VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#176

2015-11-01 10:41

Pentru ca in ziua de astazi BOR este una din cele mai puternice mafii din tara,si imi este scarba de aceste persoane care spun ca fac voia lui Dumnezeu,dar se lafaie in masini de lux,case si aur.
davcosti
Musafir

#177

2015-11-01 10:42

Doamne, De Ce?

Doamne ne închinăm numai ție,
Fără Măicuțe vândute, cine știe?
Taxe mărite și Poleite Altare,
Oamenii Nu mai au Apărare!

De ai tăi Slujitori în Sutane,
Care se-nchină la alte Satane!
Adună Averi cât mai mari,
Să trăiască câte, sute de ani?

Noi rămânem tot săraci peste ani,
Am ajuns să ne îngropăm despuiați,
Nu putem achita, taxele la Prelați!
Sunt prea greu de înduplecați?

Mă opresc, să nu fac multe Păcate,
Să te mânii cu slujitorii tăi, Doamne?
S-au învățat să ceară numai bani,
Sunt altfel de Guvernanți infami!

Sunteți două Guverne paralele,
Care cereți la fel, doar Lovele,
Ne spoiți cu Aghiazmă, Gargară,
Aceeași gașcă de hoți, Ordinară!

Visează popii la lumea de Apoi,
Să își cumpere locul în Rai?
Să achite totul cu bani grei,
Noi suntem Turma și cei Răi?

Doamne mergem doar Aplecați,
Întâlnim un preot sau un deputat?
Același travestit în hoț, Bandit,
Ne chinuie viața la omul amărât!

Lanțuri, lanțuri, sclavie modernă,
Nu poți sau nu vezi, din Beznă!
Îți apasă bocancul pe Grumaz,
Așa scrie în cartea lui de Cneaz?

Nu vreau Doamne să-i mai respect,
Că Ei sunt Demni de Dispreț!
Stau la masă împreună amândoi,
Noi ajungem pe zi ce trece Cerșetori?

Ne rugăm Doamne, iarăși la tine,
Coboară umila privire spre noi!
Fă în Lumea asta, să fie mai Bine,
Îndreaptă-le Calea la Profitori!
David Costică-1 Ianuarie 2015


Musafir

#178

2015-11-01 10:45

Mama mea este atat de influentata de biserica si religie incat ea crede ca principalul motiv pentru care s-a intamplat nenorocirea este muzica ce a fost cantata acolo. Ea crede ca melodiile sunt niste incantatii pentru moarte.

Este inadmisibil asa ceva! Trebuie oprita aceasta influentare proasta! STOP CONSTRUIRII BISERICILOR!!!

Aliator

#179 Re: Re:

2015-11-01 10:47

#135: Dumnezeu nu merita mila mea ptr tot ce a lasat sa se intample - Re:  

 dumnezeu nu e de vina pentru ce s-a intamplat. de vina suntem NOI, oamenii, care lasam tot ce e gresit sa treaca pe langa noi.


Musafir

#180

2015-11-01 10:48

Vrem spitale nu biserici!!!!!!

Musafir

#181

2015-11-01 10:49

Pentru ca avem nevoie de spitale,medici bine instruiti si bine platiti...as dorii sa vad in ce fel se implica biserica in aceasta tragedie,cum va ajuta?in nici un fel poate doar un comunicat.Au si asa atat de multe pe cap cu catedrala lui "papura voda"
gabi

#182 fara logica

2015-11-01 10:49

dar au surse diferite de finantare,pana cand o sa vad aceasta comparatie aberanta???m-am saturat!!


Musafir

#183

2015-11-01 10:51

Ati văzut vre-un popa ajutand răniții ? Eu unul nu. Si tot ei beneficiaza de pe urma celor decedați. Donati bani pt spitale si scoli. Ne putem ruga si acasa nu avem nevoie de catedrale mărețe.

Musafir

#184

2015-11-01 10:59

ptr. ca ignoranta din Romania intrece orice masura si astia adica cei care sunt marii adepti ai catedralelor profita de aceasta situatie in timp ce altii mor GRATIS
gabi

#185 Re:

2015-11-01 11:02

#183: -  

 arata-mi te rog unde se colecteaza bani pentru construirea unei scoli sau a a unui spital....???!unde ai donat tu pentru asta,poti sa-mi spui??!


Musafir

#186

2015-11-01 11:06

Avem nevoie de spitale. Avem nevoie de sanatate

Musafir

#187

2015-11-01 11:06

Pentru ca s-a umplut paharul.M-am saturat sa vad oameni murind din cauza lipsei de spitalizare.Nu avem unde sa ne tratam bolnavii dar avem unde sa ne plangem mortii?

Musafir

#188

2015-11-01 11:08

Deoarece avem nevoie de locuri și oameni care să se îngrijească de cei răniți, nu sâ ne rugăm pentru ei!

Musafir

#189 Re:

2015-11-01 11:12

#187: -  

 

Si de ce ne spui noua asta? Spitalele trebuia sa ti le construiasca STATUL, cu banii din taxele si impozitele tale (asta daca le-ai platit, ca daca lucrezi ca tot romanul la negru, atunci e clar ca n-ai cotizat niciun ban). Bisericile nu sunt construite de stat, ci din donatii private. Asa ca, pentru spitale, te du si te adreseaza autoritatilor locale (sau ti-e prea lene sa-ti scoli fundul de pe scaun?). Cat despre biserici, n-ar trebui sa fie treaba ta atata timp cat nu-ti baga nimeni mana in buzunar.

De curiozitate, te deranjeaza la fel de mult existenta sinagogilor, a caselor de rugaciune ale sectarilor (care au impanzit tara), a moscheilor? Daca raspunsul tau este nu, spune-mi te rog, de ce? Ca totusi, daca iei doar casele de rugaciune ale martorilor lui Iehova din Bucuresti, faci de un spital imediat.


Musafir

#190

2015-11-01 11:14

Sunt revoltata de ce fac guvernantii cu banii nostri, nu dau bani la spitale si invatamint in schimb dau cu doua miini la biserici .Majoritatea preotilor traiesc in lux comparativ cu medicii si profesorii care au salarii de mizerie .Din acei bani ei trebuie sa se si mai perfectionare.

Musafir

#191

2015-11-01 11:15

De ce am semnat ? Spitalului te vindeca biserică doar te îngroapă ! Vreem spitale nu biserici , ne ajung bisericile astea !

Musafir

#192

2015-11-01 11:19

Nu stiu de ce am sentimentul cateodata ca pt tara asta noi nu contam decat morti...sau pregatiti pt moarte! Ma refer la salariul NET pe care il are un medic de anatomie patologica (morga pentru cei ce nu stiu) si un chirurg!
Cel de la morga, are de trei ori mai mare salariul pe considerente ca sta in mediu toxic! Iar chirurgul, vai de steaua lui! De parca el nu ar avea uzura nervoasa cat cuprinde, responsabilitate pentru viata unui om, si daca nu stie carte, te omoara! Simplu! Iar biserica....nu vreau sa comentez! Nici cati bani poate castiga, nici ca preotii au salarii de la stat, nici ca nu-si vad de treaba lor si se baga mai marii lor in politica si ca a ajuns biserica un SRL, si nu mai este de mult un ONG asa cum ar trebui sa fie! Sa-si vada de enoriasii amarati din parohie, sa faca spitale, orfelinate, cabinete medicale, etc. pentru ei. Ca asta le-a fost si le este rostul...Poate ar fi cazul sa li se aduca si lor aminte, ca ASTA LE E TREABA SI CA TREBUIE SA SI-O FACA IN NUMELE CREDINTEI PE CARE O PROPOVADUIESC!

Musafir

#193

2015-11-01 11:20

Sănătatea este cea mai importanta!

Musafir

#194

2015-11-01 11:20

Pentru ca preotiiau ajuns sa fie " slujitorii" diavolului !!! Iar oamenii mor pe capete din lipsa spitalelor si a doctorilor !!!!!!!!!!!!! Dar la ce "javre" avem la conducerea tarii .......... multumim lui Dumnezeu ca inca mai traim !

Musafir

#195

2015-11-01 11:21

Pentru ca este nevoie de mai multe ingrijiri fizice decat pshice... NU avem nevoie de Biserici la fiecare 100 de metri pentru A-L INTALNI pe D-zeu,El ar trebui sa existe in fiecare din noi... Sunt mii de cazuri grave si mai putin grave,de oameni,care au nevoie de ingrijiriile medicilor,dar ce sa vezi... nu sunt locuri pentru ingrijirea acestora...

Musafir

#196 Re:

2015-11-01 11:22

#192: -  

 e treaba STATULUI sa faca spitale,nu a bisericii!


Musafir

#197

2015-11-01 11:25

scoliile le consider absolut necesare pentru dezvoltarea intelectului la copii si implicit a viitorului acestei tari

Musafir

#198

2015-11-01 11:25

si cui se adreseaza aceasta petitie?ca nu statul da bani pentru biserici in loc de spitale,oamenii doneaza...asa ca??!!


Musafir

#199

2015-11-01 11:27

CA ACEASTA NEFERICITUL ACCIDENT SE POATE ANTAMPLA CHIAR SI CU MINE
Ionelia

#200 Vrem sa traim,nu sa fim ingropati!

2015-11-01 11:31

In timp ce alte tari se ocupa de viitorul sanatatii populatiei, Romania continua sa investeasca in latura religioasa.Avem 18.300 de biserici, doar 4.700 de scoli generale si 425 spitale !!! In Romania, in ultimii 15 ani, s-a inaugurat cate o biserica noua la fiecare doua zile; In Romania, in aceeasi perioada, s-au desfiintat peste 21.000 de unitati de invatamant, echivalent cu disparitia a patru scoli in fiecare zi a fiecarui an!Sistemul de sănătate este subfinanţat, iar spitalele care încă sunt deschise şi funcţionează duc lipsă de dotări moderne şi materiale strict necesare.Mi-e groaza sa ma gandesc care ar fi fost bilantul tragediei de la Colectiv daca s-ar fii petrecut intr-un oras mai mic si nu in Bucuresti. Chiar si asa ,in capitala Romaniei, 29 de oameni au murit intr-o singura noapte, dintre cei 184 de raniti in accident, DOAR 88 de persoane au fost transportate cu ambulanta, cei in stare foarte grava,restul au ajuns prin mijloace private.146 de oameni au ramas inca in spitale.NU am fost pregatiti pentru un astfel de accident si cu siguranta NU avem ce este necesar pentru ca oameni nevinovati sa poata avea o sansa la viata!Simt ca ne intoarceam usor la Evul Mediu si refuz sa iau parte la ignoranta colectiva.Avem nevoie de spitale,avem nevoie de scoli ,avem nevoie de biserici care sa VINA IN SPRIJINUL SOCIETATII ,nu sa ingroape oameni.