Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!


Musafir

#251

2015-08-26 09:34

Sunt o eleva. Am prieteni, si ma distrez in timpul liber. Nu doresc scurtarea acestuia, pentru ca, pe buna dreptate, vacantele de vara si de iarna sunt in principal cele mai asteptate "evenimente" ale anului scolar. Mai am cel putin sase ani de scoala (excluzand facultatea). Daca in fiecare an ni se iau zece zile din vacanta, per total o sa fim privati de doua luni!! de vacanta. Dvs. v-ati bucurat de acestea. Noua de ce nu ni se da voie? Este un principiu legat de empatie. Deci, va rog, puneti-va in locul nostru, si reganditi aceasta decizie.
Cu multumiri anticipate,
Diana Potra


Musafir

#252

2015-08-31 15:29

Un sistem de invatamant de toata jena....Luati modelul din Occident...Pai aia nu au teme, invata lucruri placute, se pune accent pe creativitate , nu pe competitie...LE-ATI FURAT COPILARIA!!!! SA VA FIE RUSINE!!!!ATATEA TEME SI PROGRAME INCARCATE...D'AIA A AJUNS TZARA ASTA UNDE A AJUNS!!!!


Musafir

#253

2015-09-07 04:43

nu sunt de acord cu scurtarea vacantei de vara

Musafir

#254

2015-09-07 16:45

Conteaza calitatea, nu cantitatea!

Musafir

#255

2015-09-09 13:06

O porcarie sa prelungiti scoala. Luati exemplul tarilor civilizate in care intr-adevar incepe scoala la 1 septembrie, dar vacantele elevilor sunt mai bine impartite pe parcursul anului scolar. Numai la noi sistemul de invatamant a ramas ca pe vremea dinozaurilor si nu este deloc eficient. Un lucru nu inteleg de ce nu preluam modele care functioneaza bine si ne tot straduim sa reinventam lucruri... Numai asa va puteti justifica in constiinta dvs existenta? E clar ca nu aveti de a face  cu realitatea...

 

La scoala cu copii agramati si raspundere penala pentru parintii care cer modificari de legi

#256

2015-09-09 20:45

Puneti-i la invatat ! la cersit timp de trandaveala toata lumea e de acord dar la munca ? pai de-aia este o generatie idioata ca sunt niste parinti oligofreni care nu inteleg ca invatamantul este prima indatorire a copilului altfel societatea il calca in picioare ! Nu va angajeaza nimeni copii vostri inapti cand sunt mari ! pentru ca nu au fost deprinsi sa lucreze sa oboseasca ca saracii de ei au drepturi . Parinti cretini carora nu le pasa de viitorul copilului e ok sa fie agramat , sa stea pe facebook , in loc sa invete . Vacanta le trebuie ?! Dumnezeu si cristosu masii de treaba cu romanii parinti infecti .


Musafir

#257

2015-09-12 11:41

Copiii stau oricum prea mult la scoala,sa mai stea inca o saptamana?
Diana Podașcă

#258 Școala distruge mai mult!

2015-09-12 11:54

 Inca de la gradiniță copii sunt puși să învețe. Toata copilăria o pierd la școală ca să iși "formeze un viitor" de fiecare data li se spune de învățat, învățat și iar învățat. Materile se schimbă, se mai adaugă mult de învățat. Învățat și iar învățat.. De ce credeți că 10 din 10 copii urăsc școala? Cât o să mai încarcați copii cu informați care in viitor vor ajunge inutile sau vor fi uitate? De ce nu întrebați copii ce vor să facă? De ce latura nativă e pusă la oparte și matematica și romana sunt asa importante? Nu toata lumea vrea să se facă chimist sau fizician. Toți stim să vorbim in romana, și de ce e obligatoriu să învățam engleza? Poate eu nu vreau să merg în țări straine. După parerea mea copii au nevoie de joacă și distracție. În concluzie lăsați copii să mai fie copii cât pot! Și am o întrebare pentru deștepți aștia care obligă copii sã învețe până crapă. 

DACA UN PROFESOR NU POATE PREDA TOATE MATERILE ATUNCI CUM UN COPIL POATE INVĂTA LA TOATE MATERILE?

Diana Podașcă ©

Diana Podașcă

#259 Re: Prea mult învățat!

2015-09-12 12:05

#256: La scoala cu copii agramati si raspundere penala pentru parintii care cer modificari de legi -  

 Băi omule. Copii ăștia o să crape de la atata învățat!! Eu am trecut a 8-a și sunt sătulă de învățat! Chiar așa? Să scurteze vacanța până nu o să mai existe? Vrei să miroasă a creier prăjit? Dacă nu ești bun la matematică sau romană inseamna oficial că ești prost? De exemplu eu sunt foarte bună la desen dar cui ii pasa? Arta nu mai e apreciată. Mereu invata invata invata!! "O sã dai bacul și o să il pici" bacul bacul bacul. Cât o să mai terifieze copii cu asta? Ajunge! 

Mona

#260 MODIFICAREA MODIFICĂRII

2015-09-14 02:08

După semnarea petiţiei, incompetenţii iresponsabili de la Ministerul Educaţiei AU MODIFICAT MODIFICAREA şi au prelungit vacanţa de iarnă şi vacanţa de vară!!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-11 22:37



Musafir

#262

2016-01-10 21:07

Nu sunt de acord cu inceperea anului scolar pe 5 septembrie.de cand ma stiu scoala a inceput pea pe 15 si se termina pe 15.copii au nevoie de copilarie nu de teme si lectii toata ziua.

Musafir

#263 Re:

2016-01-10 21:11

#252: -  

 ai mare dreptate.sa ne lase copii in pace .prea multe teme.


Musafir

#264 Re:

2016-01-10 21:23

#256: La scoala cu copii agramati si raspundere penala pentru parintii care cer modificari de legi -  

 care are de invatat invata si in 2 luni.tu suferi cu capu rau, ai mari probleme.la ce le ajuta sa memoreze atatea prosti.mai bine sa invete ceva ce le ajuta in viata.daca le-ai oferi si locuri de munca ar fi ceva.e dreptul  copiilor si nu il poti lua.


Musafir

#265

2016-01-11 20:20

Doresc ca acesti copii sa se intoarca la mama si tatal lor! Nimic nu e mai important in viata decat famila!

Musafir

#266

2016-01-11 21:58

pt ca sa aiba mai mult timp liber copii pt ca au o programa f incarcata ,5-6-7 ore pe zi si mai mult uneori .

Musafir

#267

2016-01-15 18:37

Nu sunt de acord cu scurtarea vacantei de vară pentru:învățământul din România ( programa școlară foarte încărcată și greoaie pentru elevii. Nu se compară cu învățământul din străinătate. Copii noștri au nevoie de mai multă atenție și relaxare. O vacanta mai mare!!!

Musafir

#268

2016-01-18 05:58

Voi semna tot ce da timp liber copiilor-elevilor.
Va propun sa cerem revenirea la 3 trimestre in anul scolar. Ar fi un lucru foarte bun pentru elevi si profesori: elevii vor fi evaluati cel putin de 6 ori intr-un an iar profesorii vor fi mai corecti in aprecierea si evaluare .
Multumesc.


Musafir

#269

2016-02-26 11:44

Copiii nostri sunt sufocati de atatea discipline si teme cu cerinte prea rigide, in timpul scolii. Nu mai au timp sa fie copii. Sunt doar niste mici roboti preocupati de ziua care urmeaza, fara sa-si traiasca prezentul. Prea devreme pentru asta! Nu le hacuiti vacantele! Sunt singurele perioade de timp in care ei sunt ceea ce ar trebui sa fie tot timpul: COPII !!!

Musafir

#270

2016-03-09 08:21

Este prea devreme ca in 5 septembrie sa inceapa scoala. Pana in septembrie este canicula si multi nu pleaca in concediu decat in septembrie pentru ca atunci incepe extrasezonul si preturile sunt mai mici.. Nu putem sa venim cu bagajele din concediu direct la scoala sau sa lipseasca copilul de la scoala ca sa putem sa plecam in concediu. Si este stiut si intrat si in constiinta colectiva ca scoala incepe pe 15 septembrie. Pentru cei care nu au cu cine sa lase copii se poate initia un program mal liber cu jocuri si activitati care poate fi organizat chiar la scoala pentru ca multe cadre didactice sunt prezente la serviciu. Poate fi o altenativa ca pentru cei care nu au cu cine sa lase copii sa se organizeze la scoala programe de activitati cu jocuri pentru ca oricum multe cadre didactice sun prezente la serviciu.



Musafir

#271

2016-05-14 19:28

Din punctul meu de vedere vacanta pentru elevi este foarte necesara. Si daca chiar doriti sa taiati ceva, taiati-va salariile, pensiile si vacantele , domnilor parlamentari!

Musafir

#272

2016-06-10 18:55

Domnilor, parlamentari, lasati copiii sa aiba vacanta!

Musafir

#273

2016-06-16 16:44

Am înţeles că un grup de parlamentari vor susţine prelungirea vacaţei de vară din motive economice ( a scăzut nr turiştilor pe litoral în luna iunie ). Eu propun să facă revenirea acestei vacanţe din 15 iun - 15 sept din MOTIVE ce ţin de drepturile copilului , parcă statul are interes în INSTITUŢIONALIZAREA cât mai timpurie şi definitivă a copiilor noştri. Părinţii care se plâng că nu au ce face cu copiii în vacanţa mare să -şi ia bunici surogat, bone , etc adică să-şi vadă de ei că de aceea i-au făcut, să-i crească cu dragoste şi să se bucure de VACANŢA MARE. ESTE DREPTUL SUPREM AL COPIILOR --vacanţa şi odihna .

Musafir

#274

2016-06-16 16:49

Educaţia nu se face prin cantitate ci prin calitate.

Musafir

#275

2016-06-23 17:36

Din respect pentru copii și copilărie!