MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#576

2015-05-18 01:15

E strigator la cer ca CINEVA - INDIFERENT CINE, sa aiba SOARTA UNOR OAMENI in pix si sa nu raspunda in cazul ca se constata ABUZURI, "GRESELI FLAGRANTE", NEGLIJENTE...etc. prin care SE DISTRUG DESTINE. Iar DACA cel prejudiciat=DISTRUS isi dovedeste NEVINOVATIA, platim NOI toti , din BANI I NOSTR I si nu CEL CE A GRESIT...........
Tibi

#577

2015-05-18 04:56

Toata lumea trebuie sa raspunda pentru faptele sale.indiferent de functia pe care o exercita.Asa este normal si drept

 


Musafir

#578

2015-05-18 07:11

Pentru ca asa este corect.

Musafir

#579

2015-05-18 08:03

Eu cind am terminat facultate si am inceput serviciul mi s-a spus ca orice greseala o voi plati.Dupa 1990 nimeni nu mai are nici o responsabilitate pentru ceea ce face,de ce?Se fac greseli uriase dar de platit platim totzi de la buget,de ce?Dumnealor au salarii si pensii colosale ,de ce?si raspunderea cine o are?

Musafir

#580

2015-05-18 23:00

Nu mai vreau ca purtatorii ilegali de roba sa dea verdicte arbitrar si sa imi "controleze" banii(putini,oricum),prin erorile lor!Daca legea este aceeasi pentru toti,atunci sa plateasca ei,ca nu sint de neatins,nu sint zei!

Musafir

#581

2015-05-19 05:02

Ca oameni creștini ce suntem răspundem în fața lui dumnezeu.Ca și profesii șofer,comerciant hoț.profesor.medic. etc.......răspundem în fața legii.Să fie oare magistrații mai presus de dumnezeu..??Mai presus de tot și de toate..??
In fața legii suntem egali???sau nu..??

Musafir

#582

2015-05-19 09:18

Pentru ca asa este normal. S-au pierdut functii si salarii din erori ale anumitor magistrati.

Musafir

#583

2015-05-19 11:06

Doresc ca fiecare sa raspunde pentru ceea ce face si sa se respecte Constitutia Romaniei in care nu se mentioneaza nicaieri ca unii au drepturi mai multe dacat altii atunci cand incalca legea.

Musafir

#584

2015-05-19 11:48

Pentru că lipsa răspunderii încurajează abuzul. Pentru că nu e normal ca unii să nu răspundă pentru faptele lor.

Musafir

#585

2015-05-19 13:20

Era necesara aceasta masura de vreo 20 de ani cel putin!!!
Poate se vor face mai putine erori!

Musafir

#586

2015-05-19 15:19

sunt indignat de numarul mare ( SUSPICIUNI REZONABILE !!!!!) de plangeri la CEDO, castigate de reclamanti si care ..cu scarba totala fata de ERORILE JUDICIARE, platim noi poporul.

Musafir

#587

2015-05-19 19:08

Pentru justetea MOTIVULUI pentru care a fost initiata . Nu sunt in domeniul justitiei ,dar ar trebui sa se aplice si retroactiv , pentru toate cazurile care se incadreaza in aceasta petitie . Sa raspunda toti cei care au gresit ,intentionat sau nu ,(pt intentie ,mai aspru ), material si administrativ .

Musafir

#588

2015-05-19 20:41

Liberté Fraternité Égalité

Musafir

#589

2015-05-20 15:32

Pentru a impiedica abuzurile procurorilor si al magistratilor. In prezentse fac abuzuri, justitia fiind politizata.

Ar fi buna si o petitie cu ideea: "procurorii nu sunt magistrati"
ninamar

#590

2015-05-20 19:54

Semnez pentru ca sunt magistrati corupti, care fac pe "lupii moralisti" in unele procese, iar in alte cazuri se lasa manjiti, nu rezista tentatiei banului, vilei, terenului etc etc si fara pic de constiinta nu impart dreptatea asa cum trebuie. Exista coruptie in domeniul JUSTITIEI ! Tocmai acolo unde oamenii aveau speranta ca se judeca corect lucrurile. VREM NORMALITATE !

 


Musafir

#591

2015-05-20 20:16

Orice om la locul de munca trebuie sa isi asume raspunderea pentru ceea ce face.

Musafir

#592

2015-05-21 08:49

Erorile judiciare sunt frecvente, tocmai pentru ca judecatorii nu raspund pentru greselile.lor.
Initiativa este foarte bine venita.

Musafir

#593

2015-05-21 14:31

Ca sa raspunda si magistratii pt marile erori judiciare! Au bagat oameni nevinovati la puscarie. Unii dau sentinte fara sa fi citit macar o fila dintrun dosar...ce sa ma zic de "mormanele" de dosare, sentinte date la comanda, sau ca asa vor ei...gen:sprancenata Stanciu, nasoasa camelia bogdan, "fruntengusta" laurica codrutica,samd.

Musafir

#594

2015-05-21 15:26

Cu toate ca in Constitutie se prevede :


ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege...


nu tine nimeni cont de asta.


In plus, prin puterea pe care o detin magistratii (in special procurorii), prin lipsa de control si prin implicarea in politic, s-a creat un dezechilibru in viata societatii care, de multa vreme, aluneca spre extrem, spre acapararea puterii absolute de catre asa-zisa "justitie".


Musafir

#595

2015-05-21 18:28

Mi se pare normal ca si magistratii sa raspunda pentru erorile judiciare pe care,dupa parerea mea,le fac cu buna stiinta.

Musafir

#596

2015-05-21 18:45

Trebuie sa se aplice legea pentru toata lumea in mod egal!!!

Musafir

#597

2015-05-21 19:03

Toti trebuie sa raspundem pentru faptele noastre. Cu atat mai mult cei care iau hotarari sau actioneaza in directii care influenteaza viata altora. Cu cat functia e mai mare, cu atat si raspunderea trebuie sa fie mai mare.

Musafir

#598

2015-05-21 19:04

Cred ca intr-un mod sau altul toti am avut de suferit din cauza abuzurilor facute de magistrati si sincer cunosc suferinta de-a fii pur si simplu neputincios si in acelasi timp"cu dreptatea in miini". Sunt momente pe care nu le doresti nici dusmanilor tai si in mod cert nu doresc sa mai trec nici eu prin ele, de aceea sper ca picatura cu picatura,semnatura cu semnatura, impreuna, sa avem puterea de a schimba ceva si sa ne recistigam demnitatea pe care acesti asa zisi "aparatori ai dreptatii" au avut grija sa ne-o terfeleasca in cea mai abjecta mocirla.E timpul ca fiecare sa ne asumam propriile greseli....

Musafir

#599

2015-05-21 20:00

Sunt in masura sa fiu de acord cu raspunderea magistratilor deoarece prin prisma profesiei mele am trait de multe ori drama victimelor acestui sistem corupt, nepasator si care dicteaza destinul oamenilor in functie de "dedicatie", pile, relatii sau pur si simplu ignoranta. Un adevarat magistrat, care are putere si independenta atat de multa cat vrea sa-si ia, nu trebuie sa se lase impresionat sau influentat, sub nicio forma, de ceea ce aude in spatiul public.Orice condamnare fara probe este inacceptabila intr-un stat de drept. Nu conteaza numele sau calitatea inculpatului. Daca nu sunt probe nu trebuie sa existe condamnari. Un judecator care, din rea-credinta, sub presiunea unor factori de influenta sau din grava neglijenta, condamna fara probe trebuie sa raspunda profesional, civil si penal.

Musafir

#600

2015-05-22 02:39

Trebuie sa inceapa civilizatia de undeva. Urmeaza medicii.