Salvati Filarmonica Arad!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Filarmonica Arad!!!

Român
Musafir

#51 Cultura?

2014-12-08 20:16

Din pacate situatia nu este singulara, cultura este prost manageriata la toate nivelurile, incepand de la filarmonici si teatre de provincie pana la Ministerul Culturii cu foarte putine exceptii, iar virtutile cele mai de pret a celor care detin fraiele culturii Romanesti o reprezinta chiar INCULTURA si rea-vointa.


Musafir

#52

2014-12-08 21:21

Vreau să merg liniştită la concert!Vreau ca instrumentiştii şi coriştii să nu aibă alte gânduri decât muzica!Omul potrivit la locul potrivit, să fie numit la conducerea filarmonicii.Aradul merită muzica bună pe care s-o interpreteze cei de la Filarmonică!

Musafir

#53

2014-12-08 22:55

Ce s.a intamplat mai exact acolo? De ce pleaca lumea? Ce face alin vacean mai exact??

Musafir

#54

2014-12-08 23:09

Nu doresc vizibilitate ,atata ca nu ma ASCUND ! Din 1953 am mers la Filarmonica ,ne duceau de la internat la concertele lectie duminica dimineata....apoi am prins ,cand eram la Lipova ,prin 1967 concertele de duminica pentru (mai alea) studentii TR apoi din nou la Arad concertele dirijate de Ian Hugo Huss,Ion Marin ......cum sa uit si-acum SA DISPARA ? Maria Ardelean
mituica

#55 Succes aartistilor din Arad!

2014-12-08 23:18

Sa dea d-zeu sa treceti cu bine peste aceasta perioada neagra din viata artistica aradeana! Fiti demni si nu va lasati pana reintrati in drepturile pe care le meritati dragi artisti. Un artist clujean.


Musafir

#56

2014-12-08 23:27

Este pacat sa pierdem ultima modalitate de a ne dezvolta cultura muzicala nu doar prin a asculta ci si prin a simti muzica de calitate.

Musafir

#57

2014-12-09 06:15

Vrem cultura in orașul nostru. Salvati filarmonica! Vrem sa promovam calitate! Artiștii lirica arădeni ramân fara posturi. Atâtia absolvenți ai muzicii plecați din oraș pentru ca nu se mai fac angajări. Vrem oameni competenti pentru conducerea Filarmonicii! Salvati'o!!!

Musafir

#58

2014-12-09 08:14

Indiferent de cauzele conflictului si vinile partilor, in calitate de cetatean al Aradului, ma intereseaza sa pot merge joia, la Filarmonica.
Or, cu tot respectul pentru managerul institutiei (a carui activitate nu o cunosc decat din presa si drept urmare nu vreau sa il cataloghez in vre-un fel d.p.d.v. al activitatii manageriale), nu are cum sa suplineasca 37 de instrumentisti si 32 de artisti lirici.
Cea mai simpla varianta de solutionare a conflictului iscat este cea in care managerul institutiei isi da si i se accepta demisia.


Musafir

#59

2014-12-09 08:18

In 1913, aradenii au infiintat o filarmonica, in 2014„Umii aradeni” vor sa o desfiinteze.

Se intaresc spusele ca Romania este tara lui „A” LU” . A lu ala a lu ala. 

FLORIN ISTRATE

#60

2014-12-09 09:01

Din pacate ne conduc tot felul de trogloditi inculti care se viseaza mari conducatori. Au reusit sa distruga samanta de cultura din Constanta - Filarmonica Marea Neagra, Teatrul de balet Oleg Danovski, Teatrul Fantazio ..sau Filarmonica din Targoviste sau Giurgiu. Au incercat realizarea unor "colhozuri culturale" fara identitate care au distrus o traditie. Din pacate, asazisii artisti, convertiti in MANAGERI au tradat idealul de cultura a unui popor ...RUSINE!!!!!!!!!!

Federatia FAIR-MediaSind este alaturi de voi. SUNTEM SIGUR CA VETI REUSI!!!


Musafir

#61

2014-12-09 09:05

Nu se poate aborda un adevarat repertoriu simfonic cu un asemenea efectiv. Aradul merita mai mult, mai ales ca beneficiem de o asa sala de concerte.

Musafir

#62

2014-12-09 09:26

Artistii din Romania au nevoie de sprijin de orice fel

Musafir

#63

2014-12-09 15:58

Ar fi de neconceput sa raminem in urma Timisorii si la capitoulul asta

Musafir

#64

2014-12-09 16:16

Să lăsăm cultura muzicii în mâinile și glasul celor care ne fac viața mai frumoasă...și fie ca dorința lor să se împlinească,iar noi cetățenii Aradului sa nu tragem consecințele unui om care nu este dorit de majoritate.

Musafir

#65

2014-12-09 16:23

Daca nu pentru viitorii muzicieni care vor urma sa promoveze muzica culta, macar pentru liceul de arte (sectia de muzica) care invata sa promoveze aceasta arta si au ca punct de reper oricand filarmonica (aceasta din perspectiva unui muzician), pe langa asta includ toti ascultatorii care asteapta sa fie innobilati de aceasta muzica. Sa aratam ca viitorul cultural al Aradului n-ar trebui sa se clatine pentru conducerea proasta/"fara de cap" a acestei institutii culturale.
Iosefina

#66

2014-12-09 17:54

Noi dorim sa devenim Capitala Cultural Europeana si in schimb ne ocupam de semnarea petitiilor pentru salvarea filarmonicii...


Musafir

#67

2014-12-09 19:44

ceea ce se-ntimpla ne lasa muti de indignare!
daca publicul meloman, si nu numai, am avea
putin patriotism local, putin civism, eventual
putin curaj, am invita orchestra simfonica in
fata primariei, i-am ruga sa TACA, iar noi
am murmura , in semn de protest, corul robilor!
as invita si corul filarmonicii sa ne sustina ca DUREREA sa se simta/auda/ si la etajul superior al
primariei.

Musafir

#68

2014-12-09 20:33

sa speram ca semneaza cat mai multi aradeni.
De peste mari si tari

#69

2014-12-09 21:57

Daca esti departe si vii numai in vizita nu poti fii obiectiv in a intelege ce se intimpla in Filarmonica. Dar poti comenta ceea ce vezi cu ochii tai.

In citeva zile pe care le-am petrecut (nu demult) in mijlocul artistilor din Arad, am putut simti caldura sufleteasca, si felul in care isi trateaza invitatii lor. Nu poti decit sa-i respecti si sa doresti sa revii pentru a trai din nou ceea ce ei creaza prin arta si traire sufleteasca.

Domnule Director va rog sa incercati in viitor, in cadrul Filarmonicii sau in afara ei (repet, nu pot judeca de la o asemenea departare), sa invatati de la experienta acestor artisti si oameni. In orice relatie exista un respect reciproc pe care este atit de usor sa-l invatati, sa-l copiati eventual de la acest colectiv al dumneavostra. Respectul fata de ceilalti aduce si respectul lor fata de tine...

Incerc sa fiu impartial si sper ca aceste rinduri sint citite de cei care sint chemati sa fie impartiali: Daca acest colectiv de oameni minunati si de artisti cu un suflet deosebit au ajuns la asemenea act extrem inseamna ca trebuie sa descoperiti adevarul, sa vedeti cine are dreptate, si daca ruptura este inevitabila sa salvati 'Filarmonica Arad si PALATUL LOR MINUNAT...

Spunind acestea, trebuie sa recunosc ca nu am incotro, dar in sufletul meu nu pot sa nu recunosc ca inima mea este alaturi de voi: Minunati artisti ai Filarmonicii !

Si, desi nu pot fii fizic acolo, sper sa aveti puterea de a trece peste toate obstacolele si acordati publicului din Arad spectacolele de sfirsit de an.

Personal cred ca mai putenic decit orice aspect social trebuie sa prevaleze legatura voastra cu publicul din Arad: Va rog de departe sa va onorati reciproc cu Spectacolul de Craciun!

 


Musafir

#70

2014-12-09 22:35

Daca cei car conduc acest oras nu au grija de ce avem o sa ne trezim ca in loc de un oras frumos o sa fim o suburbie a Timisoarei.

Musafir

#71

2014-12-10 09:14

"Domnule Director va rog sa incercati in viitor, in cadrul Filarmonicii sau in afara ei sa invatati de la experienta acestor artisti si oameni. In orice relatie exista un respect reciproc pe care este atit de usor sa-l invatati, sa-l copiati eventual de la acest colectiv al dumneavostra. Respectul fata de ceilalti aduce si respectul lor fata de tine..."


Musafir

#72

2014-12-10 10:04

Filarmonica este un simbol al orasului Arad.
Trebuie sprijinita de autoritatile locale si ministerul culturii pentru as pastra notorietatea.
Cladirea in care isi desfasoara activitatea filarmonica trebuie restaurata,fiind cea mai monumentala a orasului nostru si una dintre cele mai remarcabile ale Romaniei.
Mult succes in demersul dumneavoastra.
Este dreptate in Arad ?

#73

2014-12-10 12:10

Salvati cultura si salvati Palatul Culturii (... cu scaune care sa redea acustica).

Poate se poate afla si scrie deschis cine a taiat scaunele domnule director?

Poate va impacati cu oamenii dumneavostra daca aduceti salarii si SCAUNE!


Musafir

#74

2014-12-10 17:43

Muzicienilor din filarmonica Arad se pare ca le-a ajuns cutitul la os. Ei merita sprijin din partea tuturor oamenilor de buna credinta pentru a salva Filarmonica si a o repune in drepturi, pentru ca aceasta sa redevina o institutie de cultura reprezentativa pentru Arad si pentru Romania. Eu sunt cu tot sufletul alaturi de ei.

Musafir

#75

2014-12-10 17:49

bafta ,sarbatori fericite.