Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#2851 Re:

2015-01-25 18:51

#2843: -  

 Pacat ca nu exista un buton de like pe acest site...


Musafir

#2852

2015-01-25 18:54

DATORITA RELIGIEI AJUNGEM USOR SI FRUMOS LA SUFLETUL COPIILOR NOSTRI!!!

Musafir

#2853

2015-01-25 19:18

evoluție nu există! nici o specie de animale nu dă naștere la o altă specie de animale. animalele se nasc. eu nu am văzut maimuțe să nască oameni, maimuțele nasc maimuțe. mutațiile nu au fost găsite la toate speciile de animale verigile intermediare rezultate din mutații. caii nasc cai,pisicile nasc pisici și tot așa.


Musafir

#2854 Re:

2015-01-25 19:36

#2838: -  

 Nu suntem un popor creştin de la originile noastre. Primii creştinaţi de pe teritoriul ţării noastre au fost nişte colonişti greci din Dobrogea, nu populaţia autohtonă. Strămoşii noştrii au adoptat creştinismul mult mai târziu, pe vremea stăpânirii bulgare, iar odată cu această religie a fost preluată şi scrierea chirilică care a fost păstrată până în secolul 19. În prezent folosim scrierea latină care există dinaintea creştinismului deci şcoala românească nu mai este legată de religia creştină în niciun fel.


Musafir

#2855

2015-01-25 19:57

unde ați citit istoria asta e scrisă de vreun evreu cumva?


Musafir

#2856

2015-01-25 20:09

Nu scoateti religia din scoli !

Musafir

#2857 Re: Re: lui 2834 teoria evoluției e o tâmpenie

2015-01-25 20:15

#2840: - Re: lui 2834  

 evoluție există dar în cadrul speciei ex urșii sunt polari bruni panda ,câinii la fel lupi maidanezi etc. dar nici o specie nu dă naștere la o altă specie . asta este o tâmpenie . toate animalele se reproduc și vin în viață prin naștere. două maimuțe nu pot da naștere unui om. mutanții sau mutații nu există pentru că nu sunt dovezi că există vreun mutant la specia câini spre exemplu . unde sunt mutanții sau dovezi că au existat? trebuie să existe milioane de dovezi dar nu există nici una.


Musafir

#2858 Re: Re:

2015-01-25 21:13

#2854: - Re:  

 După cum îţi place, aşa cauţi şi argumente.

Mai sapă, mai caută, dacă vrei adevărul.

Dacă nu, poţi să afli şi că suntem extratereşti şi nu băştinaşi.

CRED cu toată tăria că vei găsi pe unii s-o demonstreze.

Pentru că îi deranjează creştinismul.


Musafir

#2859 Re: Re:

2015-01-26 05:32

#2850: - Re:  

 Vă deranjează religia după cum văd,  vă deranjează și creștinii.  Și ei ar trebui să se ascundă.  Mâine s-ar putea să-mi spui că nici nu mai am voie să pronunț cuvântul Dumnezeu în public. 

Văd că stăm din ce în ce mai bine la drepturi și libertăți.  Majorității i se pune pumnul în gură,  iar minorității i se dau mai multe drepturi.

E cool să fi Charlie când faci parte din minoritate.

Altfel...


Musafir

#2860

2015-01-26 11:06

toți oamenii mor și bogați și săraci și proști și deștepți și atei și credincioși ideea este dacă găsești după moarte ce crezi în viață cât trăiești. nu pot exiata mai multe adevăruri ci doar unul singur . ateii spun că după moarte nu mai există nimic că omul la moarte dispare definitiv din existență. creștinii spun că după moarte nu dispari ci îți continui existența și dai socoteală de faptele tale din viață în fața lui Hristos .cine o avea dreptate? rămâne de văzut. cine o fi mai tare Hristos sau ateii. cine a rămas în picioare până acum ? Hristos măcar a înviat din morți ateii au putrezit definitiv și praful s-a ales de limba și trupul lor și de gândirea lor.


Musafir

#2861

2015-01-26 11:12

românii nu învață din istorie nimic când se uită istoria ea se va repeta. vor fi oportuniști în orice epocă și oameni de sacrificiu . credem în Europa nu în Dumnezeu să vedem cine ne va ajuta Europa sau Dumnezeu!? ateismul sau credința!?


Musafir

#2862 Re:

2015-01-26 13:11

#2853: -  

 Cine a spus ca o specie de animala da nastere la alta specie de animale? Daca nu aveti o intelegere a biologiei, va inteleg. Mutatiile apar constant la orice specie de animale, inclusiv la om. De aceea dvs. sunteti partial diferit de parintii dvs.

Intelegerea teoriei evolutioniste presupune intelegerea unor notiuni de biologie care pentru unii oameni, pot parea abstracte, inclusiv prin intervalul de timp imens al procesului evolutiv. Asa ca, normal, e mai usor sa crezi ca exista cineva acolo sus.

Cum dvs. sunteti asa de sigur ca evolutia nu exista, asa sunt si eu de sigur ca Dumnezeu poate sa nu existe.


Musafir

#2863 Re: Re: Re:

2015-01-26 13:13

#2858: - Re: Re:  

 Dar dvs. ati sapat si ati cautat adevarul? L-ati gasit? Ne puteti da sursele istorice exacte?


Musafir

#2864 Re: Re: Re: lui 2834 teoria evoluției e o tâmpenie

2015-01-26 13:17

#2857: - Re: Re: lui 2834 teoria evoluției e o tâmpenie  

Dupa cum se observa, aveti o intelegere foarte proasta a notiunilor de biologie-genetica. Mutatiile nu se pot observa cu ochiul, direct. Sunt niste modificari aparute in cadrul ADN-ului sau ARN-ului in timpul reproducerii celulelor sau prin alti factori ca de exemplu iradierea.

Nu a spus nimeni ca doua maimute dau nastere unui om. Va rog ca inainte sa lasati un raspuns pe aceasta tema sa va documentati, deoarece nu pot sa explic teoria evolutionista intr-un singur mesaj. Va garantez ca exista cu mult mai multe dovezi care sustin evolutionismul, decat sunt cele care sustin creationismul.


Musafir

#2865 lui 2862

2015-01-26 13:20

dacă o specie de animale nu dă naștere la altă specie înseamnă că toate au apărut odată nu pe rând.  nu  unele din altele. evoluție există în cadrul aceleiași specii așa am zis și eu. dar nu există evoluție ca o specie să dea naștere la altă specie așa cum zice teoria evoluționistă.


Musafir

#2866

2015-01-26 13:22

dumneavoastră aveți teori dar nu aveți dovezi concrete a mutațiilor.


Musafir

#2867 Re: Re: Re:

2015-01-26 13:24

#2859: - Re: Re:  

 Nu ma deranjeaza religia, deloc. Dar urasc oamenii care isi impun cu tarie ideile asupra mea si incearca sa ma converteasca, sa ma faca sa inteleg ca teoria evolutionista e gresita (avand atatea dovezi, inclusiv oameni de stiinta celebri care o sustin, minti stralucite cu adevarat).

FIECARE OM ARE DREPTUL SA CREADA IN CE DORESTE, iar eu respect decizia fiecaruia, atat timp cat imi este respectata si decizia mea.

Cand minoritatea este suprimata si este blamata, mi se pare normal ca majoritatii sa fie stapanita de catre cineva, daca Dumnezeul vostru nu poate sa va stapaneasca.

Cat despre Charlie Hebdo, sunt de acord cu ideile lor. Constitutia si democratia apara dreptul la libera exprimare. Pe de alta parte, nu sunt de acord cu terorismul. Nu am nimic cu islamul sau cu alte religii. Cum spuneam si mai sus, respect dreptul fiecaruia la a crede in cine/ce doreste. Dar cand acest lucru se transforma in pierderi de vieti omenesti e cu totul o alta poveste, care nu este 'cool'.


Musafir

#2868 Re: lui 2862

2015-01-26 13:27

#2865: - lui 2862 

 Se merge din aproape in aproape. Noi nu ne tragem din maimute. Am avut un 'stramos' comun, atata tot. Unele specii evolueaza, altele raman o vreme in stadiul respectiv.

Sa nu va ganditi ca gata, noi din maimute, intr-un an, ne-am transformat in oameni. Nicidecum. Nu cunosc datele exacte, dar probabil ca procesul a durat la ordinul sutelor de mii de ani/milioanelor de ani. Va rog sa va documentati pe acest subiect daca doriti sa vorbim despre acest lucru si sa nu scrieti in necunostinta de cauza.


Musafir

#2869

2015-01-26 13:28

am înțeles că vă îndoiți de nivelul meu de  înțelege a lucrurilor  abstracte cum ați ajuns la această concluzie? credeți că eu nu am citit genetică sau biologie . sau nu văd bine de când e lumea și pământul  câinii nasc câini  vaca  naște viței și tot așa oamenii nu sunt produsul evoluției unui animal asemănător omului prin mutații genetice. oamenii nasc oameni de când e lumea de la început codul genetic al omului nu s/a schimbat sau al oricărui animal nu se schimbă peste noapte și radical


Musafir

#2870

2015-01-26 13:30

există o credință în evoluție nu o dovadă.


Musafir

#2871

2015-01-26 13:34

am găsit oameni de știință care susțineau evoluționismul  și care au ajuns la concluzii contrare evoluționismului adică au ajuns la concluzia că toate speciile au apărut odată și nu unele din altele și a fost dat afară din lumea științifică.


Musafir

#2872 Re:

2015-01-26 13:35

#2866: -  

 Gluma aceasta chiar mi-a placut...

In organismul dvs. se produc o gramada de mutatii exact in acest moment. Faptul ca nu puteti sa le observati si simtiti este partea a doua.


Musafir

#2873 Re:

2015-01-26 13:36

#2861: -  

 Europa nu inseamna ateism. Europa inseamna libertatea de a crede, de a-ti alege religia.

Dumnezeu ne tot ajuta, intr-adevar, de 100 de ani. De aceea suntem cu 100 de ani in urma restului Europei si a doua tara ca cel mai prost nivel de trai din Europa, de aceea... De aceea murim pentru ca nu avem spitale, dar avem biserici din 10 in 10 m.

Jalnic...


Musafir

#2874 Re:

2015-01-26 13:38

#2852: -  

 Pentru mine, personal, religia m-a indepartat foarte mult de parinti. Asa ca, va rog, sa analizati si din alta perspectiva acest aspect.


Musafir

#2875 Re:

2015-01-26 13:40

#2870: -  

 Tin sa va dezaprob. Exista o multitudine de dovezi pentru evolutie. Faptul ca unii oameni nu vor sa le vada este alt aspect.

Puteti sa cautati pe internet informatii despre aceasta teoria evolutionista; exista si cursuri la universitati de top precum Harvard, Stanford s.a.m.d.