Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari

horatiualexandrescu

#1176 Corectură

2015-11-20 13:03

Nu sunt de acord cu REDUCEREA idemnizaţiei. Aceasta trebuie ELIMINATĂ, eventual mărindu-se puţin salariul.

 

ROCH

#1177

2015-11-20 16:31

Ar mai trebui completata acesta petitie si cu urmatoarele:

pe timpul cit o persoana exercita functia de parlamentar trebuie sa renunte la orice activitati economice ,politice sau de alta natura care ar putea duca la un conflict de interese.Pozitia sociala cit si retributia ar trebui sa-i faca pe parlamentari sa fie prezenti la Parlament minimum 5 zile pe saptamina.

Un exemplu din Bayern : un parlamentar jurist de meserie avea un birou de avocat cu mai multi avocati colaboratori.A trebuit sa renunte la acest cabinet de avocat pe perioada pentru care fusese ales in Parlamentul Bavarez.


Musafir

#1178

2015-11-20 16:33

Pentru ca vreau ca eu si copiii mei sa traim intr-o tara normala, cu drepturi si indatoriri egale pentru toti.

Musafir

#1179

2015-11-20 17:24

SPERANȚA (CÅ PETITIA VA DA ROADE) MOARE ULTIMA!!! CERINȚELE PETIȚIEI SUNT ÎN LIMITA BUNULUI SIMȚ!OARE NU SPERĂM LA NIMIC EXAGERAT!!!

Musafir

#1180

2015-11-20 17:35

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi se pare corect tot ce se sustine in ea.

Musafir

#1181

2015-11-20 17:37

Cred ca ar trebui ca in viitorujl parlament, sa fie testate abilitatile intelectuale ale "alesilor neamului"

Musafir

#1182

2015-11-20 18:03

Actorul Florin Zamfirescu şi-a manifestat supărarea într-o scrisoare deschisă, nemulţumit de deciziile parlamentarilor din ultimele zile, în ciuda protestelor din ultimele zile.

Artistul cere pedepse "exemplare" pentru cei care au încălcat legea, de asemenea solicitând şi confiscarea averilor ilicite. El cere sentinţe foarte dure pentru cei care vor fi găsiţi vinovaţi de către justiţie.

În plus, acesta îl atacă şi pe președintele Klaus Iohannis care "gândește profund" în timp ce "corabia se scufundă", scrie rtv.net.

"Apel disperat și inutil...

Nu sunt și nu voi fi politician! Dar nici prost nu sunt... Ni se vorbește de "restructurări", de "democrație originală", ni se arată cât de complicat este totul...

Când de fapt este foarte simplu: punctualitate, corectitudine, responsabilitate, indiferent de cine este la putere. Adaug și patriotism!

Sancțiuni exemplare pentru corupți, în regim de urgentă! Cine fură azi un ou, ieri a furat... un bou! Confiscare!

Mergi in Parlament nu pentru drepturi, ci pentru a sluji țara. Punct! Pentru asta renunți la orice altceva, chiar și la somn! Oribilului traseism politic! Azi esti alb, maine roșu? Și alegătorii tăi?

Contracte schimbate prin "acte adiționale"? Furt, incapacitate, șmecherie! Stop! Din anii 90 nu mai avem ștanță pentru aur, fiindcă nu mai avem ce extrage. Minele se închid, dar in jurul lor roiesc "șacalii" alogeni". Sunt idioți? Ei, sau guvernanții, in frunte cu Guvernatorul?

Dacă "mai este aur" de ce nu noi? Dacă "nu mai este", de ce ei? PIB-ul nostru provine, majoritar, din vânzări și chirii... Țara bogată permite asta. Dar când vor seca? Producții nu putem face? Șomerii nu pot lucra?

Să trimiți în șomaj mineri, cu salarii în avans, în loc să-i recalifici pentru șosele și autostrăzi, este furt național! Să întreții pe bani publici o cohorta de pușcăriași fără să recuperezi cele furate, este cârdășie!

Toți "fac pe proștii" și merg înainte ca porcii când râmă... Pe sub garduri, pe sub legi!

Strada urlă, porcul râmă. Asta trăim. Președintele gândește profund... Și Corabia se scufundă", a scris actorul.
Subscriu.

Musafir

#1183

2015-11-20 19:04

E aberanta siuatia din Romania in care parlamentarii fac ce vor ei pentru ei fara a-i putea impiedica nimeni!Isi voteaza salarii, nenumarate tipuri de indemnizatii,fonduri pentru EXCURSII in cele mai exotice tari(unde nu au ce schimb de experienta sa faca in acele locuri)etc,etc.Ca sa nu mai vorbim de "minunata"lor IMUNITATE care si-o acorda ei cand vor ei si cui vor ei!Si aberatia maxima este nr lor fata de populatia Romaniei!Avem un nr asemanator tarilor cu populatie de 80MILIOANE de locuitori!!!!

Musafir

#1184

2015-11-20 19:51

Ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate,am votat sperand intr-o schimbare in BINE in tara. Am emigrat in SUA,de scaraba clasei politice,de coruptia generalizata si la niveluri mari.Sunt satul sa ma guverneze:popi,geamgii,tinichigii,electricieni,hingheri.Am o poezie "Balada unui emigrant roman",pe pagina mea de FB,la numele Burlacu George Henry. As fi bucuros sa o citeasca toti romanii.

Musafir

#1185

2015-11-20 20:09

In Romania institutiile publice nu se verifica reciproc ca-n tarile civilizate ci actioneaza ca niste CASTE.- aroganta si abuzurile fata de contribuabilul onest sunt intalnite in toate structurile administratiei, centrale sau locale.
Toate acestea trebuie sa inceteze.

Musafir

#1186

2015-11-20 20:30

Desfiintarea functiei de Presedinte Consiliu Judetean, adica de baron local.

In tarile civilizate nu sunt decat PREFECTI si PRIMARI, numai romanii au putut scoate si Presedinte CJ


Musafir

#1187

2015-11-20 20:34

Cine face Justitie in Romania, doar DNAul?

E jale in teritoriu prin Parchete, termene astronomice la instante, NUpuri si Clasari.


Musafir

#1188

2015-11-20 20:36

Prea multe AGENTII GUVERNAMENTALE- de "taiat frunze la caini", 256 la numar, o stufosenie de sinecuri.


Musafir

#1189

2015-11-20 20:38

Curatenie generala la:

ANSVSA si filialele in teritoriu.

APIA

 


Musafir

#1190

2015-11-20 20:45

Dragi romani, EI sunt puternici pentru ca suntem NOI slabi, dar am dovedit in momente cruciale ca putem fi o forta.

Sa fim o forta si sa nu-i lasam sa ne distruga vietile, sufletul ,TARA!


Musafir

#1191

2015-11-20 20:53

Cu speranta unei schimbari in bine!

Musafir

#1192

2015-11-21 08:20

PENTRUCA ESTE DE BUN SIMT.

Musafir

#1193

2015-11-21 09:14

este foarte necesar limitrea numarului de parlamentari.
se impune si o selectie riguroasa a acestora de catre partidele care îi propune pe liste, precum și o testare pshică a acestora plus pregătirea generală. Sunt foarte mulți care au luat mandatul de parlamentar pe banii dați la partid și ei nu știu să se exprime și să interpreteze un act normative. Sunt multe aspecte de comentat și probleme de formulat privind criteriile pentru un parlamentar.

Musafir

#1194

2015-11-21 09:51

Este sansa pe care o putem acorda nepotilor nostri dupa toate mizeriile din politica romaneasca .

Musafir

#1195

2015-11-21 11:40

Sunt foarte curios cu ce fel de oameni se vor prezenta partidele la alegerile de la anul. Vor veni tot cu aceiasi oameni increzuti si ignoranti care privesc poporul roman de sus pentru ca acest popor nu poate fura cat si cum fura ei. Da prosti o sa fim noi daca mai alegem asemenea indivizi patati !


Musafir

#1196

2015-11-21 18:59

Am semnat aceasta petitie pentru a incuraja diminuarea favoritismelor supra-excesive pentru niste oameni NORMALI ai tarii si implicit pentru ridicarea unor facilitati existentiale pentru restul de oameni NORMALI ai Romaniei.

Musafir

#1197

2015-11-21 20:40

Pentru ca m-am saturat de incapacitatea si nesimtirea tuturor adormitilor din parlament si senat.

Musafir

#1198

2015-11-22 07:04

Pentru ca se intampla acum in tara asta nu e democratie; e hotie la drumul mare.

Musafir

#1199

2015-11-22 07:40

Pentru stoparea traseismului ,trebue ceruta pierderea calitatii de parlamentar a celui care schimba partidul,sau demisioneaza din partidul care l-a propulsat in parlament.

Musafir

#1200

2015-11-22 09:42

Din afara, de pe strada de oriunde ai privi parlamentarii nostri arata ca o "GASCA DE SMECHERI" cum spunea vestitul Corleone care acum este la bulau, o gasca de smecheri care fac tot felul de afaceri necurate constienti ca nimeni nu le face nimic. Dar se pare ca totusi avem un DNA care i-a lasat in pace pana acum dar acum incepe sa le arate ce si cate magarii au facut pe spinarea poporului. Bravo DNA-ului !