Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1551

2014-11-24 09:28

Permanenta nevoie de revizuire si de imbunatatire a metodicii este valabila pentru orice disciplina, este valabila si pentru religia predata in scoli. Daca pentru orele de religie adaugam si dezideratul abordarii continuturilor in spiritul respectului pentru diversitate culturala si religioasa, cu accent asupra valorilor morale si spirituale necesare in orice comunitate, consider optima conservarea orei de religie in trunchiul comun si nu expunerea acestei discipline riscului de a fi exclusa de catre factori de decizie, aflati in organigrame institutionale, mai presus de elev si de familia acestuia.

Musafir

#1552

2014-11-24 09:52

Buna ziua tutror! Sunt de acord cu aceasta petitie si ma impotrivesc acestui regim politic inconstient si compromis, de a scoate educatia religioasa din scoli. Cred ca a comenta mai mult este de prisos, grăitoare fiind insasi petitia. Toate cele bune. Doamne ajuta !

Musafir

#1553

2014-11-24 09:55

nu va uitati originele
Constantin

#1554 O simpla parere

2014-11-24 10:07

Sunt roman, sunt ortodox(dar acest lucru nu este neeaparat important deoarece mai exista familii de romani care nu sunt Crestini-Ortodocsi ci au alte religii) dar nu cosider ca religia este o materie de baza cum ar fi matematica istoria romana biliogia etc ... Consider ca cine isi va dori sa aleaga o cariera in acest domeniu se poate axa pe scolile si liceele de profil ... Am terminat acum putin timp liceul si va garantez ca in putine licee din bucuresti se preda religie cum trebuie ... Ori se pleaca si nu se pune absenta ori elevii se duc la fotball la un suc sau pot face alte lucruri fara ca parintii sa stie plus ca daca li se intampla ceva profesorii vor fi de vina ... Dupa parerea mea religia ar trebui data o lege prin care la inscrierea la scoala generala sau liceu parintele impreuna cu , copilul sa decida in formularul de inscriere daca doresc ca elevul sa urmeze orele de religie in care sa se predea cu adevarat religia.


Musafir

#1555

2014-11-24 10:54

DOAMNE AJUTĂ!

Musafir

#1556

2014-11-24 11:03

Educatia religioasa ne caracterizeaza ca indivizi,ne modeleaza personalitatea,ne imbogateste sufletul si nu in ultimul rand ,ne ajuta sa recunoastem si sa sustinem adevaratele valori ale unei societati.Hristos a zis:''Cel ce Ma marturiseste pe Mine inaintea oamenilor,pe acela il voi marturisi si Eu inaintea Tatalui Meu''.Sa fim deci lumina si calauza pentru sufletele copiilor nostri,asa sa ne ajute Dumnezeu.
Cu pace,prof.Udrescu Mihai

Musafir

#1557

2014-11-24 11:23

Mentineti religia!

Musafir

#1558

2014-11-24 11:27

Este fundamental in moralitatea oamenilor mai ales daca fac religia in scoala .
Orele de religie sint mai importante decit orice alta disciplina .Lasati liber la MINTUIRE inca din frageda copilarie !

Musafir

#1559

2014-11-24 11:45

Cred ca e ok sa se faca religie in scoli...in lumea asta despiritualizata, religia in scoli e un plus...cu lacunele morale ale multor popi, care isi bat joc de credinta si de religie,este in continuare un plus!

Musafir

#1560

2014-11-24 11:54

Doamne ajuta !

Musafir

#1561

2014-11-24 11:58

Religia este materia care asigura oricarei persoane mininul de cunostinte si experient spirituale necesare intelegirii sufletului
NU SCOATETI RELUGIA DIN SCOLI !
Tataru Alexandra

#1562 Locul scolii.

2014-11-24 12:02

Scoala Ion Luca Caragiale 


Musafir

#1563

2014-11-24 12:35

sunt elev si vreau sa fsc religie

Musafir

#1564

2014-11-24 13:01

Doamne ajuta-i pe cei bine credinciosi! Amin.

Musafir

#1565

2014-11-24 13:02

POEZIE
Dupa Ademar Barros
Poet Brazilian


Am avut un vis in noaptea de Craciun:
Mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine
Pasii ni se imprimau pe nisip, lasand o urma dubla :
una era a mea, celalata era a Lui,
atunci mi-a trecut prin minte idea ca fiecare din pasii nostri
reprezentau o zi din viata mea.
M-am oprit ca sa privesc in urma,
Si am revazut toti pasii care se pierdeau in departare.
Dar am observant ca in unele locuri in loc de doua urme
nu mai era decat una singura.
Am revazut filmul vietii mele.
Ce surpriza !
Locurile in care nu se vedea decat o singura urma
corespundeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele :
zile de neliniste si de rea-vointa
zile de egoism sau de proasta dispozitie,
zile de incercari si de indoiala,
zile de nesuportat……..
Zile in care eu fusesesm de nesuportat.
Si atunci intorcandu-ma spre Domnul am indraznit sa-I reprosez :
Totusi ne-ai promis ca Vei fi cu noi in toate zilele !
De ce nu ti-ai tinut promisiunea ?
De ce m-ai lasat singur in cele mai grele moment din viata,
in zilele cand aveam cea mai mare nevoie de Tine ?............
Iar Domnul mi-a raspuns :
Dragul meu,
zilele pentru care n-ai vazut
decat o singura urma de pasi pe nisip,
sunt zilele in care te-am purtat pe brate.

Musafir

#1566

2014-11-24 13:05

Sa ne rugam pentru neamul romanesc si sa fim mai buni unii cu altii. Ortodoxia v-a birui indiferent de dorintele masonice. Cu noi este Dumnezeu! Amin.

Musafir

#1567

2014-11-24 13:09

Votati pentru intretinerea religiei in scoli ! Macar religia sa ne mai temporeze si sa ne deschida ochi ca viata asta nu reprezinta doar distractie rasplatitil pe Dumnezeu pentru sacrificile facute ! Respectat-l pe Dumnezeu , descideti-va ochi si faceti o fapta buna ! Va rugam!
eu

#1568 Re:

2014-11-24 13:09

#1566: -  

 cred ca ai uitat sa-ti iei medicamentele azi

cineva

#1569 fratilor...

2014-11-24 13:11

nu va interzice nimeni sa invatati religia in scoli...

trebuie doar sa faceti o amarata de cerere...

si e mult mai simplu pentru a nimeni nu o sa va puna bete in roate (cum se pun daca vrei sa nu inveti religie).

 


Musafir

#1570

2014-11-24 13:26

Folisiti cuvinte mari precum 'mason' sau 'ateu', dar imi dau seama ca nu le cunoasteti sensul.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie

 

Pe planul filozofic mentalitatea francmasonică nu este nici religioasă (chiar dacă anumiți francmasoni pot fi ispitiți să facă din francmasonerie o religie sau chiar o sectă în locul adevăratelor religii) nici anti-religioasă (cea mai mare parte din masonerie crede în Dumnezeu pe care Îl consideră ca fiind un "Mare Arhitect al Universului", același și unul, indiferent cum îl văd și cum îl numesc oamenii). Dar este adevărat că mentalitatea francmasonică cuprinde idei care pot fi potrivnice intereselor anumitor membri ai clerului ca factori econimici și sociali : de exemplu promulgarea legilor conform voinței populare și nu conform unei Cărți sfinte, libertatea pentru un cetățean de a respecta sau nu obligațiile religioase, de a fi sau nu botezat, casatorit sau înmormântat religios, libertatea de a practica sexualitatea fără scop reproductiv, libertatea femeii de a fi sau de a nu fi mamă, și multe altele asemănătoare.

 

 


Musafir

#1571 Re: Re:

2014-11-24 13:32

#1434: - Re:  

 Dumnezeu este iubire, iar iubirea nu o poti descoperi singur, citind in carti ,ci in comuniune cu ceilalti. Prin lectiile de religie care te invata teoria si prin activitatile de caritate care te invata practica, poti sa devii iubitor de semeni si astfel iubitor de Dumnezeu. Din nefericire sunt si suflete care se pierd.......Religia nu o poti descoperi intr-o carte, pentru ca nu stii nici macar ce trebuie sa citesti

 


Musafir

#1572

2014-11-24 13:46

(1) Dumnezeu este definit ca fiind atotputernic.

(2) O fiinţă atotputernică nu poate exista.

(3) Deci Dumnezeu nu există.


Musafir

#1573

2014-11-24 13:50

Cu un presedinte protestant se poate intampla orice.Comanda este de la Vatican.Care v-a fi aceea ne vom da seama imediat.Numai sa nu fie preA TARZIU.Ne este furata istoria agricultura industria armata absolut totul.Inclusiv aerul si apa numai ca aproape nimeni nu stie.Ar fi o aberatia sa-ti pierzi peste noapte tara identitatea dreptul la religie si cultura.Mai marii lumii asta doresc.De aceasta trebuie tinuta ora de religie cu orice pret chiar cu pretul VIETII.

Musafir

#1574

2014-11-24 13:52

(a) Dacă Dumnezeu există, atunci El este o ființă care poate crea și ridica orice piatră.

(b) Dacă Dumnezeu poate crea orice piatră, atunci poate crea și o piatră pe care nu o poate ridica nici măcar El însuși.

(c) Dacă Dumnezeu poate ridica orice piatră, atunci nu poate crea o piatră pe care nu o poate ridica El Însuși.

(d) Dumnezeu ori poate crea orice piatră, dar nu poate ridica orice piatră, ori poate ridica orice piatră, dar nu poate crea orice piatră [in (b) și (c)]

(e) Dumnezeu nu poate ridica și crea orice piatră [din (d)]

(f) Dumnezeu nu există [din (a) și (e)]


Musafir

#1575

2014-11-24 13:53

Este o datorie morala fata de bunicii ,stramosii nostri care ne au dat ceea ce au mostenit mai bun :identitatea noastra .Noi nu am optat sa invatam sau nu religia , noi ne-am nascut in acest spirit. Oricat ar incerca mai marii timpurilor sa schimbe in vreun fel componenta/alcatuirea noastra nu vor avea nici o sansa .Asa cum apa curge , firesc fara galagie asa si mostenirea noastra se va transmite in generatii ,vrem nu vrem , firesc .