Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#2626 Mai bine te-ai duce la o scoala de reeducare iar daca esti adult la o clinica psihiatrica.

2015-01-09 20:07


Musafir

#2627 Cititi Parintele Elpidie din Rodos"Voi cei mici il ve-ti vedea pe antihrist"!

2015-01-09 20:27


Musafir

#2628

2015-01-10 14:09

Doresc sa se pastreze religia in scoli!!!

Musafir

#2629

2015-01-10 16:52

da vreu sa se mentina religia in scholi
Călugării Ghelasie şi Felasie

#2630

2015-01-11 06:40

Fiilor drept-credincioşi, citiţi următoarele adevăruri referitoare la viaţa cea binecuvântată a părintelui Arsenie Boca şi luaţi aminte că veţi putea intra în Împărăţia Cerului doar dacă le veţi mărturisi întru mântuirea cea dătătoare de viaţă veşnică:

► Atunci când Dumnezeu a spus “Să fie lumină!”, cita din Arsenie Boca.
► Se spune că Dumnezeu a făcut Pământul, Soarele, Luna, stelele, plantele, animalele şi omul. Pe Dumnezeu l-a făcut Arsenie Boca. De mai multe ori şi în poziţii diferite.
► Moise a primit Cele 10 Porunci de la Arsenie Boca.
► Când merge la culcare, Bau-Bau se uită în şifonier şi sub pat ca nu cumva Arsenie Boca să fie acolo.
► Arsenie Boca a scris un almanah gastronomic intitulat “Cartea de bukkake”, datorită faptului că iubea credincioşii exact ca sarea-n bukkake. În cųrând va apărea un al doilea volum denumit “Bukkake tradiţionale”.
► Atunci când a înviat, Iisus a suferit un preinfarct în momentul în care a auzit că pe Pământ există unul mai bun ca el. Era vorba despre Arsenie Boca.
► Arsenie Boca a inventat motorul cu agheasmă, motor ce respectă standardele Euro 666.
► Arsenie Boca îl vede pe Omul Invizibil.
► Dacă tu ai 10 lei şi Arsenie Boca are 10 lei, Arsenie Boca are mai mulţi bani ca tine.
► Nu există femei frigide sau lesbiene, ci doar femei care încă nu l-au cunoscut pe Arsenie Boca.
► Când Arsenie Boca s-a hotărât să fumeze, ţigările au început să se îmbolnăvească de cancer.
► Conchita Wurst este fiica lui Arsenie Boca pentru că, la fel ca tatăl său, are barbă, cântă pe nas şi se îmbracă în rochii lungi şi negre.
► Arsenie Boca practica sporturi full-contact anąl cu Iustin Pârvu, Ilie Cleopa şi Arsenie Papacioc folosind mirul pe post de lubrifiant.
► Dacă Arsenie Boca ar fi purtat elice în loc de potcap, s-ar fi numit Arsenie Belişcopter.


Musafir

#2631 Re:

2015-01-11 10:22

#2630: Călugării Ghelasie şi Felasie -  

 Pentru comentariul cu nr. 2630

Ce pacat de tine ca esti bolnav!

Leonard

#2632 Re:

2015-01-11 11:38

#2617: -  

 Religia trebuie sa ramana in scoala !!! 


Musafir

#2633 Re:

2015-01-11 12:13

#2630: Călugării Ghelasie şi Felasie -  

 E a doua oară când postezi aceste mizerii pe acest topic. Sau ai uitat ca ai postat această "capodoperă" care te caracterizează și la pag. 103?

De altfel ți se par niște lucruri foarte deștepte pe care le postezi pe toate forumurile care au o cât de vagă legătura cu religia. 

Evident că poți face educație celorlalți...Ai cu ce!

 


Musafir

#2634

2015-01-11 13:06

vreau sa mai fie religie in scoli
cosmin

#2635

2015-01-11 13:08

vreau religia in scoala ca profesorii sa poata pred in continuare religia copiilor sa stie lucruri noi despre religie


Musafir

#2636

2015-01-11 16:57

NU SUNT DE ACORD CU RELIGIA CA SI MATERIE DE PREDARE IN SCOLILE DIN TARA NOASTRA.  SUNTEM UN POPOR CREDINCIOS, SUNTEM CU TOTII BOTEZATI SI NU CRED CA UNUI ELEV INSCRIS LA UN PROFIL REAL, MATEMATICA - INFORMATICA, II FACE PLACERE ACEASTA MATERIE. ESTE O POVARA CHIAR SI PENTRU ELEVII DIN CLASE PRIMARE SI GIMNAZIALE. IN PRIMUL RAND NU EXISTA MANUAL PENTRU ACEASTA MATERIE PARINTII DAU 7 LEI CA SA CUMPERE UN ASA ZIS MANUAL IN FIECARE AN . PERSONAL MA BUCUR CA AM SCAPAT DE COLORAT LA INGERASI SI BISERICI (ASTE ERA TEMA). PREOTII CARE VIN SI PREDAU LA CATEDRA POT SA ZIC CA NU TOTI SUNT RABDATORI SI AU FOST DESTULE INCIDENTE IN SCOLI. PACAT CA NU SE UNESC PARINTI , ELEVII , CADRELE DIDACTICE SA STOPEZE ACEST LUCRU. DE FOARTE MULTE ORI CADRELE DIDACTICE A TREBUIT SA ACOPERE ASA ZISELE ORE DE RELIGIE PENTRU CA PREOTII SA POATA SLUJI LA BISRICA SAU SA AJUNGA LA PARASTASE IN CONCLUZIE SA-SI FACA MESERIA . AU FOST CAZURI IN CARE PREOTII NU AU EXPLICAT PE INTELESUL ELEVILOR DIN CLASELE PRIMARE ANUMITE PILDE DIN BIBLIE IAR COPII AU AJUNS SA CEARA EXPLICATII LA INVATATORI SAU ACASA LA PARINTI.

SUNT O PERSOANA CREDINCIOASA, MERG CU REGULARITATE LA BISERICA, MI-AM IMPARTASIT COPII I-AM INVATAT SA-L IUBEASCA PE DUMNEZEU SI SA CREADA IN EL. SI CUM EU AM FACUT ACEST LUCRU ASA AU FACUT SI RESTUL  MAMELOR.

     NU ESTE NEVOIE DE MATERIA RELIGIE IN SCOLILE DIN ROMANIA .

ACEST LUCRU ESTE SUSTINU DE FOARTE MULTE PERSOANE PACAT CA NU I-AU ATITUDINE MA REPET.

STIU SIGUR CA PROFESORI DE RELIGIE ISI INDEAMNA ELEVII SA INTRE PE ACEST SITE SI SA VOTEZE FAVORABIL PENTRU PASTRAREA RELIGIEI CA SI MATERIE, RUSINE.

 


Musafir

#2637

2015-01-11 19:00

 e cunoscută placa asta cu sunt credincios îl iubesc pe Dumnezeu mă spovedesc mă împărtășesc dar nu doresc religie la școală ,nici nu vreau biserici , am antipatie față de preoți și de Hristos!!

rușine țării și bisericii cu așa credincioși


Musafir

#2638 Replica la comentariul #2636

2015-01-11 19:06

RUSINE SA VA FIE DUMNEAVOASTRA, DOAMNA! CU CE DREPT CERETI  SCOATEREA RELIGIEI DIN SCOLI? DACA V-ATI FI TOCIT COATELE PE BANCILE FACULTATII, ATI FI INVATAT TOATA VARA SA DATI EXAMENE PENTRU GRADELE DIDACTICE, V-AR CONVENI CA UNII RAU VOITORI, SA CEARA ELIMINAREA UNEI MATERII, PENTRU CARE UNII S-AU PREGATIT TEMEINIC? DATI DOVADA DE EGOISM SI INDIVIDUALISM, CARE ESTE LA PUTERE IN ZIUA DE AZI IN ROMANIA! IAR SA RAMANA SUTE DE PROFESORI SOMERI? STATUL A INVESTIT IN PREGATIREA ACESTORA OAMENI. STIATI CA MAJORITATEA PROFESORILOR DE RELIGIE AU SPECIALIZARE SI LIMBA ROMANA?

DREPT URMARE, NU VOR RAMANE,POATE, FARA LOC DE MUNCA. PE NOI, PROFESORII DE RELIGIE, NE DOARE CEL MAI MULT CA SE IA DREPTUL COPIILOR DE AVEA O CULTURA RELIGIOASA! CE VOR FACE ACEI COPII, CARE NU PRIMESC O EDUCATIE RELIGIOASA ACASA? NU STITI CE FRUMUSETE SE VEDE IN SUFLETUL COPILULUI LA ACEASTA ORA DE RELIGIE!

 PARINTII NU SUNT OBLIGATI SA CUMPERE CAIETE SPECIALE! CRED CA NU STITI DE CATE ORI UN PROFESOR DE RELIGIE  A CUMPARAT CAIETE SPECIALE PENTRU COPIII NEVOIASI!

FARA SUPARARE, CUM NU PUNETI PRET PE RELIGIE, NU ATI PUS NICI PE GRAMATICA LIMBII ROMANE,  ATI SCRIS GRESIT I-AU ATITUDINE, se scrie IAU ATITUDINE( VERBUL A LUA!).


Musafir

#2639

2015-01-11 19:11

cine nu îl are pe Dumnezeu pe primul loc în viața lui ci îl situează pe al nu știu câtelea loc sau pe nici unul ,normal că are alte priorități când e vorba de a alege între a face religie unde se vorbeste despre Dumnezeu sau altceva orice


Musafir

#2640

2015-01-11 19:20

cum poți spune sunt credincios dar nu vreau religie în școli.cum poți să afirmi că ai  credință dar nu ai  dorința de a învăța despre religia ta . la ce îți folosește credința fără fapte? această credință e moartă.credința se trăiește ori complet ori deloc.


Musafir

#2641 Re:

2015-01-11 21:04

#2636: -  

Nu poţi să fi o persoană credincioasă aşa cum pretinzi că eşti şi să fi împotriva religiei în şcoli. Eşti împotriva unui drept constituţional. Este ca şi cum ai spune că dacă ai fost victima unui caz de malpraxis într-un spital, toţi medicii trebuie daţi afară şi medicina să se practice particular. Se poate pune problema calităţii actului de predare şi a manualelor, în nici într-un caz a religiei în sine. Dacă eşti un om credincios, NICIODATĂ nu te va supăra să auzi despre Dumnezeu, Maica Domnului, Biserică şi Sfinţi. „Enervarea” asta pe predarea religiei în şcoli nu provine de la un un om credincios.

Mulţi elevi, de-a lungul timpului, şi-au învăţat chiar ei părinţii multe lucruri despre Dumnezeu şi Biserică, pentru că părinţii nu au făcut la şcoală pe vremea comunismului religie.

Dacă eşti într-adevăr credincios, tu însuţi ar trebui să lupţi pentru DREPTUL ca fiecare om, fiecare COPIL să aibă ŞANSA de a cunoaşte religia strămoşească şi enorma ei contribuţie la cultura şi civilizaţia acestui popor. Apoi, mai departe, este ALEGEREA fiecăruia dacă vrea sau nu să fie un creştin practicant.

Şi Dumnezeu îi dă omului deplină libertate în acest sens.

Musafir

#2642 Vai de..

2015-01-12 01:01

Eu nu pot sa inteleg mentalitatea indivizilor .

Mai oameni buni, sunteti sanatosi la cap ?

Ce aveti voi cu cei care nu vor religie?

Voi nu va dati seama ca prin asta cererti sa obligati si pe cei care nu vor ?

Caci religia exista, si cine vrea poate invata daca doreste, nu e impiedicat de nimic

Nu va e destul ca puteti? Ce aveti voi cu ceilalti?

Popor mai nenorocit nici ca se poate


Musafir

#2643

2015-01-12 05:30

mai bine spuneți adevărul sunt necredincios deci nu vreau religie . dar voi ziceti sunt credincios dar nu vreau religie... și ziceți ce avem cu voi. nu cu voi cu minciunile voastre.

sunt credincios dar sunt de acord cu cei ce atacă  biserica,sunt credincios dar vorbesc împotriva preoților și bisericii.. credincios dar nu văd de ce să merg la biserică,sunt credincios dar nu mă rog.

credința fără fapte e moartă .. deci inutilă nici personal nici social nu aduce vreun folos. așa că recunoașteți adevărul că nu credeți de aia nu vreți religie.


Musafir

#2644

2015-01-12 05:50

Nu vrem sa ne intoarcemin trecut, pe vremea comunismului cand nu aveam voie sa ne manifestam libertatea de opinie in legatura cu religia.Religia in scoli contribuie la formarea spirituala a tinerilor.


Musafir

#2645

2015-01-12 07:18

dorim, ora de religie

Musafir

#2646

2015-01-12 07:20

vrem ora de religie

Musafir

#2647

2015-01-12 07:42

Nu sunt de acord pentru anularea cursurilor de religie.Cum am mai sti de un Dumnezeu?

Musafir

#2648 Religie

2015-01-12 07:46

#2646: -  

 De acord,si eu vreau ora de religie


Musafir

#2649

2015-01-12 08:01

Multumesc si eu.

Musafir

#2650 Re: Vai de..

2015-01-12 08:12

#2642: Musafir - Vai de.. 

Tocmai că suntem sănătoşi! Noi îi lăsăm pe ei să creadă în ce vor. Dar ei sunt iritaţi de orice cuvânt despre religie. Sar în sus imediat, şi cu orice arme încearcă să demonstreze credincioşilor că sunt proşti şi să se ascundă cînd îşi practică religia sau vor să înveţe despre ea în şcoală.

Când NU aveai voie să crezi în Dumnezeu - în comunism, şi peste tot în România şi în şcoli era promovat ateismul, nimeni nu mai ţipa că se limitează un drept al oamenilor.

Apropo de dreptul la liberă exprimare: eu sunt charlie din punct de vedere al LIBERTĂŢII (DECENTE) DE EXPRIMARE! De ce voi aveţi voie să ne faceţi „educaţie” şi aţi ridicat libertatea de expresie la rang de idol - de tabu -, iar cei de 2000 de ani creştini nu au voie să vorbească? Că sunt proşti... Pleacă în ţara cu deştepţi dacă nu mai poţi suporta atîta prostie.

Eu unul nu suport incultura, mârlănia, defăimarea şi obsenităţile. În ce ţară crezi că nu am parte de ele decât în procent mic?