Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#1201

2015-11-22 12:25

Se vede ce s-a ales de tara noastra ,dupa atatia ani de democratie(rau inteleasa de profitorii politici).Oamenii  politici ar trebui in primul rand sa fie patrioti,sa nu uite ca poporul i-a ales sa mnceasca pentru prosperitatea lui si a tarii.Daca vor sa fie respectati ,sa dea dovada de oameni civilizati(cum toti se pretind ,chiar si cei analfabeti care si-au cumparat diplomele de facultate si fotoliul de politician din bani castigati din afaceri murdare, sub obladuire diferitelor partide politice)si patrioti sa duca un trai modest caci telul unui politician adevarat este bunastarea p

atriei si a poporului, nu saracirea lor prin hotie si trai imbuibat.


Musafir

#1202

2015-11-22 16:16

Avem nevoie de o schimbare!
Ajunge cu bătaia asta de joc!

Musafir

#1203

2015-11-22 17:04

Pentru ca nu mai suport hoții care dorm in scaune pe banii mei fara sa facă nimic pentru mine!

Musafir

#1204

2015-11-22 17:58

Pentru ca membrii Parlamentului si-au acordat privilegii nesimtite si legi care nu permit justitiei sa-i atinga.
Pentru ca mandatul de parlamentar nu este folosit in favoarea cetateanului, ci in interes personal sau de grup.


Musafir

#1205

2015-11-22 20:42

din bun simt

Musafir

#1206

2015-11-22 22:50

Pentru ca argumentele prezentate sunt pe linia pe care o gandesc si eu, si anume ca un cetatean onest, care a trait mereu din munca lui, daca ajunge parlamentar sa nu doreasca privilegii ci sa inteleaga ca din acel moment el devine cel care serveste pe oameni si este acolo numai pentru mandrie personala.

Musafir

#1207

2015-11-23 06:49

mi-e lehamite de aceste creaturi, hoti, pungasi, nesimtiti, ordinari, parsivi, paraziti si neoameni, asa sa le ajute Dumnezeu

Musafir

#1208

2015-11-23 07:22

Ca sa intelegeti cat de parsivi sunt bugetarii nostri trebuie sa stiti ca noua ORDONANTA votata pe ascuns care mareste pensile bugetarilor a fost data pentru cei care aleg sa iasa la pensie acum cand guvernul Ciolos vrea sa taie din uriasele sporuri luate acum de bugetarii privilegiati. Jos cu privilegile si sporurile nesimtite !


Musafir

#1209

2015-11-23 07:49

Cei care conduc Romania in aceste vremuri nu fac altceva decat sa distruga sistematic aceasta tara. Au vandut fabricile la fier vechi, au vandut vapoarele ca fier vechi, au taiat padurile si vandut ca lemn de foc, au incercat sa vanda aurul romaniei la schimb cu otravirea tarii cu cianuri. Acum se lauda ca vindem nisipul tarii din cariere la arabi si alte tari.... Oare olandezii vand pamantul tarii lor sau vand florile cultivate pe pamantul lor ? O gasca de incapabili care sunt pusi pe distrugerea acestei tari si a locuitorilor ei. Fac tot ce este impotriva noastra de parca ar fi din alt neam, de fapt sunt neamuri proaste neducati si prost crescuti. Vai de tine romanie !


Musafir

#1210

2015-11-23 10:05

Vreau sa dispara hotii si spagarii....sa avem o tara curata in care copiii nostrii sa traiasca civilizat si frumos.....sa fim condusi de oameni competenti si cinstiti.....si acestia sa fie lasati sa-si faca treaba cum stiu ei nu cum li se impune de catre hoti.Oamenii competenti nu au loc de cei incompetenti care se regasesc in toate institutiile de stat.....sunt infiltrati dupa diverse criterii in functie" de cine ii recomanda.....ca in bd la munte si la mare".Este jalnic......nu ne mai facem bine....Controalele sa fie facute la sange in primarii, institutiile de stat .....urmarirea fondurilor europene.....etc......satele romanesti arata groaznic, copiii din satele romanesti mai au putin si ii comparam cu cei din africa.......O sa ajungem o tara condusa de analfabeti, hoti si betivi.....Nu vreau sa cred ca viitorul acestei tari este compromis......nu stiu cum sa-mi pregatesc copilul pt. viitorul acesta grud.....eu nu vad luminita de la capatul tunelului.....sa dea innapoi toti banii furati .....cum micsoreaza ei tva-ul si cresc pensiile .....marind alte taxe si lovind tot in firmele private care muncesc si cotizeaza si duc greul.......trist dar adevarat.......Sunt constienta ca aici mi-am descarcat sufletul ....nu se face nimic ,cum nu s-a facut nici dupa ce au iesit oamenii in strada....ceva s-a intamplat s-au evaporat....ca de fapt toate discutiile sau iesirile in strada.....

Musafir

#1211

2015-11-23 10:32

M-am saturat de seralisti,impostori si slugi ale diferitelor partide sau centre de putere.

Musafir

#1212

2015-11-23 11:05

Să nu se mai intre in politică pt. a face bani.

Musafir

#1213

2015-11-23 11:26

AR FI DE BUN SIMT SA EXISTE O PROPORTIE INTRE VENITUL MEDIU SI VENITURILE REPREZENTANTILOR. IN ACEEASI ORDINE DE IDEI PRINCIPIUL CONTRIBUTIVITATII LA CALCULUL UNEI PENSII AR TREBUI APLICAT. IN LIPSA LUI PENSIA PENTRU CEI FAVORIZATI APARE CA UN C A D O U DIN PUSCULITA CARE NU POATE ACOPERI NICI PENSIILE OBISNUITE.

Musafir

#1214

2015-11-23 14:53

Deoarece in conditiile actuale ,drepturile si privilegiile de care se bucura prlamentarii si senatorii ,ii plaseaza in categoria celor care nu ma reprezinta ,consider necesara petitia .

Musafir

#1215

2015-11-23 16:32

Cand sunt alegeri, fara exceptie, toti jura ca vor servi cetatenii, iar dupa ce sunt alesi, uita si, cu o nesimtire si un tupeu de neimaginat, fara sa tina cont de starea natiunii, isi tot adauga privilegii. Pe motiv ca sunt alesii neamului, nimeni nu-i poate opri, pe motiv ca ei voteaza. Adica ei centreaza si tot ei dau cu capul. Rusine !

Musafir

#1216

2015-11-23 16:38

90 % dintre parlamentari sunt corupti si accederea la aceasta functia au facut-o doar pt a se imbogati mai mult si nu pt. a slujii interesele natiunii . si sa nu uitam CEL MULT 300.

Musafir

#1217

2015-11-23 17:38

"De trai bun" pe care-l ducem

Musafir

#1218

2015-11-23 18:07

Pentru ca imi este rusine sa fiu reprezentata in Parlament de catre unele persoane care folosesc aceasta calitate exclusiv pentru propria imbogatire in loc sa slujeasca poporul si tara! Este inadmisibil ca "functia" de parlamentar sa fie folosita in scopuri ilegale si lipsite de etica. Va felicit pentru initiativa!!!

Musafir

#1219

2015-11-23 18:36

pentru ca sunt nemultumit de drepturile - eficienta clasei politice

Musafir

#1220

2015-11-23 18:51

Cred ca daca vom ajunge sa avem tot ce este cerut in aceasta petiție bugetul României va creste cu mult si in același timp nivelul de trai al cetățenilor

Musafir

#1221

2015-11-23 19:00

fiindca m-am saturat de potlogariile parlamentarilor, cand eu si altii ca mine ne descurcam greu dupa atatia ani de munca, cu o pensie ""MAREATA"" de profesor...

Musafir

#1222

2015-11-23 22:22

Acesti parlamentari, cu cat absenteaza mai mult si cu cat stau mai mult in vacanta, cu cat fac legi mai proaste, in batjocura si impotriva propriului popor, cu atat isi atribuie o rasplata mai consistenta, intr-o stare de sfidare de neinchipuit.

Musafir

#1223

2015-11-23 23:09

impotriva CURVELOR care au preluat puterea in Romania

Musafir

#1224

2015-11-24 05:22

grosolania,nesimtirea sihotia unora din cei älesi"pare fara limite,dacaas putea as spune AJUNGE.

Musafir

#1225

2015-11-24 07:48

Fiindca este de bun simt.
Si parlamentarii sunt in primul rand oameni intre oameni si trebuiesc tratati ca oamenii de rand.
As mai adauga ca nu au nevoie de masini de servici.
Mersul lor cu metroul si mijloacele de transport in comun va face bine societatii. Vor fi in contact cu oamenii si le vor intelege mai bine necesitatile, ulterior legile vor fi in interesul tuturor.