Protest pentru investigarea și stoparea abuzurilor din UNATC


Musafir

#1

2015-05-28 11:36

Fata mea considera ca Adrei Rus este cel mai bun professor de la fac de film iar eu o CRED si de aceea ma revolt sa stiu ca acest om capabil se vrea indepartat cu orice pret.

Musafir

#2

2015-05-28 12:46

Exista "Comisia pt. etica" si exista "Etica"

Musafir

#3

2015-05-28 12:55

Am auzit de la mai multi studenti, care au terminat film la UNATC, spunind ca cei 4 ani petrecuti acolo a meritat pentru orele lui Andrei Gorzo, Andrei Rus, Cristi Puiu. Ce vor spune studentii daca ei sunt dati afara?

Musafir

#4

2015-05-28 13:19

Am fost student acolo, au mai fost probleme cu cei din conducere, dar acum mi se pare grav.

Musafir

#5

2015-05-28 13:44

Desfintarea posibilitatilor de discutie, de contradictie constructiva, de solicitare a schimbari, politica "pumnului in gura" trebuia sa dispara de vreo 25 de ani !!!

Musafir

#6

2015-05-28 15:24

Ne-am cam saturat de obraznicia,incompetenta si lacomia acestor domni ,din conducerea UNATC!!!!

Musafir

#7

2015-05-28 15:38

Pt a se investiga si stopa logic

Musafir

#8

2015-05-28 15:44

Am semnat-o impotriva ABUZURILOR din UNATC

Musafir

#9

2015-05-28 17:02

Pentru crearea unui învățământ universitar sănătos
Alex

#10

2015-05-28 17:28

Ne-am saturat de rectozauri comunisti! 

Ana

#11

2015-05-28 17:48

Am semnat pentru Dreptate.


Musafir

#12

2015-05-28 19:02

Am semnat această petiţie pentru că în decembrie 1989, alături de Radu Nicoară şi Tudor Petruţ, am organizat prima şedinţă cu cei peste 100 de studenţi (90% din numărul total, pe atunci) şi am pus în discuţie calitatea morală a profesorilor fiecărei clase. Încercare eşuată pe jumătate, dar o dezbatere interesantă. Am adus profesori noi la regie, la imagine, la actorie. Am fost beşteliţi, consideraţi terorişti (pe bune). Eu am intrat a patra oară, în 1985, cu nota 5.00, în singurul an în care toate examenele au fost în scris (inclusiv primul!!!), mai puţin ultimul, de măiestrie film teatru cu actori, la care am luat, de la Geo Saizescu, nota 4.00. George Ciubotaru a luat 8.50 la proba asta şi a intrat al doilea.
Corina
Musafir

#13 Pentru ca ma sufoca revolta...

2015-05-28 20:24

Evenimentele din ultima perioada mi-au adus aminte motivul pentru care, pana la finalul anului II de facultate, nu mai ramasese nimic din valul coplesitor de entuziasm cu care intrasem in UNATC. Si de motivul pentru care, in secunda in care am terminat scoala, n-am simtit nicio clipa nevoia sa ma uit inapoi.
UNATC-ul trebuie reconstruit din temelii.


Musafir

#14

2015-05-28 20:36

@ conducerea UNATC --> MAI AJUNGA-VA, PORCILOR! Scoala nu e tarlaua voastra personala, imbecililor si bolnavilor de putere, inchipuitilor si shpagarilor! ATI FACUT AVERI din visele si sperantele unor copii, an dupa an, generatie dupa generatie, zeci de ani la rand. Ati ridicat nonvaloarea si pupincurismul la rang de lege si criteriu unic, orice a depasit ingustimea mintilor voastre gingave ati anihilat din fasa, orice abatere de la grila voastra stramta si subreda v-a putzit si atzi scuipat, ati dat afara. Nu merge la nesfarsit, a venit vremea sa dati socoteala! OPRITI-VA, TICALOSI IMBUIBATI!

Musafir

#15

2015-05-29 03:59

Am semnat această petiție în speranța că vom ajunge vreodată să ne civilizăm și că instituțiile de învățământ (instituțiile, în general, de altfel) vor fi cândva în serviciul societății și nu vor mai fi conduse de niște impostori.
Musafir

#16

2015-05-29 05:16

Mentalitate de oraș mic într-un oraș mare! Încet încet încep să se miște lucrurile spre bine, lumea se dezmorțește, lucrurile încep să fie spuse. UNATC avea nevoie de un duș rece, poate se mai curăță de mentalitățile atât de încuiate și îmbătrânite. După absolvire studenții ar trebui să simtă că au lumea la picioare, nu că au fost secați de orice energie creativă și orice voință.


Musafir

#17

2015-05-29 07:50

In anul 2009 am initiat topicul http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=106289&st=0 pe forumul Ministerului Invăţământului în care făceam public doar o parte din neregulile şi abuzurile care se petrec în Uiversitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică. Unii m-au lăudat, alţii m-au înjurat, atunci. Acum se dovedeşte că am avut dreptate când ceream încă de acum câţiva ani că în această universitate (dacă se mai poate numi aşa !!!) este nevoie de o curăţenie generală...

Musafir

#18

2015-05-29 08:05

pt ca UNATC este un loc unde mintea mai mult ti se inchide decat ti se deschide si nu prea ai sanse de succes daca esti, citez, "prea destept".

Musafir

#19

2015-05-29 08:06

Trebuie sa modernizam Romania daca nu vrem sa ajungem un stat esuat ca Ucraina sau Grecia.
Mediocritatea este majoritara in toate structurile societatii. Actul critic si fronda sunt ultimile resurse pentru a trezi constiinte si a provoca schimbarea.
Alternativa este emigrarea in locuri in care altii au creat o normalitate pe care noi, aici, nu o dorim. Asta ne vine de departe, de la sute de ani de tradari si lasitati. Ne-am blocat in frica de a ne masura cu ceilalti. Sa nu se vada cat suntem de mici. Desi nu mai exista dictatorul, acesta ne lipseste ca sa ne justifice lasitatile. Desi suntem liberi mintea noastra este inca sclava. A nu fi de acord cu Andrei Rus este posibil.
Al lichida pentru asta intr-un act de lapidare colectiva este ceva care se mai vede doar in zonele de conflict din Orientul Mijlociu.
Fain lucru! Suntem mai multi. Este evident ca avem dreptate. Dupa ce terminam treaba/omoru ne intoarcem si continuam sa ne vaietam cat de rau ne merge
Mihai C.

Musafir

#20

2015-05-29 10:38

A desface contractul de munca unui professor doar pentru ca vede nerguli, este o decizie feudala. Universitatile nu trebuie sa fie lacase de feudalism!

Musafir

#21

2015-05-29 14:47

Ma revolta pana la urlet faptul ca extrem de putinii profesori care-si dau interesul sa-i invete ceva real pe studenti sunt inlaturati intr-un mod atat de penibil si josnic. Simt nevoia sa sparg timpane! M-am saturat de atatea "eminente" surde si oarbe ce privesc chioras orice e diferit de ei. Libertatea si evolutia sunt inevitabile! I -NE -VI-TA-BI-LE. Mai devreme sau mai tarziu veti fi scuturati de functiile voastre absurde! Cu drag, Raluca


Musafir

#22

2015-05-29 15:49

Pt ca trecut prin UNATC si cunosc (cu varf si indesat!!!!!) ce se intampla acolo!!!!!

Musafir

#23

2015-05-29 18:05

Sunt solidara cu reformarea mamutilor corupti, misogini, rasisti, xenofobi, homofobi, care teoretic trebuie sa modeleze tineri (mai ales atunci cand e vorba despre arta).

Musafir

#24

2015-05-29 19:08

Pentru profesori cu mintea deschisa si universitati care deschid orizonturile societatii, nu le ingradesc.

Musafir

#25

2015-05-29 21:46

Sunt jurist, protector al drepturilor artistilor, nu al abuzurilor acestora....