Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

mihaelle

#126 parerea mea...

2012-03-25 21:52

in primul rand, refritor la comentariile celor care isi dau cu parerea privind examenele de Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei-Universitateadin Bucuresti, daca fac asemenea acuzatii grave eferitoare la promovarea unor examene in schimbul unor sume de bani, ar fi bine sa dea si exemple concrete..nume de profesori, de exemplu....minime cunostinte de drept, in fapt, este o infractiune....parearea mea, strict personala: frustrarea unora care nu au resusit la examenul de admitere, in mai multe randuri....cat despre dnul Duvac, va invit la unele dintre cursurile sustinute de dnul profesor, si, propun, ca in sala sa dezbatem modul in care s-a realizat actul didactic...asta, bineinteles, daca avem coloana vertebrala, si nu ne ascundem in spatele unui nickname...asta e...unii muncesc, altii doar comenteaza....am absolvit facultatea (cu examne de admitere si examen de licenta), iar, la prograamul de master (cu examne de admitere si examnen de dizertatie) cursuri interesaante si profesori devotanti...
Psiholog, Mihaelle M
Cristina
Musafir

#127 Despre workshop, cabinete si altele discutate aici

2012-03-26 01:45

1. In primul rand va spun ca am ramas uimita de vocabularul pe care l-am gasit aici si de modul de exprimare. Ar fi multe de comentat. Daca ar fi sa analizez fiecare fraza si sa trag o concluzie cred ca ar fi multe de spus... Am intalnit cuvantul "analfabet" sau scoala de analfabeti, nu imi sta in caracter sa aduc injurii la adresa cuiva si din punctul meu de vedere fiecare persoana trebuie respectata, dar haideti sa recitim fiecare ce am scris si cum am scris... insa cred ca unii ar trebui sa le reciteasca cu manualul de gramatica al limbii romane in fata.
2. In al doilea rand Domnul Profesor Ion Duvac nu este impotriva infiintarii cabinetelor psihologice de catre tinerii psihologi sau doreste inchiderea lor: DIN CONTRA, dumnealui este PRO infiintarea cabinetelor de catre tinerii psihologi!
3. In al treilea rand in cadrul workshop-ului nu s-a vorbit doar de legislatie (pe aceastea insistandu-se foarte putin), ci s-a discutat despre modul de desfasurare, probele de evaluare, standardele de admitere, criteriile de aviz psihologic NEGATIV in evaluarea psihologica pentru permisul de port-arma si multe altele pe care unii psihologi nu le stiu si astfel nu s-ar mai "elibera avize psihologice pentru nebuni[...]"
Cred ca ar mai fi multe alte lucruri de spus, insa prefer sa ma opresc aici, de obicei nu ma bag la astfel de discutii, insa vazand toata aceasta amestecatura de opinii ca sa nu o numesc altfel, am simtit nevoia sa clarific anumite aspecte!

Cu stima,
Psih. Cristina N. (un tanar psiholog care nu a dat spaga la admitere sau la examene si care chiar a invatat la materia Domnului Duvac si chiar mult pentru ca se cere si nu numai la materia dumnealui!)


Musafir

#128 Duvac isi pune in aplicare rolul de tatuc al psihologilor sub supervizare

2012-03-26 10:22

Dupa ce le spunea ca va inchide cabinetele tinerilor psihologi si-a chemat aplaudacii sa il apere pe dl. profesor. Realitatea este ca Dl. Dr. Ion Duvac nu stie meserie, este si el un ales, care s-a facut de ras la sie
Tudor A

#129 Nu faceti din monstri idoli

2012-03-26 10:29

Rusinoasa avalansa de jigniri la adresa juristului. Daca Duvac este asa de profesionist de ce improasca cu noroi pe presedinte si personalul Colegiului care nu este de acord cu el? Este umilitor sa vezi cum o intreaga armata de aplaudaci ai lui Duvac este acum in cautarea lui Guru si revopsirea gardului. Duvac a facut-o lata cu tot ceea ce a facut pana acum, s-a dat in spectacol mai ceva ca la teatru. Si-a asumat tot dezmatul de pe facebook si pe alte website-uri. Pacat ca nu se stie adevarul. Acest personaj a scos capul la lumina cu saru mana. Acum e tantos ca un cocos, insa spune numai prostii, un functionaras cu ifose de vip...la coada vacilor din Runcu
Niciuntanar liber in gandire nu poate sa-l accepte pe acest papitoi, malai mare Duvac, nu e niciun profesor, e un biet coate goale, care vrea si el o functie de conducere la Colegiu si sa ne inchida noua cabinetele. Rusine...
anonim

#130

2012-03-26 10:30

Si eu sunt da acord cu timbrele.
Pentru ca atunci intra toata lumea in adormire si putem face ce vrem.
TIMBRELE SUNT MAI USOR DE FALSIFICAT CA PARAFELE.
Daca acuma sunt parafe si avize false...CE VA FACE SA CREDETI CA NU VOR FI SI TIMBRE FALSE????
Lena

#131 Duvac e la pensie

2012-03-26 10:31

Nu are ce sa mai faca...se vede pensionar deja
Il mananca rugina, la salubritate cu el
Cristian

#132

2012-03-26 10:33

Am inteles ca timbrele sunt facute dintr-o hartie speciala, nu pot fi falsificate, asadar o alta gogoasa. Numai ca nu le mai pot cumpara si da cei care nu au dreptul
mara

#133 demnitatea noastra costa doua milioane pe luna?

2012-03-26 10:38

Platim doua milioane pe luna ca sa ne recastigam demnitatea profesionala?
N-ar trebui sa avem legi care sa ne asigure asta?
Nu platim timbre, platim un vid legislativ.
Platim un vid de competenta.
Demnitatea nu poate fi cumparata.

Musafir

#134 Re:

2012-03-26 10:39

#132: Cristian -  

 de parca parafele nu sunt facute din "hartie" speciala. Naivitate...


Musafir

#135 Re:

2012-03-26 10:53

#132: Cristian -  

De acum inainte Domnii de la protectia muncii vor fi inarmati cu lupe ca sa deosebeasca tipul de hartie pe care-s tiparite timbrele... 

De parca cineva firma la care dau avize va fi interesata sa detecteze daca timbrele au acea hartie speciala. Ce dulci si naivi sunteti...

Benta

#136 Simplitatea inexplicabila a timbrului il face foarte usor de falsificat.

2012-03-26 11:17

Simplitatea inexplicabila a timbrului il face foarte usor de falsificat. Nu are elemente de siguranta.
Ajunge!

#138 Re: from:ciprian munteanu important pentru psihologi,citeste si da mai departe

2012-03-26 12:30

#93: radu z - from:ciprian munteanu important pentru psihologi,citeste si da mai departe

Pentru Radu Z:

Interesanta intentia ta de a ne lectura noua, celorlalti , continutul hotararii respective.

Nu ai trait sub dictatura sau nu ai reflexe de libertate?

Eu inteleg cu totul altceva:

1) daca CPR constata contraventii si infractiuni comise de psihologi sau organizatii ( cum ar fi enumeratele avize fara drept, pe spaga sau nu), legal, european, etic si moral este sa initieze demersuri legale impotriva banuitilor ( reclamatii, sesizari, ,mass-media, etc.)

2) daca CPR doreste sa protejeze psihologii cu atestat atunci sa NU restranga drepturile acestora.

3) registrul de corespondenta inseamna controlul corespondentei ( private, profesionale, e-mai, scrisori, sms-uri. skype, messanger, ?; toate acestea  si nu numai, din moment ce nu se precizeaza) si asta zilnic, inclusiv duminica, sarbatorile legale si concediu ( deaorece nu se precizeaza). Aceasta prevedere este deja ilegala si incalca drepturile fundamentale ale omului dar si confidentialitatea actului psihologic.

3) In registre se inscriu cel putin numele si alte date de identificare a beneficiarului de servicii psihologice, ceea ce incalca confidentilaitatea actului psihologic. In Romania de azi e suficient sa se afle ca mergi la psiholog....daca esti si persoana publica...E an electoral,  nu? Si e irelevant ca aceste registre se pastreaza la psiholog din moment ce ele trebuie predate ( pe parcurs si la incheierea carierei ) si prezentate organelor de control ale CPR - deci confidentialitatea e OBLIGATORIU compromisa, ab initio.

4) Placuta expresia prin care CN Posta Romana devine for decizizional cu privire la numarul timbrelor pe care le poate cumpara un psiholog ( profesiune liberala, nu-i asa?!)

5) Un timbru are pret de fabricatie de sub 0,1 lei. restul e profit direct si indirect. E o afacere extrem de banoasa, in an electoral, si desigur, contractul e confidential ( spre deosebire de actul psihologic....).

Suficient, nu? Daca nu, mai sunt obiectii rationale si pertinente.

CPR ar trebui sa fie o institutie democratica - si nu e- si sa apere INTERESELE psihologilor - si nu o face. Concluzia: sa schimbam CPR din interior sau sa facem alt CPR. AL NOSTRU !

E inacceptabil ca la 22 de ani de la revolutie sa se mai emita asemenea norme si sa mai existe asemenea mentalitati!

Un sustinator al profesiei

#139 Apropo

2012-03-26 13:53

Am lecturat aproape toate comentariile.Sunt surprins, de limbajul de care ati dat dovada, in niciun caz nu am observat un limbaj de un psiholog, un profesionist, ci mai de graba, de juristi, de pamfletari, de comercianti pot spune chiar de " buticari " sa ma ierte buticarii care chiar nu au nicio vina, aici. Va plangeti ca nu puteti supravietui, ca sunteti niste cabinete mici, in provincie, dar sa jigniti sunteti cu cabinete foarte mari ( sper ca m-ati inteles ).Pe mine nu ma intereseaza ce a facut, ce face sau ce va face Dl. Duvac, dar daca spune un adevar are aceeasi valoare cu adevarul spus de presedintele CPR-ului sau a oricarei " eminente " profesionale a acestui domeniu. Referitor la disperarile unor "colegi", ca nu fac fata taxelor si cotizatiilor precum si birocratiei propuse, vreau sa va reamintesc cu cea mai mare siguranta ca mai mult de 90% din cei care faceti " vocalize" mai mult sau mai putin academice pe acest forum, ca ati eliberat asa-zisele avize psihologice pentru port arma in circa 10 sau 15 minute cat v-a luat sa-l completati la un tarif care spune totul despre efortul profesional depus ( 15-25 lei ). Pe unii dintre dumneavoastra care ati scris aici, va cunosc si promit ca o sa va fac o surpiza. O sa demarez o ancheta in teren cu o camera ascunsa sa va filmez cu eliberati avizele psihologice pe urma o sa le trimit la CPR.CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE NU INSEAMNA BUTIC. Chiar si buticul are unele registre de casa, profesionistilor !
Imi este aproape " sila " cand vad cu cine sunt coleg. Niste comercianti cu drept de eliberare a unor avize psihologice. Imi cer iertare pentru adevaratii profesionisti, ii rog sa nu se simta jigniti, comentariul meu se adreseaza celor care se regasesc in faptele enuntate mai sus. Reflectati, dragi colegi, reflectati !

Musafir

#140 Re: Apropo

2012-03-26 15:43

#139: Un sustinator al profesiei - Apropo 

Reflectez ca nu ati dat nici un raspuns comentariului pertinent de dinainte, doar ne-ati amenintat ca ne cunoasteti si ne veti filma. Si ca va este sila de noi, multumim.

 

 

Psih. Roxana Mihai

#141 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-26 16:16

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

Desi sunt psiholog tanar, nu ma regasec sub titulatura de mai sus, mentionand clar ca sunt total impotriva celebrei Dispozitii. Profesional, sunt psihoterapeut cu fomare in hipnoza, cu o societate civila deschisa de jumatate de an, psiholog care inca mai aduc bani de acasa pentru a putea functiona. Cine a avut ocazia practicarii acestei frumoase meserii stie ca oamenii care vin la psiholog sunt reticenti in a-si face publica identitatea...ca doar nu-i ca la boli interne, unde fiecare se "lauda" cu cate ceva. De ce sa trebuiasca sa raportez la colegiu datele personale ale clientilor mei? In ce scop? Sunt tari in Europa unde psihologii au refuzat decontarea prin casele de asigurari, tocmai pentru a nu fi pusi in situatia de a divulga numele clientilor...insa noi ce facem? De fapt punem umarul la constituirea unei "politii psihologice", a unei baze de date cu nume si tulburari care va fi folositoare cui? De unde stiu eu ca nu se vor folosi informatii extrase din ea pentru santaj si atacuri murdare? Cine sunt cei care le gestioneaza? Domnul jurist, prins cu droguri in masina?

Timbre? Ok...insa de ce sa fiu obligata sa iau min 25 cand eu am 3 clienti, cu care fac psihoterapie, care dureaza mai mult de o luna? Ce fac cu restul? Nu dau avize, nu lipesc pe fruntea nimanui! Nu mi se pare firesc!

Cealalta extrema de 200 de timbre este iarasi abuziva. Am libertatea de a lucra de luni pana sambata, cate 12 ore pe zi, daca ma tin puterile. Daca as avea aviz pe muncii, cine si cu ce drept ma limiteaza pe mine? Ca doar taxele trebuie sa mi le platesc...cursurile, formarile si manifestarile creditate. Sau nu?

De ce se "intra" in specializare printr-un interviu unde ma intreaba cum ma numesc si de unde vin? Este cumva o selectie riguroasa asta? daca se vrea ca serviciile psihologice sa fie prestate de profesionisti, poate ca ar fi bine ca si interviurile sa fie ceva mai serioase...insa inteleg...primeaza cotizatia x nr membri.

Este nevoie de o reglementare a furnizarii serviciilor psihologice, insa nu asta este directia....a incorsetarii celor care incearca sa traiasca din asta.

 

si inca ceva....am curajul sa imi sustin aceste afirmatii public, transparent, semnandu-ma

Psih. Roxana Mihai, Iasi

 


Musafir

#142 Re: Despre timbre si colegi ...

2012-03-26 16:38

#2: - Despre timbre si colegi ...

Cum se poate ca un psiholog profesionist sa atace imaginea unei persoane prin insinuare si intimidare, este chiar jenant si umilitor, un atac la persoana care depaseste cu mult limita decentei umane. Practica aceasta de descurajare a tinerilor psihologi este o dovada de disperare ce tine mai mult de o alta categorie sociala si cu siguranta nu tine de "stiinta psihologica". Cum se paote sa sugerati lipsa de experienta a unei persoane, cum se poate sa sugerati ceva, indiferent ce, umilind acea persoana? Doar pentru ca nu va convine ce spune?

psih. Liliana B

#143 cei ca il ataca pe jurist sunt amicii dlui Duvac

2012-03-26 17:14

Juristul e un baiat bun, e cam desteptut si can harnic, iar asta deranjeaza pe multi vanatori de functii. Mi-a dat un sfat pentru care ii sunt si acum recunoscatoare cu cabinetul, eu aveam o colaborare cu o policlinica, iar acum imi trimit clienti si le dau doar un comision. Cred ca denigratorii dansului nu l-au cunoscut pana acum, omul acesta este un profesionist. Imi pare rau de povestea cu drogurile, sincer nu cred ca are vreo implicare. Am fost cu dansul odata la ministerul muncii si a aparat profesia intr-un mod profesionist. As dori sa-l cunoaste-ti pentru ca aveti numai de castigat. Cred ca denigrarea acestui om arata nivelul moral scazut al atacatorilor.

Musafir

#144 Timbre profesionale

2012-03-26 17:20

Demnitate pentru psihologi, sustin timbrele si registrele, nimeni nu ne bag a in seama

Musafir

#145 nu are treaba cu drogurile

2012-03-26 17:24

Am inteles ca i le-a plantat un dezaxat care avea cheia de la masina lui. Omul e liber, pentru chestii de astea te baga rapid la mititica. Se foloseste aceasta intamplare ca sa-i strice imaginea. Dar ce, e greu sa faci rau?
Un pisalog serios

#146 Duvac=papagal militar

2012-03-26 17:41

Psihologul militar Duvac Dr. Ion vicepres la cotetul psihologilor din bragadiru,...pa stanga, are niste precizari de facut, nu le facea da nu s-a mai tinut, n-a mai putut. ...impreuna cu Mircea, prietenul lui PDL-ist, vrea sa rastoarne cascarabeta colegiului, pentru ca sa ia toti banii din ea. Scenariul artistic Bebe, scenograf Mirela Zivari. In rolul principal a fost distribuit de pretinul sau Anitei, pe care acum nu il mai iubeste ca nu l-a demis pa juristul ala cu drogurile. Scoala profesionala Profiller Ion Duvac din Runcu este creatia sa, de pe vremea cand facea planton la scoala militara i-a venit lui cu psihologia...era intr-o seara de vara...a avut o revelatie ca se facea pres la colegiul pisalogilor. Asa a inceput aventura...cu saru mana pa la profesori, cu plocoane, cu sticle de alcool, cu cate si mai cate competente prostitutionale, pana cand...a adat Dzeu si a ajuns Dr. Din acel moment gata...pa la Runcu sa-l vada rudele cu diploma, prietenii care-l scuipau in cap cand era mic si pana la urma...catedra...domn profesor in sus, domn profesor in jos si e numai la un pas de pres. Ioaneeeeeeeee.....vezi ma ca-ti trage presul de sub picioare!!!!!!! Adios membru, adios supervizari, traiasca timbrele...toate fara acordul tau. De la alcoolul ala ti se trage...bei mult!
Cristi

#147 buna asta cu papagal Ion Duvac, i se potriveste de minune

2012-03-26 17:46

Are baiatul asta un bun simt taranesc, specific zonei geografice si o sinceritate...de ingheata apele la mal cand dau astia cotele apelor Dunarii
milkö

#148 Re: Despre timbre si colegi ...

2012-03-26 20:17

#2: - Despre timbre si colegi ...

Ma bucur domn profesor ca macar in enuntul dvs. nu va mai intitulati si conferentiar, asa cum o faceti in dese randuri.

Inteleg ca foamea este mare la dvs. in familie, motiv pt. care doriti sa ingaditi drepturile tinerilor psihologi.

 

Adrian Condrea ,psiholog clinician

#149 satul de Zdrente!!

2012-03-26 20:52

nu stiu daca toti cunosc faptul ca toti mebrii comisiilor,(aparare,clinica,etc)cat si consilul director, sunt renumerati pt prestatia lor, au abonamentul la telefonul platit ,iar cei din provincie beneficiaza de diurna + cost cazare.
COPSI=PUTREGAI, ar trebui desfinat si sa o luom de la 0! Cu oameni noi care sa lucreze pentru cei ce-si practica meseria.
Momentan multi psihoterapeuti nu mai au contact cu strada, clientii lor sunt studenti, viitorii psihologi, cu care fac ori dezvoltare personala ori formare.
Ei nu-si bat capul cu pacientii din afara sistemului. Practic banii se invart in sistem, studentii, tinerii psihologi platesc pt workshopuri,pt dezvoltare personala, pt. formare, pt. tot felul de simpozioane la care se dau 'credite'.
Imi este scarba de persoane de tippul:Duvac,Anitei,Odett-presedente AHDCP,Viorel Tanase-decan T. Maiorescu(alcolic,nespalat)si altii de teapa lor.
O singura decizie a luat buna Colegiul, cea cu timbrele, dar pt. faptul ca atatia ani a patronat un sistem putred in care unii dau avize pe 2 lei pe banda rulanta,alti traiesc doar din studentii care se inscriu la psihologie, incat in opinia mea acest Copsi ar trebui desfintat! sau restructurat, Duvac, Anitei,Daniel David(Cluj)-cel care incearca sa ne vanda si sa ne oblige sa cumparam tot felul de teste, trebuie sa plece.
Vreau un Copsi fara Scarbe cum sunt ei. fara oameni patati si plini de interese meschine.
Acestor persoane am un singur mesaj: Imi este rusine ca apartineti aceleas profesie ca si a mea,
Plecati!

Musafir

#150 dl prof. Duvac, decan la scoala profesionala

2012-03-26 22:22

Provenind dintr-un neam da Universitatis si Ionica din Runcu a calcat cartea in picioare si a inceput scolile inalte, unde a devenit protestatar impotriva tinerilor psihologi si a timbrelor. Papagal militar si psiholog
spagar