Legea 217/2015 (Wiesel, Antonescu, Florian, etc.) nu este constituţională

Alexandru Enache
Musafir

#326

2015-09-10 05:28

Doar POPORUL poate hotara ce inseamna " BINE" in spatiul sau de existenta. Cand "angajatii" sai stalcesc legea, POPORUL este obligat sa intervina.


Musafir

#327 Re:

2015-09-10 10:05

#30: -  

 Intr-un singur cuvant: BRAVO! Ai spus in totalitate adevarul.


Musafir

#328

2015-09-10 14:11

Adoptată la iniţiativa institutului Elie Wiesel, legea bagă la pachet, alături de fascism, legionarismul, în ciuda faptului că procesul de la Nuremberg şterge orice legătură dintre ele.

Acest act normativ a stârnit numeroase critici şi controverse căci, în timp ce face din elogierea legionarilor - reali sau doar etichetaţi ca atare de regimul comunist instaurat după 1944 - un act pasibil de pedeapsă, omite în schimb să condamne comunismul, ideologie ce a stat la bază unui regim criminal care a ucis, torturat, mutilat şi aruncat în închisori sute de mii de români.onabile în aşa-zisa lege antilegionară. Cea mai izbitoare este lipsa condamnării comunismului. Se instituie o interpretare şi se omite ideologia care a produs cele mai multe crime. Mai mult, legea instituie delictul de opinie şi îl încadrează la fapte penale, ceea ce este extrem de grav.miza supremă a bătăliei din jurul legii 217 este evitarea recunoaşterii genocidului comunist din România, având ca efect principal evitarea condamnării autorilor genocidului comunist, căci ea proclamă în bloc vinovăţia foştilor deţinuţi politici acuzaţi de "fascism", "legionarism", "antisemitism", "crime de război"- justificînd astfel încarcerarea prin care s-a realizat exterminarea lor.

Genocidul comunist s-a comis prin justiţie criminalizată, a operat în numele legii, într-un stat uzurpat. A legitima acea justiţie genocidară este echivalent cu a camufla/justifica acel genocid - adică tocmai păcatul negaţionist care se pretinde a fi combătut prin această lege.

Musafir

#329

2015-09-11 05:02

Promoveaza DISCRIMINAREA prin interzicerea simbolurilor nationale ...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-09-11 05:08



Musafir

#331

2015-09-11 16:52

Pentru ca imi iubesc tara si pentru ca adevarul este ascuns de cei ce ar trebui sa arate dragostea de tara,POLITICIENII !!!!!!!!


Musafir

#332

2015-09-14 06:12

Pentru ca istoria sa nu se mai repete trebuie sa cunoastem si sa respectam trecutul, mai ales cel recent. Este mai actual ca oricind indemnul "Desteapta-te Romane!"

Musafir

#333

2015-09-15 11:37

Scrie o petiție și pentru desființarea tuturor refugiilor de tramvai din București înguste lipsite de garduri de protecție.


Musafir

#334

2015-09-20 04:37

Trebie sa na aparam valorile nationale!

Musafir

#335

2015-09-22 06:31

Este o lege profund antiromaneasca facuta de vinzatorii de tara. Romania a ajuns o colonie , unde noi romanii nu mai avem nici un cuvint de spus, valorile noastre sint calcate in picioare, eroii neamului sint batjocoriti. Daca nu vom lua o atitudine ferma impotriva acestor facaturi , ne vom merita soarta.

Musafir

#336

2015-09-22 19:16

Pentru că i-am iertat şi îi iert pe legionari, vechi şi noi.
Musafir

#337 Re: #336

2015-09-23 09:54

#336: Pentru că i-am iertat şi îi iert pe legionari, vechi şi noi.*

*Şi nu mai vreau să aud de ei.

Pentru că vreau să treacă cât mai rapid acest scandal (sau ce o fi), ca să nu mai aud de legionari la ştiri.

Să fie daţi uitării.


Musafir

#338

2015-09-25 17:54

Triasca Legiunea si Capitanul!!!

Musafir

#339

2015-10-01 19:59

Sa fim uniti fratilor impotriva bestiei sataniste. Sa ne rugam.

Musafir

#340

2015-10-03 18:11

Pt.ca aceasta lege este anticonstitutionala , este execrabila.

Musafir

#341

2015-10-03 19:29

Incalca dreptul la exprimare

Musafir

#342

2015-10-07 08:21

Este o lege criminala.Toti legionarii arestati de Antonescu si trimisi in lagarele naziste din Germania la eliberare de catre americani au fost parasutati in Romania si au luptat impotriva comunismului,ca dealtfel si inainte de 1940.Legionaririmul nu are nici-o legatura cu nazismul sau fascismul.A fost o miscare de renastere spirituala religioasa.A fost deformat mesajul mai ales de comunistii din internationala criminala care au instaurat Holocaustul romanesc!
Musafir

#343 Re: #337

2015-10-10 13:58

#337: ...să nu mai aud de legionari la ştiri. ...

Am cam exagerat cu acel "Să fie daţi uitării", dar acum nu-mi mai pot retrage comentariul.


Musafir

#344

2015-10-11 13:42

am semnat pentru ca aceasta lege este un grav atentat la istoria si demnitatea neamului nostru.
eu

#345 Re:

2015-11-09 11:48


Musafir

#346

2015-11-11 18:25

Bafta viitor lege buna

Musafir

#347

2016-01-07 21:04

Ca roman, desi locuesc in strainatate, am obligatia morala sa particip la corectarea legilor injuste, fabricate adhoc, violand ce avem mai sfant ce ne face sa existam CONSTITUTIA. Cei care incearca corectura randurilor de mai sus se prevaleaza de lipsa cunosterii limbii cu care de asemeni existam.
Rusine acestui guvern, parlament si presedinte de tara punandu-si semnaturile de aprobare a acestui scrilegiu adus noua. Ciuntirea istoriei.

Musafir

#348

2016-01-15 00:47

Ei singuri isi atrag ura prin aceasta lege.

Musafir

#349

2016-01-31 08:43

va multumesc pentru aceasata petitie.mult,mult succes!!!

Musafir

#350

2016-02-27 06:51

Legea privind însemnele fasciste etc. formulată de comisia Wiesel, votată anul trecut de Parlamentul României și semnată de Președintele țării (dezinformat? speriat? indiferent?, lipsit de discernământ?) va avea efecte exact opuse celor scontate: foarte probabil va duce la o recrudescență regretabilă a antisemitismului. Oare la noi în momentul de față antisemitismul, fascismul, neolegionarismul etc. reprezintă pericolul numărul unu care să justifice asemenea lege (pe deasupra vulnerabilă prin conținut și formă)? Nu corupția enormă, nemaiîntâlnită la acest nivel, în care sunt implicați atâția foști demnitari comuniști sau descendenți ai lor? Cine are interes să disjungă cele două orori totalitariste din secolul trecut și să întindă la nesfârșit discuția imorală, macabră, perversă pe tema „morții noștri sunt mai mulți decât ai voștri“? Cum cred oare domnii holocaustologi că românii vor accepta ca numele și memoria unor oameni ca Mircea Vulcănescu (culmea!), Cioran, Eliade, Țuțea etc.care fac cinste culturii noastre etc. să fie băgați în aceeași oală cu legionarii care au comis crime? Legionari care de altfel s-au predat, au fost închiși și schingiuiți sub două dictaturi. Oricum, o tot spunem de mai bine de jumătate de an, această lege se bazează pe condamnări politice, pe vini inventate, sub regimul comunist impus țării de de regimul bolșevic al URSS. Aceste lucruri se știu cu supra de măsură. Lipsa de reacție a factorilor decidenți, în special în cazul de față a Avocatului Poporului, a cărui inerție vegetală e de-a dreptul jenantă, este profund vinovată, indiferent de motive.