Sustinem legea salariului minim pentru soferii profesionisti !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustinem legea salariului minim pentru soferii profesionisti !


Musafir

#251

2016-02-13 06:44

Sunt şofer si ma nemulţumeşte faptul ca uni patroni de firme plătesc inca la cursa sau la km cea ce nu-i corect daca nu-şi permit sa plătească un salar fix plus diurna nu sunt obligaţi sa facă afacerea asta sa rămână doar cei care pot asigura o salarizare corespunzătoare.

Musafir

#252

2016-02-13 10:34

nu cerem mult asta i dreptul nostru !!!!!

Musafir

#253

2016-02-13 10:52

Doamne ajuta!!!

Musafir

#254

2016-02-13 13:02

Banuesc ca toti dorim o schimbare....

Musafir

#255

2016-02-14 00:14

Pentru ca meritam si noi la fel ca ceilalti europeni.facem acelasi servici dar foarte prost plătit.si mai facem si ilegalități fentând aparatele tahograf

Musafir

#256

2016-02-28 14:32

Am semnat pt. că nu sunt de acord cu salariul minim pe economie cu care suntem angajați ca șofer profesionist și funcție pt.care tot cei din parlament percep sa avem atestare profesionala. Dar durerea ceea mare e atunci când devii pensionar vei avea o pensie mica mica din care nu știu cum ne vom descurca. Femeia de servici la o instituție bugetara are salariul mai mare ca și noi

Musafir

#257

2016-05-23 16:28

Lucrez pe comunitate 75 de zile cu14 acasa,angajat pe romania,iar banii castigati,abea ajung ptr familie,mancare si utilitati.As prefera sa lucrez in tara pe acesti bani,dar sa fiu mult mai des langa cei 4 ingerasi si sotie.

Musafir

#258

2016-05-26 19:33

Pentru drepturile soferilor

Musafir

#259

2016-05-26 20:59

Soferul profesionist nu este necalificat,din contra face o scoala de soferi,scoala pentru obtinerea atestatelor si alte cursuri la locul de munca.Asa ca nu se poate si nu se compara cu cel ce da cu matura.

Musafir

#260

2016-05-27 07:51

Noi mișcăm lumea. Ar trebui sa știm pentru ce o facem. Cand alții stau cu familiile lor,noi suferim de frig, calduri si foame. Ar trebui sa fie motivata aceasta profesie.

Musafir

#261

2016-06-13 08:14

Uniți vom reuși.

Musafir

#262

2016-08-02 06:17

Lucrez ca sofer profesionist in transport international de marfuri frigorifice. Cred ca aceasta petitie ne vizeaza direct pe toti soferii. Am semnat deoarece vrem si noi un trai mai bun pentru ca se stie ca marea majoritate a timpului ne-o petrecem in cabina.

Musafir

#263

2016-08-02 10:21

Va fi greu sa obținem așa ceva dar nu imposibil bafta

Musafir

#264

2016-08-02 15:13

Buna .pentru imbunatatirea si respectarea normelor de lucru ca sofer.pentru sa nu mai fim tratati ca niste sclavi ai europei si patroni romani sa-si bata joc de angajati.

Musafir

#265

2016-08-02 16:50

Poate in aceasta petitie se includ si categoria de conducători auto de persoane international si intern

Musafir

#266

2016-08-02 18:59

Am semnat această petiție pt.că așa m-i se pare normal și etic ca toți conducătorii auto profesioniști să fie plătiți la adevărata lor valoare și pt job-ul pe care îl prestează și nu să fie plătiți cu salariul minim pe economie ca o" femeie de serviciu".

Musafir

#267

2016-08-02 19:52

Am avut ocazia să fiu și patron si șofer așa că am văzut situația din ambele parti,din păcate ca si patron Roman e greu dacă nu imposibil, să plătești așa salarii până nu se vor incasa aceleași tarife pe care merg si comunitarii.important pt șoferii romani să accepte si sa înțeleagă că trebuie mers exclusiv în program fără a se mai conecta"chiar dacă li se sugerează asta.

Musafir

#268

2016-08-02 20:34

Multumim celor cu initiativa ,dar cred ca rămîne tot cum a fost si pînă acum.
Multumim anticipat.

Musafir

#269

2016-08-03 11:09

pentru ca e o mizerie acest salariu minim pe economie de 1200 lei.vorbim de evaziune fiscala dar asta e evaziune fiscala legiferata'de ce? pentru ca se stie ca un sofer de tir nu lucreaza niciodata pentru acesti bani minimi ,nici in Romania si cu atat mai putin pe comunitate,cine e pacalit soferul si statul.cine castiga patronatul si parlamentarul care are firma de trasport condusa de nepotii sau de neamuri ale acestui exemplar de parlamentar.De aici incepe evaziunea ,plata la negru pe km,minim pe economie plus diurna cum vrea fiecare patron,vrei mai mult pune magnetu asta e cazul in care te lasa sa alegi de obicei e obligatoriu,cu justificarea ca aici e Romania si nu avem cum sa ajungem in program ,toti vor maxim pe bani de nimic aici in Romania sincer te ia scarba astia nu sant patroni sant BAGABONTI.Nu poti sa platesti ca patron nu ai ce cauta in transport.

Musafir

#270

2016-08-08 11:35

ma ocup cu pregatirea soferilor autovehicule de mare tonaj (tir) si in decurs de 10 ani am observat aceste schimbari as spune bune pt.soferi care trebuie sa din ce in ce mai pregatiti avind un program foarte strict si foarte minutios urmarit si in plus modalitatea de exploatare acomionului este atent monitorizata in orice moment ,sa nu mai vorbim de arimarea marfurilor transportate motive pt.care consider ca sint indreptatiti soferii sa aiba un salariu direct proportional cu munca depusa nu uitati faptul ca un sofer lucreza efectiv 13 respectv 15 ore zilnic si se odihneste acolo unde sa terminat programul si nu conteaza pt.nimeni decit pt.el sint intru totul de acord cu aceste masuri.
Mihai

#271

2016-08-10 16:14

Oare de ce nu va faceți voi patroni si sa oferiți tot ce spuneți sa va vad atunci cat de bine va este.

Oare credeți ca patronii din România sunt plătiți la preturi Europene? Aveți habar care sunt costurile cu o mașină și cat costa o asigurare RCA? Vreți sa fiți plătiți ca restul...dar cum? 

Multi dintre șoferii din România habar nu au să se uite pe o harta,sa meargă după un  traseu...sa parcheze un camion pentru ca școală de șoferi din România este superficiala,sa nu mai vorbim de timpii de conducere...( se vede cum au fost luate atestatele) și vrem salarii europene? 


Musafir

#272

2016-08-11 12:38

Soferii sunt si ei fiinte umane cu responsabilitati multiple si merita sa fie remunerati conform standardelor internationale de viata, fiindca soferii calatoresc, ocrotesc si feresc toti neatentii.

Musafir

#273

2016-08-28 14:24

Buna ziua! Am semnat pt ca lucrez șofer,pt ca trăiesc în România,pt ca e un lucru normal!

Musafir

#274 Re: marius

2020-10-01 11:30

#95: -  

Vindem camionul polonia iti da 30.000 e pe el bani pe loc