Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#3376 Dumnezeu a murit si omul este liber.Nietzsche

2015-04-29 08:13

''Dumnezeu a murit si omul este liber''.Nietzsche


Musafir

#3377 In mileniul 3 sunt lucruri mai importante de invatat decat religia

2015-05-02 13:32

Cum ar fii psihologia, filozofia, artele, comportamentul corect in societate, etc.

Aceasta masura (studiul religiei ortodoxe) mi se pare neadecvata si inechitabila pentru toti. Sunt in Romania oameni de alta religie sau atei care nu doresc acest lucru.

Varsta studiului si dezvoltarii unei spiritualitati iarasi nu este adecvata. Varsta minima pentru ca un copil sa inteleaga si sa faca o alegere proprie spirituala este adolescenta!

Opriti aceasta miscare ce reprezinta doar interesele bisericii - adica a unor corupti la picioarele politicului.

cineva

#3378 eeee

2015-05-06 15:14

eu zic sa legalizam violul, poligamia si sclavia daca tot suntem la capitolul asta ... cei care chiar au citit biblia vor intelege la ce ma refer...

am citit mult la viata mea, dar carte cu mai multe infractiuni ca in biblie nu am gasit 


Musafir

#3379 Re: eeee

2015-05-13 12:17

#3378: cineva - eeee 

 Ai citit și  Noul Testament sau doar ai trecut cinematografic Vechiul Testament ?

Ai înțeles altceva, mai înalt decât trecerea in revistă a "infracțiunilor"?

Căci fiecare om are un fel in a privi și judeca lucrurile in funcție de el: de preocupări,  de afinități,  de caracter, de patimi...


Musafir

#3380 Re: Dumnezeu a murit si omul este liber.Nietzsche

2015-05-13 12:35

#3376: - Dumnezeu a murit si omul este liber.Nietzsche 

 E minunat ce face omul fără Dumnezeu.  Uneori aivrea să nu mai știi și să nu mai vezi...


Musafir

#3381

2015-05-13 16:28

”Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
Aţi auzit că s-a zis: Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău.
Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.”

Au un sistem perpetuu, unii dau iar alții încasează, unii fură iar alții sunt furați. Ce le mai trebuie: proști care să asculte de acest mesia.
Astfel vrea BOR să îndobitocească tot poporul.


Musafir

#3382

2015-05-13 16:32

”Ci veţi lua putere, venind Duhul Sfânt peste voi, şi Îmi veţi fi Mie martori în Ierusalim şi în toată Iudeea şi în Samaria şi până la marginea pământului.”

În antichitate se credea că Atlanticul și Uralul sunt marginile pământului, la fel știa și cel ”înviat din morți”. Ba chiar mai mult decât atât, aici cuvântul pământ nu se referă numai la suprafața limitată de întinderea apelor, ci la o suprafață întinsă în plan orizontal. Isus făcea separație de pământ când se referea la împărăția cerurilor crezând că pământul nu face parte din această împărăție (probabil că se întreba cum de nu cad stelele din cer că doar toate lucrurile cad spre pământ).


Musafir

#3383

2015-05-16 12:59

constat că ateii sunt niște inculți și fac numai afirmații inculte fără să aibă măcar un argument istoric nu mai zic de minciunile pe care le emit. atei egal idioți. potențial criminali. ateii au făcut cele mai mari crime în această lume exemplul ginecologii atei și restul ateilor semnul ateilor ucid cu ușurință hotărăsc moarte unor oameni cu ușurință și zic nu-i nimic ,omoară cu ușurință. fac răul cu ușurință.


Musafir

#3384

2015-05-16 13:01

ateul când face răul nu are mustrări de conștiință doarme liniștit. am văzut oameni care ucid ,fac cele mai cumpliete crime și fapte abominabile fără regrete. sunt stăpâniți de satana. ei nu iubesc.


Musafir

#3385 Re:

2015-05-17 15:18

#3383: -  

Vai cât ești de prost! 


Musafir

#3386 Re:

2015-05-17 15:58

#3381: -  

 vad ca citezi niște versete atât de frumoase și profunde si nu înțelegi nimic din ce citești. Tu vrei de fapt să ajungi la o cu totul altă concluzie. Pentru că aceea te interesează de fapt. Dacă in viața de toate zilele ai experimenta ce ai citat ar fi de-a dreptul minunat. Ai răspunde cu înțelepciune și dragoste oamenilor nu cu urăuși violență, 


Musafir

#3387 Re:

2015-05-17 16:08

#3382: -  

 Nu Iisus a scris Sfânta Scriptura ci apostolii. Și nu aveau reportofon să înregistreze exact cuvintele Mantuitorului. Pe de altă parte, El le-a vorbit așa cum puteau ei înțelege.  Multe lucruri nu le-au priceput decăt mult mai târziu.  Dacă vrei să afli sensul dumnezeiesc al Scripturii nu trebuie decât să fii cu tot sufletul in căutarea adevărului.  Și el ti se va revela doar atunci când vei fii smerit. 


Musafir

#3388

2015-05-17 19:04

 

în istorie cele mai multe crime le-au făcut ateii . exemplu închisorile comuniste

 


Musafir

#3389 Re: Re:

2015-05-17 19:14

#3385: - Re:  

 vai cât te deranjează adevărul!


Musafir

#3390 scoala in care invatau

2015-05-27 15:43


Musafir

#3391

2015-06-06 11:33

Este deosebit de important pentru copii sa stie de mici despre Dumnezeu, Sfanta Treime, Maica Domnului si calea adevarata la care sa se raporteze, respectiv sa lupte sa se mentina pe aceasta cale !

Musafir

#3392

2015-06-07 20:59

Sunt revoltată de ipocrizia şi ticăloşia celor care în numele apărării drepturilor şi libertăţilor fac cele mai mari abuzuri. Scoaterea religiei din şcoli (pentru că asta se doreşte, deşi nu se recunoaşte) şi toate piedicile care se pun pe faţă sau mai voalat împotriva procesului firesc de transmitere a valorilor naţionale, religioase, morale către tânăra generaţie, minciuna, dezinformarea, găsirea de ţapi ispăşitori, toate acestea, nu trebuie să le acceptăm. Spunem un NU clar şi hotărât împotriva încercării de distrugere a conştiinţei şi demnităţii de om , de creştin şi de român.

Musafir

#3393

2015-06-12 12:36

Religia trebuie sa ramana o disciplina obligatorie la scoala!

Musafir

#3394 Re: Dumnezeu a murit si omul este liber.Nietzsche

2015-06-21 22:23

#3376: - Dumnezeu a murit si omul este liber.Nietzsche 

 Si Nietzsche a murit iar Dumnezeu e vesnic!


Musafir

#3395

2015-07-20 17:35

am crescut in credinta si vrem sa ne crestem copiii tot in credinta

Musafir

#3396

2015-07-20 19:31

Atata timp cat religia e o materie de studiu facultativa,cei ce nu vor s-o faca,sa n-o faca ,dar sa-i lase liberi pe cei ce doresc sa invete despre Dumnezeu,traditie si valori morale,sa o faca.Este un drpet al studentilor,care nu incurca pe nimic pe cei care contesteaza predarea acestei materii in scoli.Fiecare sa isi vada de treaba

Musafir

#3397

2015-07-21 15:44

La puscarie cu ei !!!!!

Musafir

#3398

2015-07-21 17:44

Nici un manual nu este mai educativ ca Biblia ortodoxă!

Anonymous

#3399

2015-07-21 17:57

Religia e o materie buna in scoala! Nu-i o pierdere de vreme

Musafir

#3400

2015-07-22 08:13

Păgânizarea României trebuie oprită. Trebuie profesori de religie competenţi, care să lămurească toate curiozităţile elevilor, astfel încât aceştia să nu rămână cu întrebări fără răspuns. Ofensiva occidentului satanic a început deja. Vor să ne lipsească de tradiţii, vor să ne lipsească de harul lui Dumnezeu. Ne îndobitocesc copiii prin desenele animate, acum vor să îi despiritualizeze complet. Nihil Sine Deo - Nimic fără Dumnezeu.