Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#1876

2016-03-15 19:52

Doresc limitarea privilegiilor parlamentarilor ,.

Musafir

#1877

2016-03-15 21:32

LE AJUNGE HOTIILE

Musafir

#1878

2016-03-15 22:46

Ca sa intelegeti incotro se indreapta Romania urmariti ultimile "minuni" facute de romani pentru romani.

Acum cand DNAul + SRIul deschid noi dosare pentru spuma romaniei cu interceptari facute de ani de zile, hop apare mosu de la CCR si spune, hei baieti de ce iati ascultat pe snapanii care furau ca in codru ca ei furau crezand ca sunt pe mosia lu masa si tacso asa ca va declar interceptarile ca fiind ne constitutionale acum cand ies la pensie sa se bucure si ei baietii. Eii ! ce spuneti.

Parlamentarii au votat in unanimitate legea "Fumatul interzis in spatii inchise" iar acum se gandesc unde si cate spatii de fumat sa-si faca sau pot fuma in continuare unde ii apuca. Eii ! ce spuneti.

Isarescu ameninta cu tot felul de "Cataclisme financiare" daca legea darii in plata pentru omul de rand este aprobata. Eii ! ce spuneti.

Si multe multe alte facaturi impotriva cetateanului de rand si in favoarea favorizatilor romaniei. Eii ! ce spuneti.

Nu mai spuneti nimic ca oricum spunem degeaba, noi spunem, noi ne auzim iar cei care ar trebui sa auda si sa ia masuri se fac ca nu vad si nu aud ! Eii ! ce spunetiiiiiiii


Musafir

#1879

2016-03-16 04:14

Am semnat cu speranta ca putem urni ceva in tara cu cel mai de kkt parlament!

Musafir

#1880

2016-03-16 07:42

pt ca sa ramana doar cite 1 deputat si 1 senator pt fiecare judet d-in Romania

Musafir

#1881

2016-03-16 08:54

Considerente de echitate

Musafir

#1882

2016-03-16 10:40

Deoarece in ultimii 26 de ani clasa politica romaneasca nu a facut altceva decat sa-si creeze privilegii, beneficii, sfidand Constitutia tarii, vointa populara, legile tarii , uitand ca au ajuns in fruntea tarii alesi de popor, pe care sunt obligati sa-l reprezinte!! Acesti oameni nu ne mai reprezinta ! Vrem o altfel de politica in Romania! O politica pentru romani, nu pentru alesi!

Musafir

#1883

2016-03-16 11:23

Sincer ma doare sufletul cand vad cum tara noastra este batjocorita de straini in cardasie cu cei de la putere si va dau doar doua exemple fierbinti. Ciolos a fost de curand in Olanda unde a negociat "vanzarea" portului Constanta catre bogatasii olandezi. Ca sa intelegeti jocul olandei in a pune mana pe portul de la noi trebuie sa stiti urmatoarele. Cu cativa ani in urma, pe vremea lui Basescu, guvernul nostru se lauda ca vor aduce investitori care vor moderniza portul si vom prelua o mare parte din marfa care intra in Europa prin portul olandez. Atunci olandezii au vrut sa cumpere portul nostru ca profitul sa fie al lor !!! Cand au vazut ca nu le vindem portul atunci ne-au blocat intrarea in spatiul Schengen ! Acum se pare ca cineva s-a ploconit si a pupat papucul olandezului sa fim primiti in Schengen si le dam portul. A doua porcarie care se face in aceste zile tot pentru a pupa Schengen este sa primim o multime de migranti islamisti care pot fi un pericol real pentru viitorul romaniei (vedeti ieri masina capcana explodata in Berlin) !!!

Eu am doar o singura intrebare: Daca faceti lucruri care pot afecta negativ viitorul tari noastre care este Romania. Atunci de ce nu faceti mai intai un referendum pentru a cere parerea romanilor daca vor migranti pe teritoriul nostru si cati dintre noi mai vor intrarea in Schengen tinand cont ca UE se pare ca e pe duca vazand noile alegeri din Germania unde nemtii protesteaza impotriva islamizari tari. Oare cine va mai repara greselile facute de voi acum, greseli grave la siguranta romaniei. Si cine v-a dat puterea totala in a negocia viitorul tari tinand cont ca nu v-au ales poporul si sunteti pusi pentru cateva luni timp in care nu ati avea voie sa luati decizii complexe ca acestea ?

Oare nu ar trebui ca decizile de mare importanta nationala sa fie amanate pana vom avea din nou in toamna un guvern legitim ales democratic de catre popor si care sa tina cont de interesul alegatorilor si nu de interesul strainilor ???


Musafir

#1884

2016-03-16 14:11

Doar așa putem face un echilibru între popor şi cei ce îl ''conduc,,. Asta trebuie să fie soluția unei instituții eficiente.

Musafir

#1885

2016-03-16 16:42

Ce comentarii putem lasa noi ...,imi pare foarte rau cand văd cum au distrus țara, au tăiat aproape tot si nu vor sa se oprească si cel mai rau e ca nu vrea nimeni sai oprească ,toată lumea e corupta nu mai exista legi pentru asa ceva ,legile sunt făcute numai pentru ei ca sa poată face ce vor ...sper ca intr-o buna zi sa se ia măsuri ,dar ma tem ca va fi prea târziu. ..

Musafir

#1886

2016-03-17 05:29

Pt ca au mult prea multe drepturi parlamentarii iar noi prea saraci pentru a le oferi atatea privilegii

Musafir

#1887

2016-03-17 06:48

Este extrem de pertinentă, atinge puncte importante pentru poporul român (care nu trăiește nici in vis la nivelul poporului suedez)!
Întâmplător, mama mea locuiește în Suedia de 11 ani, eu am călătorit în această țară de nenumarate ori si cunosc toate exemplele date de dvs în,motivarea petiției, pot spune ca suedezii nici nu ar visa la ceea ce se întâmplă la noi!

Musafir

#1888

2016-03-17 11:50

A fi în fruntea unei ţări, înseamnă a fi, în primul rând, o persoană cu mult bun simţ, nu cu o imensă nesimţire. Sunt de acord ca parlamentarii să traiască, din punct de vedere material, mai bine decât mine care am un salariu de 1.800 lei şi stau cu chirie (pentru că am avut un credit ipotecar şi am dat apartamentul pentru contravaloarea creditului şi aşa am rămas fără locuinţă) şi am datorii la executorul judecătoresc (10.000 lei, pentru că a solicitat emiterea unor Încheieri de poprire pe venituri şi poprire pe imobil). Şi pentru că "din rea credinţă" mi-am pierdut proprietatea, nu am dreptul la o locuinţă socială, asta-i legislaţia pe care aţi dat-o în favoarea românilor care nu fură. Copilul meu care este student nu vine acasă decât la o lună şi jumătate - 2 luni, pentru că nu avem bani de transport. Iar "stimabilii" noştri parlamentari se lăfăie în mai multe imobile, apartamente, vile, case de vacanţă, maşini luxoase, deplasări în străinătate - de unde nu vin cu nici o idee strălucită cu care să contribuie la dezvoltarea acestei ţări şi a poporului. Ci, dimpotrivă, fac numai ce le este lor de folos, adică FURĂ. Şi atunci când nu te interesează de cei pe care "consideri" că-i reprezinţi, pe banii cărora voi vă plimbaţi şi vă simţiţi bine, îmi pare rău, avem la fel o viaţă şi trebuie să o trăim în mod egal, nu inegal, nu aveţi mai multe mâini, picioare, creiere şi chiar dacă aveţi, nu le folosiţi pentru a aduce un plus de valoare acestei Ţări pe care o distrugeţi, o furaţi şi o vindeţi. Nu meritaţi "stimabililor" încrederea şi votul nostru! Ce înseamnă asemenea indemnizaţii "nesimţite"? Chiar nu vă este ruşine? Sau ar trebui să-mi fie mie ruşine că sunt distrusă de viaţa pe care voi mă ajutaţi să o trăiesc? Vă doresc să trăiţi în locul nostru şi atunci veţi cunoaşte realitatea vieţii acestei Ţări umilite! Acolo veţi ajunge în cele din urmă - în locul nostru!

Musafir

#1889

2016-03-17 18:16

Am semnat petiția pentru ca am obosit ca toți sa-si bată joc de mine, de copilul meu de țara mea.

Musafir

#1890

2016-03-17 21:20

Pentru ca am acelasi punct de vedere ca si dumneavostra!

Musafir

#1891

2016-03-18 02:30

DA. Sunt de acord.

Musafir

#1892

2016-03-18 02:37

Sperand ca si semnatura mea sa aduca un plus la schimbari. Doar impreuna vom reusi

Musafir

#1893

2016-03-19 18:50

Pentru a avea un viitor în România..

Musafir

#1894

2016-03-19 19:53

Pentru ca m-am saturat !!!

Musafir

#1895

2016-03-20 07:03

sa fie toti parlamentari sanctionati in caz de lipsuri si sa aiba drepturi decente ca si asa neau dus la sapa de lemn si ne fac de rusine cu legile lor

Musafir

#1896

2016-03-20 18:23

Am semnat cu speranta ca furtul din banii publici se va diminua considerabil. Vreau ca toate fraudele de acum si din trecut sa devina istorie. Avem nevoie de oameni cistiti si onesti la conducerea tarii si nu de hoti asa cum se intimpla de mii de ani in istoria acestor meleaguri...

Musafir

#1897

2016-03-20 18:23

Pentru ca m-am saturat de abuzurile celor care spun ca ne reprezintă
.

Musafir

#1898

2016-03-20 19:47

FARA IMUNITATE ,FARA PENSII NESIMTITE SI UN NR CIT MAI MIC DE PARLAMENTARI SI DEPUTATI !

Musafir

#1899

2016-03-21 06:29

Am semnat pentru ca parlamentarii nu merita salariile pe care le au si nu stiu unde in lume cineva care este platit din banii publici poate sa isi stabileasca singur salariul si pensia asa cum pot "ai nostri", fara nicio jena, limita sau bun simt. Multumesc!

Musafir

#1900

2016-03-21 07:23

Am semnat deoarece doresc ca parlamentarii si intreaga clasa politica sa fie privati de privilegii.

Ei sant doar niste functionari publici si corect ar fi sa fie tratati ca orice alt cetatean al Romaniei.

Sa fie platiti cu slariul minim ,

nu masina de serviciu,

afara din palatul poporului,

si sa semneze condica cand vin si pleaca.

Daca sant prinsi dormind sa li se taie saptamana si sa fie obligati sa i-si ceara scuze de la electorat.

De asemenea sa poata sa fie dati afara de cei care ii aleg, daca nu isi fac treaba.