Salvati Filarmonica Arad!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Filarmonica Arad!!!


Musafir

#101 adevarul

2014-12-13 11:23

Acest meloman e insusi fratele nebun al acestui frustrat directoras,sa va fie rusine ca denigrezi cultura,tu si frate-to si clanul care va tine isonul sunteti paralel cu muzica,cred ca si managerul a frecventat scoli asa cum frecventeaza acum liceul unde zice el ca preda(pe dracu)!!!!mars afara,javrelor!!!


Musafir

#102

2014-12-14 12:19

Nivelul de cultura a celor ce conduc o institutie culturala nu prea este la nivelul valorii culturale pe care le administreaza fie vorba de politicieni sau manageri si este valabil in toate tarile Europene nu numai in Romania Pacat ca puterea banilor si necunostinta de cauza conduc Cultura Spitalele Scolile Facultatile si alte institutii de care este un act elementar de necesitate pentru oameni

Musafir

#103

2014-12-14 17:00

Sper sa reusiti,sunt aturi de dvs.Nu-i lasati sa distruga valorile culturii romanesti.

Musafir

#104

2014-12-19 12:47

E regretabil ca s a ajuns aici,dorim rezolvarea imediata a acestei oribile situatii

Musafir

#105

2014-12-22 10:28

Va multumim pentru concertul de colinde,ati fost minunati!
EU

#106 multzumim din inima partidului !.

2014-12-26 14:45

dragi,comunisti,neocomunisti,politicieni,ati sfaramat o perla a industriei si economiei Romaniei (ati sters o buna parte din istoria orasului ),nu va pasa de cele 3 institutii de cultura, ( bio . ale orasului,primim in schimb  e-uri, centre de creatie,jud. si mun. )   3 institutii ,cu cele mai vechi statute din tara,si unice in felul lor, (mai stergem din istoria orasului ), dati unda verde contruirii pagodelor,( manele in arhitectura ) asa dispare farmecul orasului,Mica Viena,(str.Metianu,etc.) si mai stergem o parte de istorie.Am ajuns un oras fara istorie ,adica un oras mort. 

 

                                           cu multa ura si dispret   

                                                             EU

 

  

Un filarmonist convins

#107 Parcul si Filarmonica!

2014-12-29 08:14

De ce trebuie sa "sunam alarma" in permanenta? S.O.S.   ..._ _ _... in ultimii sapte ani suntem supusi unor valuri de agresiuni asemanatoare cu cele de dinainte de '89...tentative de "demolare" din interior si exterior...

Cine ne dusmaneste? Cine vrea sa "scape" de cultura? Cine ne trage pe "linie moarta" lasand filarmonica sa moara incet, din "cauze naturale" ?

Dezbinare, invrajbire, sicane, atmosfera de nesuportat, oameni care pleaca spre alte institutii, alte orase...iata "strategiile performante"!

Chiar nu exista cineva care sa conduca Filarmonica spre bine?


Musafir

#108

2014-12-30 15:07

Nu distrugeti o traditie culturala de peste 100 de ani,pentru interese de grup meschine. La gunoi cu Vacean!
Logic

#109 Filarmonica

2015-01-02 08:26

Revenire si dezvoltare...doar daca dispare (din functie) cel care stranguleaza si distruge! Jos Vacean!

 


Musafir

#110

2015-01-03 18:16

O institutie, un simbol al Aradului (unul din putinele ramase) merita ceva mai bun decit un incompetent cu putere de decizie. De asemenea, ar trebui mers putin in urma si vazut pe ce criterii a fost angajat acest intrus, doctor in jazz, care vine dintr-o familie in care moralitatea nici macar nu intra in clasamentul calitatilor.
Simbol

#111 Filarmonica

2015-01-04 08:12

O rusine! Asemenea individ...nu s-a stiut cine este? Trei ani nu au fost de ajuns sa ne edificam? Puzderie de articole din presa...Semnale din toata tara...comisiile au la dispozitie sumedenie de documente! Scapati-ne! Filarmonica merita altceva decat "conducerea" actuala si cea anterioara!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-05 10:38


GLORIA_ROMANA

#113 MIRACOL!!!

2015-01-05 10:42

Sindicatului

Filarmonicii de Stat

Arad...

 

Va multumesc celor ce ati creat aceasta petitie pentru salvarea Filarmonicii ca institutie culturala reprezentativa a Aradului,pentru inlaturarea actualului director care o conduce intr-un mod dorit doar de dansul fara a tine cont de formatia corala si instrumentala,si pentru aducerea unui noi director care sa detina mai presus de toate calitatea de Om,apoi de profesionist in domeniu pentru asi putea intelege echipa si apoi fireste si calitatea de manager,si cred ca in Aradul acesta avem oameni destul de capabili sa preia aces rol,chiar muzicieni din echipa corala sau intrumentala,sau chiar cineva care le poate intruni pe toate,ca Om,profesionist(compozitor,dirijor,pianist,pedagog,profesor)si bun lider,si un bun exemplu este d-l Teodor Caciora.

Va mentionez ca intre anii 1996-1999 si eu am lucrat in cadrul filarmonicii,in echipa corala,dar pe o perioada determinata ca suplinitoare in locul altor persoane,ulterior nemaiputand obtine acolo un alt post,si apoi fiind nevoita sa ma re si reprofilez si sa ajung sa lucrez in diferite domenii ce nu au mai avut legatura cu muzica,actualmente fiind din nou in cautarea unui loc de munca,dar sperand ca daca lucrurile acolo vor evolua inspre bine poate as mai avea o sansa sa ma rentorc la muzica,si sa obtin un nou post acolo,ceea ce ar fi un adevarat miracol...

Va multumesc inca o data,si asa cum era si normal avand in vedere ca am lucrat si eu acolo un timp,am semnat si eu aceasta petitie,iar ca orice lucru care trebuie motivat,am argumentato si eu cu acest comentariu,care sper sa contribuie la schimbarea in bine a lucrurilor..

 

Cu stima si respect pentru aceasta initativa

Gloria Romana Suciu

Arad

 

 

 


Musafir

#114

2015-01-05 16:59

Confrmäm semnätura nosträ.
Aradul are nevoie de FILARMONICÄ.

Musafir

#115

2015-01-05 17:00

Confirmäm semnätura noasträ.
Aradul are nevoie de FILARMONICÄ.
tot musafir

#116 Re:

2015-01-15 06:51

ce zice presedintele tarii despre cultura : Nu este suficient doar să afirmăm libertatea de creaţie şi accesul neîngrădit la cultură ca drepturi fundamentale, constituţionale fără a fi susţinute de mecanisme de sprijin ale creaţiei, fără programe constante şi predictibile de finanţare a protejării patrimoniului, care ocolesc decizia politică partizană, rămânem doar în sfera propagandei.

Acest lucru trebuie să se schimbe.

 Tot aici intr-un "coltisor "se afla si problema competentei sau mai bine zis a incompetentei celor ce raspund in primarie si in CJ de Filarmonica Arad .

Intrebarea este : dl Falca , dl Bognar si consilierii de la cultura inteleg sau nu inteleg mesajul presedintelui ?  Daca nici acest lucru nu e suficient pentru alesii locali ca sa ii puna pe ganduri , sa ii inlocuiasca pe cei incompetenti , ce sa zicem noi cetatenii platitori de taxe si beneficiari prin Constitutie ai actului cultural ?


Musafir

#117

2015-03-23 04:41

Pentru că ar fi o crimă la adresa calității vieții, azi, când
aceasta e una din cuceririle celor ce au murit în lupta
pentru mai bine și mai civilizat atât în Arad,căt și în întreaga Românie.

Musafir

#118

2015-07-12 23:21

arta te umanizeaza