Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#2176

2016-07-02 14:00

Prlamentari? Sunt cetateni ai acestei tari, i-am ales pt calitati si pt a ma reprezenta, NU pt. A MA FURA. Nu i-am trimis sa se imbogateasca. Le dau privilegiul pt un salar, o pensie, dar daca se imbogateste prin mijloace oneroase, ascendentiii sau descendentii prin contracte cu statul ( nu cele anterioare investiturii) sa li se confiste totul (obtinut in timpul mandatului) si sa-si piarda toate privilegiile, sporurile,post mandat.

Musafir

#2177

2016-07-02 18:21

Pune lucrurile pe un fagas normal de civilizatie si democratie.

Musafir

#2178

2016-07-02 19:46

La munca pe care o fac si pentru modul in care ne reprezinta nu isi merita nici salariul.Cei mai multi au ajunj acolo cu bani.


Musafir

#2179

2016-07-03 19:45

Este absolut insuportabil ce se petrece cu cei ce ne conduc.Nu au deloc respect sau dragoste pentru popor.iar greul cel mare e dus de cei ce muncesc.As dori o viata buna, normala pentru noi si copiii nostri,ca ei toti au profitat ca poporul nu a iesit in strada sa ii schimbe.

Musafir

#2180

2016-07-04 08:51

Să dea Dumnezeu să schimbăm ceva în țara asta frumoasă

Musafir

#2181

2016-07-04 10:43

Pușcărie pe viață și lăsați numai cu chiloții pe ei,dobitocii.

Musafir

#2182

2016-07-04 20:06

Din dorinta de dreptate. In tara asta de 25 de ani este bine doar pt unii de pe spatele celor multi si fraieri !

Anonymous

#2183

2016-07-04 23:40

Stop privilegiilor parlamentarilor !

Musafir

#2184

2016-07-05 03:49

Simplu...Atunci cand vrei sa aduci o schimbare in bine si o faci din adancul propriilor tale convingeri nu cauti avantaje proprii . Stramosii ce si-au sacrificat viata in decursul istoriei pentru binele tarii , al urmasilor si urmasilor urmasilor lor, au dat dovada de patriotism , nu s-au gandit la ei personal. Nu-i obliga nimeni sa ocupe acele scaune in Parlament , cu atat mai mult , unii dintre ei chiar ne fac si ne-au facut un mare deserviciu prin prezenta lor acolo daca te uiti unde suntem acum , raportat la imensul potential cu care am fost inzestrati , la jaful de mari proprtii facut in toate domeniile . Nici marile razboaie prin care am trecut nu ne-au adus atatea pagube cat ne-a adus lipsa multora dintre ei de preocupare pentru ceea ce ar trebui sa faca acolo. Nici nu stiu multi dintre ei ce voteaza. Le spune partidul unde sa bage bila sau cand sa ridice mana si pentru asta vor privilegii . Nu-i corect .

Musafir

#2185

2016-07-05 10:38

Musafir #2184 ai perfecta dreptate ...Atunci cand vrei sa aduci o schimbare in bine si o faci din adancul propriilor tale convingeri nu cauti avantaje proprii ... Dar trebuie precizat ca in 1990 cei care au pus mana pe putere si-au pus oamenii in parlament si toti fosti comunisti cu carnet obisnuiti cu traiul bun in timp ce poporul primea alimente pe cartela, o franzeluta pe zi si 1 kg. carne de porc pe luna. Asa ca nu asteptati nimic bun de la oameni fara suflet si credinta, astia sunt atheistii lui Ceausescu care vad poporul ca pe o masa de sclavi buni de exploatat. Nu-i corect ! Dar ei nu au bunsimt sa stie ce este corect si ce este abuz.


Musafir

#2186

2016-07-05 18:37

Demult au tot spus se va renunța la numărul mare de parlamentari far de făcut nu au facut-o , poate așa o s-o facă .

Musafir

#2187

2016-07-06 00:23

Punctul 2 ar trebui modificat,sa fie limitat numarul de parlamentari la300-350 dar lasate doua camere.
Trebuie insistat pe interzicerea pensiilor special.

Musafir

#2188

2016-07-06 07:22

Pentru ca m-am saturat si eu, ca toti ceilalti, de abuzul de putere pe care-l fac strict pentru avantajul lor, pentru ca trebuie sa suportam niste imbuibati si niste hoti care ne rad in fata si-si vad de huzureala in continuare pe banii nostri.

Musafir

#2189

2016-07-06 14:45

Pentru ca si ei sunt tot oameni, votati de noi, dintre noi, Unii dintre ei se considera supraoameni, inca nu am inteles de ce. Au salarii destul de mari, fata de oamenii de rand si multe facilitati Ar fi cazul sa se mai opreasca din acordarea atator privilegii ! Ca mare lucru pe acolo nu fac. Vedem ce legi isi fac pentru ei. Pentru noi nimic.

Musafir

#2190

2016-07-07 05:54

Deoarece trebuie redusi,cãci sunt pre a mulți

Musafir

#2191

2016-07-07 06:57

Pentru a vedea şi cei ce nu ştiu ce ''gospodari'' conduc această naţie, care n-a avut în istoria ei un asemenea conducător, mă refer la fostu', şi care a lăsat în urma-i ce a lăsat, pentru a şti că dacă tot contribui în calitate de cetăţean ca lucrurile, legile să fie de bine în ţara noastră, măcar să ştiu pe ce se duc banii . . .
Şi, venind vorba de contribuabili, nu mai intru aici în discuţia cu privire la cât cheltuie, cât are ş.a.m.d. un parlamentar, mai bine dau un ban unui cerşetor amărât, ajuns în stadiul în care a ajuns tot datorită ''sistemului'', decât unuia care doarme în Parlamentul Ţării . . . Şi încă pentru alte şi alte motive ( se cunosc deja, chiar suntem sătui . . . ) semnez această petiţie şi o şi trimit altora, că de ieşit în stradă, aşa cum ar trebui, ne-am ''săturat'' . . . La buna vedere, sănătate !

Musafir

#2192

2016-07-07 08:07

Prea multe drepturi își rezervă parlamentarii și prea puțin le pasă de poporul român.

Musafir

#2193

2016-07-07 08:46

Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te ! Romania Terezeste-te !.........
NU SE MAI POATE ASA!!! Romania Terezeste-te !

Musafir

#2194

2016-07-07 10:02

nu vreau dictatura parlamentara
Olimpia

#2195 Re:

2016-07-07 10:34

Cozma olimpia

 


Musafir

#2196

2016-07-07 12:37

Sa fie inclusa in referendum si prevederea ca parlamentarii sa fie alesi in maximum doua mandate.

Musafir

#2197

2016-07-07 15:45

Pt ca sint revoltat de ce fac ticalosii aia din parlament, care nu mai au niciun pic de rusine si bun sint. Habar nu au de ce sint in acele functii si se mira ce-a dat peste ei iar mintea nu-i duce decit la cum sa fure si de unde pt a-si asigura funfurile, familiile si amantele ...

Musafir

#2198

2016-07-08 04:49

Am semnat petiții pentru ca nu e drept sa fie stăpâni supremi pe banii nostri, sa ne jefuiască pe noi sa sa-si umple ei dragii lor auto ti.

Musafir

#2199 petitie

2016-07-09 04:06

Trebuie sa punem ordine in acest psrlament corupt si indolent, ne considera prosti. Sa dam cu iei de pamant 


Musafir

#2200

2016-07-09 06:50

In Romania se intimpla ceva mai special in cea ce priveste grupul politic , sint precum niste rechini , nu vin acolo decit sa fure sa profite si sa distruga ,nu vad la ei nici un fel de simt al onoarei , sint corupti si stricati ,profita cit pot de mult de pe urma scaunului pe care il au ,se aude ca acele scaune de oameni politici sint cumparate , ca exista un pret de platit ca sa fii acolo , este mafie si nimic altceva , coruptie , si intre timp ce se intimpla cu oamenii din tarisoara aceasta ? ei platesc taxe unui stat strain caci sint nevoiti sa plece din tara si sa lucreze in afara , este rusinos , scandalos , ei trag sforile , ei fac legile .