Legea 217/2015 (Wiesel, Antonescu, Florian, etc.) nu este constituţională


Musafir

#26

2015-08-16 10:48

Nu mai vrem ca și urmașii noștri să treacă prin ceea ce au trecut părinții noștri, prin ceea ce am trecut noi.

Musafir

#27

2015-08-16 10:57

Suntem datori sa ne cunoastem adevarata istorie, indiferent daca ne este mai mult sau mai putin favorabila, nu mai vrem istorie mistificata.

Musafir

#28

2015-08-16 11:01

Acesta lege este preludiul unei noi dictaturi....

Musafir

#29

2015-08-16 11:02

,,, Facatoriii de legi contra Romaniei si romanilor CARE CU TUPEUL PORCULUI V-ATI VOTAT salarii , indemnizatii si pensii ASTRO-FABULOASE in timp ce romanii traiesc cu salarii de 950 lei , pensii de 400 , alocatii de 84 lei N-ATI AUZIT DE DREPTURILE OMULUI , DE DREPTUL LA OPINIE , DE DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE ????!!!!!!!!!!! HUUUUOOOOO - EU NUUUU MAI VOTEZ ... facatori de legi contra Romaniei si romanilor

Musafir

#30

2015-08-16 11:03

Am semnat pt. copilul meu pt.viitorul acestei tari si dreptul nostru la un viitor hotarit de noi ROMANII.si nu de alte natiuni care in istoria lor au generat razboaie mondiale milioane de victime intrigi de tot felul pt. a subjuga alte popoare iar cind noi ne-am aparat dreptul de a exista ne-au catalogat criminali , antisemiti, xenofogi, acest popor care de milenii a dat dovada de toleranta, intelegere si ajutor pentru o gramada de nationalitati ce si-au gasit locul de existenta in tara noastra

Musafir

#31

2015-08-16 11:09

Semnez această petiție pentru că mă simt umilit ca cetățean al României interzicându-mi-se dreptul de a-mi exprima recunoștința față de valorile spirituale și culturale, adevăratele repere morale ale conștiinței noastre naționale, de către niște falsificatori ai adevărului istoric și dușmani ai poporului român sprijiniți din interior de o șleahtă de politicieni dornică de îmbogățire prin orice căi, prin TRĂDARE.

Musafir

#32

2015-08-16 11:50

CONSTITUTIA ROMANIEI...Drepturile şi libertăţile fundamentale
ARTICOLUL 30
Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
(3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.
(4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.

Detalii: http://legeaz.net/constitutia-romaniei/articolul-30-constitutie

Musafir

#33

2015-08-16 11:58

Articolul 29 din Constituție este lămuritor de la sine . Dacă nimeni nu apără Constituția, atunci totul este permis, la putere fiind .

Musafir

#34

2015-08-16 12:16

abuziva si nedreapta.cred ca a fost aprobata in Parlament sub presiune sau in necunostinta de cauza.Rusine ar trebui sa le fie tuturor parlamentarilor,nu au respect pentru martirii neamului! Este inacceptabil ca parerea unui ong sa fie litera de lege intr'un stat de drept

Musafir

#35

2015-08-16 12:17

In anii '50 elita romana anticomunista a fost eliminata in mod criminal in inchisori, lagare, ucisi, terorizati.Condamnarile politice de dupa 1944 trebuie anulate in masa, deoarece erau facute de catre "tribunalele poporului", deci nu intr-un cadru legal autentic.Sunt impotriva legii 217 care practic condamna a 2-a oara pe nedrept elita romana patrioata anticomunista eliminata in mod criminal dupa 1944. Doresc legi care sa-i condamne pe criminalii comunisti stalinisti. Trebuie sa avem curajul sa spunem adevarul si sa luptam ca natie pentru propriile interese, asa cum de altfel procedeaza toate celelalte natii.

Musafir

#36

2015-08-16 12:26

Am semnat aceasta petitie pentruca sint Roman

Musafir

#37

2015-08-16 12:32

Ar fi de dorit ca parlamentarii sa inteleaga ca ISTORIA este infaptuita deja, iar a nega sau a scoate din istorie anumite etape inseamna neasumarea ei. Ori o asemenea actiune inseamna ca nu am invatat nimic din istorie si suntem predispusi la a repeta greselile!

Musafir

#38

2015-08-16 12:54

pentru dreptate si adevar!

Musafir

#39

2015-08-16 12:54

O lege care spune "ai dreptul sa cercetezi ce vrei tu, dar musai sa ajungi la concluzia pe care o vreau eu, altfel te bag la puscarie" nu poate fi nici constitutionala, nici democratica si nici logica.

Musafir

#40

2015-08-16 12:56

Mai exista o petitie "impotriva legii antilegionare".

Musafir

#41

2015-08-16 12:57

Cotidianul" -Mai repede decît ne aşteptam, a apărut prima aplicare abuzivă a Legii 217/2015. Pe 28 august, Primăria din Brezno (Slovacia) intenţiona, cu ocazia Zilei insurecţiei slovace, să dea numele podului „Ion Şiugariu”, întrucît acolo şi-a pierdut viaţa poetul-erou. Ambasada României nu este însă de acord, considerîndu-l „fascist”, deşi a murit luptînd pentru eliberarea Slovaciei împotriva trupelor fasciste!

 


Musafir

#42

2015-08-16 13:14

Prin aceasta lege se incearca ponegrirea lui Ion Antonescu.

Musafir

#43

2015-08-16 13:30

Deoarece legea a fost in asa maniera intocmita incat prezinta o definitie falacioasa a holocaustului, stabileste ca a existat un holocaust romanesc (ceea ce e discutabil), si ne infatiseaza ca pe un popor sangeros de barbari cu tendinte criminale.

Musafir

#44

2015-08-16 14:07

Fiindca sunt roman si respect valorile nationale.

Musafir

#45

2015-08-16 14:14

ESTE IN CONTRADICTIE FLAGRANTA CU LIBERTATEA DE OPINIE....!!!

Musafir

#46

2015-08-16 14:33

Nu vreau ca istoria si cultura noastra sa fie mutilate de institutii si persoane straine de neam si tara.

Musafir

#47

2015-08-16 14:39

Ce facem cu formele moderne de "genocid" cauzate de hotiile financiare !?!?!?

Istoria, dar si legea, i-a pedepsit si pe legionari, si pe fascisti (cu exceptia celor protejati de marile puteri), si pe comunisti (aici mai este loc).

Protestele de azi sunt cauzate in primul rand de polarizarea dintre bogati si saraci, atat indivizi cat si tari, nu mai au nicio legatura cu cu cele trei ideologii !?!?!?

 


Musafir

#48

2015-08-16 14:40

S-au uitat atrocitatile nepedepsite din timpul lui Nicolski-Grunberg, Ana Pauker si multi altii...

Musafir

#49

2015-08-16 15:00

Pentru ca... mortii lor de comunisti@

Musafir

#50

2015-08-16 15:06

Am semnat acesta petitie pentru ca inca sunt un OM VIU,un cetatean al acestei TARI-hacuita de interesele dusmanilor din afara cu ajutorul unor lifte vandute ,care-si spun ca sunt conducatorii nostri!Nu este inca tarziu sa aratam ca suntem curajosi, ca suntem Romani in Romania, nu trebuie sa permitem ca asupra copiilor si nepotilor nostri sa apese o anatema groaznica ,inchipuita, a unui genocid asupra unui anume popor, pentru a-i putea subjuga moral, pentru a le crea vina unei crime de care noi, ca cetateni Romani, nu suntem raspunzatori.!Dimpotriva! sa ne adunam cu totii si sa facem o lege a apararii romanismului,sa-i pedepsim crunt pe anti- romani,sa stabilim clar pana unde merge "ospitalitatea Romanesca", si ''intelegerea " fata de unii alogeni, ne trebuie o lege a sanctionarii dure a anti- romanismului, si va rog pe Domniile Voastre, juristi, patrioti ai acestei Tari, sa va adunati si sa initiati o actiune la nivel NATIONAL - in vederea adoptarii cat mai urgent a unei asemenea legi!Atat eu-Nistor-Deiac Ionita , cat si colegii mei -membri ai Partidului National pentru Patrie,va vom sustine neconditionat!-Pentru PATRIE!