Sustine imbunatatirea cadrului legislativ pentru pacientii cu TB

Stoicescu

#1 Asigurarea personalului si masuri de protectie si stimulare

2014-10-03 07:31

Felicitari pentru initiativa. Este absolut necesara o reglementare prin lege a masurilor respective. S-a mai incercat acest lucru dar prin anul 2003  nu s-a reusit. Chiar daca pare un alt subiect inproiectul de lege cred ca ar trebui prevazut si ceva privind asigurarea cu personal si masurile de protectie ale acestora care lucreaza in conditii de risc exceptionale. Chiar daca se paroba masurile propuse, ceeace ar fi excetional, in masura in care nu va fi disponibil necesarul de personal si stimularea acestuia pentru a lucra in conditii deosebite va fi greu sa se asigure masurile propuse


Musafir

#2

2014-10-03 08:53

Problema TB si mai ales a cazurilor MDR, tot mai frecvente constituie o amenintare pentru noi toti. Trbuie sa ne implicam in prevenirea acestor cazuri grave, sustinand toti bolnavii TB pentru a se trata si a se vindeca.

Musafir

#3

2014-10-06 08:45

Initiativa foarte buna.

Musafir

#4

2014-10-08 07:09

Împreună putem avea o țară fără TB.

Musafir

#5

2014-10-09 13:20

Lucrez in controlul TB clar ca ar trebui sa se modifice legea . Nu este posibil ca un pacient cu TB MDR BK pozitiv sa se plimbe de voie !!! Cred ca am spus totul

Musafir

#6

2014-10-10 18:18

Pacientii cu TB MDR ar trebui sustinuti moral,financiar.
Crearea de conditii mai bune in spitale atat pentru pacienti cat si pentru personal

Musafir

#7

2014-10-11 08:43

Vasiliu Este o initiativa excelenta ! Succes!
Victor Spinu

#8 Re:

2014-10-13 10:32

#5: -  

 si ce propuneti?


Musafir

#9

2014-10-13 11:33

Federatia Organizatiilor Neguvernamentale pentru Servicii Sociale - FONSS (www.fonss.ro) sustine acest demers ca unul benefic pentru comunitate, cu atat mai mult cu cat problema TB a fost neglijata constatnt in tara noastra, in conditiile in care tuberculoza este eradicata deja in multe state civilizate.
La noi, actiunile cele mai consistente pe aceasta linie s-au facut prin Fondul Global, dupa care Programul TB derulat de Ministerul Sanatatii s-a dovedit mult mai putin performant, iar legislatia nesuportiva pentru limitarea fenomenului.
Dorim succes initiatorilor petitiei!

Musafir

#10

2014-10-13 12:58

Sustin petitia!
stefan radut

#11 Re:

2014-10-14 16:48

#9: -  

 Multumim pentru sustinere!!! ar prinde bine daca putesi incuraja semnarea petitiei!

Georgeta Ionescu

#12 Stadiul propunerii

2014-10-21 10:57

Va rugam sa ne tineti la curent cu evolutia acestui proiect. Se pot trimite mesaje semnatarilor, atunci cand se produce un eveniment deosebit, sau evolutii utile pentru demersul pe care l-ati propus. Va rugam sa ne anuntati cum putem sa fim de folos. Fundatia Colegiului Medicilor din Bucuresti, va promova pe site-ul sau aceasta petitie, dar din pacate noi fiind la inceput, nu avem un trafic foarte mare. Poate se vor gasi si alte pagini pe care sa fie promovat proiectul. Mult succes, o initiativa de care avem cu totii nevoie.

 

 

moldovan carmen

#13

2014-10-21 20:58

Felicitari pentru initiativa


Musafir

#14

2014-10-22 12:02

Da este o buna initiativa in tara noastra lipsa saraciei si mizeriei si nu numai ,si nu e de acum foarte,dar foarte multe persoane sunt bolnave de tuberculoza si T B C

Musafir

#15 Re: Stadiul propunerii

2014-10-22 19:46

#12: Georgeta Ionescu - Stadiul propunerii 

 pe pagina de facebook a ASPTMR si pe site-ul www.asptmr.ro vom face publica evolutia demersului.


Musafir

#16

2014-11-04 18:10

Ioana Cristea felicita pe initiatori si ureaza succes cu petitia!

Musafir

#17 Re:

2014-11-05 13:40

#16: -  

 Multumim frumos, Ne-ar ajuta tare mult daca ati disemina informatia.


Musafir

#18

2014-11-07 06:41

Am trimis petitia la foarte multi prieteni! Succes!
raluca

#19 Re: corect!!

2014-11-15 17:06

#5: -  

 Am avut un coleg la munca care suferea de TBC si nu  a zis absolut nimic niciodata. Mai mult isi lasa colegii sa bea ceai,apa din cana lui, evident nespalata...sa manace impreuna cu eil.. Pana inca alti doi colegi si sotia unuia din ei s-au imbolnavit. Din cauza tratamentului urmat, fata care s-a infectat si ea a pierdut sarcina, fiind in luna a 2-a. Cum este posibil asa ceva??? Mai mult... chiar si dupa ce s-a aflat de boala lui, la servici NU s-a luat NICIO MASURA!!! Normal era sa ne trimita sa facem TOTI un control... dar nici poveste.. M-am dus pe cont propriu. Iar pe acel coleg trebuiau sa-l bage la carantina... in concediu medical! Iar pe vremea lu Ceausescu veneau si dezinfectau toata locati. Acum astia traiesc liber si imprastie virusul in stanga si in dreapta... Traim in Europa, dar ne comportam ca in Africa... nu exista nicio diferenta fata de ei... 


Musafir

#20 Re: Re: corect!!

2014-11-17 18:31

#19: raluca - Re: corect!! 

 Putem discuta pe tema asta. Tuberculoza se transmite prin aer si nu dupa cana nespalata. Probabil colegul respectiv nu stia ca e bolnav, avea simtome si a continuat sa mearga la serviciu asa cum am face probabil toti, am crede ca e o raceala mai lunga. Sau daca stia ce diagnostic are colegul respectiv si-a ascuns diagnosticul din cauza fricii de stigmatizare. Iar daca stia ce diagnostic are statea internat inspital pana la negativare. Nu stiu cat de normal e sa "ne trimita " cineva la un control, putem merge si singuri.Nu as vrea sa ne raportam la vremea lui Ceausescu, iar "dezinfectarea locatiei" se face cu aer, lumina si cloramina. "astia care traiesc liber si imprastie virusul " (virus care e bacil) sunt niste pacienti cu probleme de tot felul pe care daca societatea nu-i sprijina si nu-i intelege, avem o problema. E absolut normal si feresc ca pacientul sa stea spitalizat, nu in carantina, ci spitalizat cat este pozitiv iar dupa ce se negativeaza si nu mai este contagios sa mearga acasa si sa-si continue tratamentul pana se vindeca. Nu stiu daca intelegeti dar cu exprimari de genul : " Iar pe acel coleg trebuiau sa-l bage la carantina" si " Acum astia traiesc liber si imprastie virusul in stanga si in dreapta" nu incurajam pe nimeni sa-si recunoasca diagnosticul si sa-si anunte prietenii si colegii sa mearga la un control pt ca el s-a imbolnavit de tuberculoza iar tuberculoza se transmite prin aer in spatii inchise, neaerisite.

 

Avem nevoie de acest proiect de lege tocmai pentru a fi mai informati, si pentru a incerca sa corectam erorile sistemului si pentru a limita numarul de imbolnaviri.

 


Musafir

#21

2014-11-18 14:32

Orice cauza pentru sănătatea noastră trebuie sustinuta

Musafir

#22

2014-11-24 12:51

Initiativa este buna, dar sa vedem ce finalitate va avea ea. Oricum succes si cat mai multe semnaturi reale.

Musafir

#23

2014-12-07 21:13

Sustin si eu imbunatatirea cadrului legislativ pentru pacientii cu TB.

Musafir

#24

2014-12-08 16:47

ESTE INUMAN SA LASAM ACESTE ANIMALE IN PLATA DOMNULUI,CAND DUMNEZEU NI LE-A LASAT IN GRIJA

Musafir

#25 Re:

2014-12-09 08:59

#24: -  

 Cred ca ati gresit petitia!