MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#476

2015-05-07 18:41

Poate schimbam cva in tara asta a lor !!!!

Musafir

#477

2015-05-07 18:55

coruptie,joaca de-a D-zeu cu destinele , neglijenta crasa

Musafir

#478

2015-05-07 19:33

Cred că aşa ne putem apropia de normalitate, adică nimeni - fie el şi preşedinte - să nu-şi mai permită să jongleze cu justiţia. Felicitări, domnule Zară!

Musafir

#479

2015-05-07 20:57

daca sa r uita cineva atent majoritatea tarilor U.E au sistyemul juridic implementat aproape ca cel al U.S.A adica curte cu jurati sudecatori in salile de judecata acupind posturile prin concurs sau ales prin candidatura si ce e cel mai important PROCURORU ESTE AVOCATUL STATULUI deci face parte din sistemul juridic dar nu e magistrat cu o mica adnotare in franta e putin altfel dar si aacolo se aseamana cu sistemul american de justitie daca un judecator sau procuror din tarile cu sistem juridic asemanator american ar face abuzurile de justitia basista ar plati bani de bani din averile p[ropri plus puscarie multa puscarie ar face la propriu

Musafir

#480

2015-05-07 22:17

sa plateasca ei pentru solutiile date, sa si-le asume, nu pe urma omul sa castige la CEDO ca platesc prosti, adica noi toti . Daca se da aceasta lege nu mai pun botu la spagi pe seama poporului. Urgent sa se dea aceasta lege. Domnul procuror general acum a vazut ca solutia in dosarul de spalare de bani al lui Basescu nu este legala. De ce acum vb ? Cand deschide si dosarul flota?

Musafir

#481

2015-05-08 02:27

Echilibru....

Musafir

#482

2015-05-08 06:18

Oriunde in lume,CAND UN JUSTITIABIL GRESESTE ,PLATESTE .Numai in ROMANIA,plateste prostimea

Musafir

#483

2015-05-08 06:22

am semnat pentru ca si eu am fost condamnat cu executare si pe cai superioare de atac am castiga impotriva statului de tip MAFIOT

Musafir

#484

2015-05-08 07:43

Am si eu experiente negative cu acesti judecatori de doi lei. Nu generalizez.

Musafir

#485

2015-05-08 07:43

sa le fie lor bine ce sa zic sa munceasca si sa judece drept

 

rupa vili

#486 Pentru o Justitie corecta si dreapta !

2015-05-08 08:58

Teroristii romani legitimati de stat trebuie pedepsititi pentru nelegalitatile si abuzurile facute asupra cetatenilor nevinovati la care le-au distrus viitorul in aceasta viata prin persecutare si fabricare de dosare prin trafic de influenta asupra martorilor obligandui sa-si schimbe declaratiile .

Justitiarul de Hunedoara


Musafir

#487

2015-05-08 10:55

Am semnat cu tot sufletul, datorita justitie, incorectitudinii acesteia, Romania este tandari si multi dintr-e noi am suferit pierderi immense.

Musafir

#488

2015-05-08 11:58

La orice loc de munca raspunzi pentru ceea ce faci, nu mi se pare normal ca cineva sa nu fie raspunzator pentru munca facuta mai ales ca au in mana destinele unor oameni si ale famililor acestora..Asadar gresesti platesti asa este normal.



Musafir

#489

2015-05-08 14:52

Pentru ca asa consider ca e drept.Orice om raspunde pentru actiunile sale.

Musafir

#490

2015-05-08 19:32

Toti cetatenii din tara asta platesc pentru greselile lor, de la caz la caz: fie prin desfacere contract munca, fie pecuniar, fie detentie. Pentru ce trebuie sa existe o categorie de cetateni, care pot face ce vor cu vietile oamenilor si sa nu raspunda pentru faptele lor??? Ce ii motiveaza???

Musafir

#491

2015-05-08 19:53

sa plateasca cu pedepsele pe care le dau.sa stea in inchisoare in locul celor pe cre ii lasa in libertate si dispar.

Musafir

#492

2015-05-08 20:34

eroarea.............la noi...........se numeste.....spaga........asa ca........sa plateasca..........!!!!!!!!!!!

Musafir

#493

2015-05-09 06:44

Romania lucrului bine facut, democratia si statu de drept, nu se pot realiza cu magistrati corupti si spagari. Magistratii au salarii foarte mari si mai fac si comert cu dreptatea. Magistratii corupti trebuie eliminati din sistem si arestati. Ei sint tortionarii poporului roman si din cauza lor politicienii fura.

Musafir

#494

2015-05-09 10:34

Este normal ca si procurorii si judecatorii sa raspunda pentru greselile pe care le fac. Toata lumea (noi toti) raspundem daca facem greseli. Asa trebuie sa se intample si cu magistratii!


Musafir

#495

2015-05-09 11:24

1.pentru nepunerea in aplicare a unei HOTARARI DEFINITIVE SI IREVOCABILE,INVESTITA CU TITLULB EXECUTORIU ;
-pentru eliberarea unei Adeverinte privind drepturi obtinute ref.
majorarea pensiei,
-pentru neeliberarea Titlului de proprietate prin neacordarea
drepturilor legale aferente

Musafir

#496

2015-05-09 15:31

Pentru ca toti ceilalti raspund pentru ce fac si tocmai magistratii se vede ca nu , pentru ca exista un CSM care ii protejeaza , csm numit politic pt.ca avem o constitutie de nota 4 .Daca va iesi PNL-ul in urmatoarea legslatura vom avea una de nota 1

Musafir

#497

2015-05-09 22:40

E cazul sa raspunda si ei pentru greselile si faradelegile comise. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Fiecare trebuie sa-si asume responsabilitatea faptelor sale. Sanctiuni morale dar si materiale trebuie sa existe pentru fiecare individ ,indiferent de functia pe care o are,iar acestea(sanctiunile) trebuie sa fie in concordanta cu gravitatea faptei/faptelor comise.

Musafir

#498

2015-05-10 06:08

pt ca ma confrunt cu o problema de acest fel si nu mai stiu unde sa apelez, daca se poate semna si o petitie ptr amnistiere si gratiere (care ar fi trebuit sa se dea pt ca a intrat in vigoare noul cod penal) iar tarile civilizate dau aceasta lege tocmai sa-i ajute pe cei ce sunt acolo din greseli judiciare si au greseliminore si cu ani multi de inchisoare -5 ani, fara prejudiciu, violenta- nu e cam mult?

Musafir

#499

2015-05-10 09:39

oameni buni, este corect si imperios necesar sa existe o lege care sa desfiinteze orice privilegii (imunitati si altele) insa, problema nu consta doar in erorea judiciara practicata de judecatorul sau procurorul x,y, ci de sistemul in sine care creeaza delatori si da legitimitate existentei acestor" erori " judiciare care, sunt facute cu evidenta intentie si nu din eroare. ( eu am avut un proces unde, cand nu am putut face dovada achitarii taxei de timbru, am pierdut procesul, instanta apreciind ca am gresit, insa, cand instanta a dat o sentinta si a precizat ca se poate face recurs la 5 zile de la pronuntare ( si nu de la comunicare) fapt pentru care am fost decazut din dreptul de a-mi exercita aceasta cale de atac, a fost "eroare materiala" nu a mai fost greseala. Asta este !

Musafir

#500

2015-05-10 12:12

Toti trebui sa raspundem pt. greselile noastre,MAGISTRATII SUNT SINGURII PT. ALE CAROR GRESELI,PLATIM TOT NOI.