Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Anonymous

#1

2012-02-27 22:50

semnez si eu, si eu sunt studenta!

Musafir

#2 Despre timbre si colegi ...

2012-03-01 21:54

Buna seara Domnisoara studenta!
Pe mine ma citati in postarea dvs.
Sunt mirat de ”documentarea” pe care o afisati cu prea multa nonsalata pentru un student la psihologie.
Pana in prezent nu stiu sa se fi afisat ordinea de zi a Sedintei Comitetului Director. Va rog sa consultati site-ul oficial al Colegiului Psihologilor din Romania.
Sper sa nu fiti la fel de superficiala si in pregatirea profesionala.
Va stau la dispozitie pentru orice preocupare legata de profesie.
Celelalte comentarii referitoare la timbre mi se par exagerate si cam ”neacademice”.
Cu deosebita consideratie colegiala,
Dr. psiholog Ion Duvac
psiholog

#3 tipic romanesc...

2012-03-05 16:34

de cata nerusinare si disperare poti da dovada...acele generatii de asa zisi psihologi, iesiti de pe bancile unor asa zise facultati, unde se intra si se dau examene doar pe bani!!...aveti acum curajul sa iesiti in fata si sa tipati ca vreti sa examinati cot la cot cu adevaratii profesionisti, cu cei care au muncit cu adevarat si au luat la vremea lor examene "pe bune".
Cat tupeu aveti acum sa vreti sa impartiti "colegial" clientii!
un psiholog

#4 Mare este dezinformarea!

2012-03-05 17:20

Buna ziua!

As dori sa stiu, stimata domnisoara, cat ati practicat dv in una din formele de exercitare a profesiei de psiholog? Presupun ca deloc, doar sunteti inca studenta!
Si eu fac parte din acei psihologi aflati in supervizare pe care ii mentionati, in psihologie clinica si psihoterapie, insa am contact cu ceea ce reprezinta cabinetul. Stiu ce inseamna sa muncesti, sa te formezi pe banii si timpul propriu si mai ales sa platesti cotizatii si taxe. Asa ca dv nu stiti despre ce vorbiti! Credeti ca prin timbre se va face o triere? Nu despre asta este vorba, insa pentru a va da seama ce se pune la cale, cred ca va trebuie ceava ce inca nu aveti: EXPERIENTA! Stiti ce alta prevedere este cuprinsa in acea Dispozitie? Cea de raportare electronica, ce inseamna incalcarea principiului confidentialitatii! Putinele informatii pe care le aveti sunt oricum trunchiate. Cate cotizatii anuale aveti platite catre COPSI?
Stiti ce furnizeaza in schimbul banilor pe care ni-i cer? Stiti regelmetarile in vigoare in ceea ce priveste exercitarea profesiei de psiholog? Banuiesc lesne ca nu!
In momentul in care veti sti "cu ce se mananca" profesia de psiholog, care sunt de fapt limitarile acestei profesii asa-zis libere, cat de mult ne stoarce de bani Colegiul fara a da ceva in schimb, sunt sigura ca parerea dv se va schimba! Pana atunci va invit sa va puneti la punct informatiile pe care le detineti, intrucat dezinformati grav!

Psih. Roxana Mihai
Gianina

#5 Gianina

2012-03-08 21:15

Imi exprim pe aceasta cale nemultumirile, alaturi de alti colegi foarte probabil peste 90% din psihologii acestei tari, nemultumiri legate de hotararile colegiului psihologilor.Platesc anual taxa de 250 ron, caut sa urmez acele cursuri de formare continua, foarte continua, pana la nesfarsit. Sunt dezamagita de faptul ca CPR nu s-a multumit cu 10 credite/specializare si a marit nr. la 20 credite. Dupa care nu s-a multumit nici cu aceste 20 de credite si a mai introdus prin hot.2/2010 si masterat obligatoriu pentru absolventii facultatilor de psihologie de 4 ani creand dicriminare. In acelasi timp CPR se substituie Ministerului invatamantului si de la sine putere hotaraste soarta psihologilor absolventi de programe univesitare de master pe care le arunca la gunoi prin nerecunoasterea diplomelor pentru masterele in psihologie, absolventul neavand obligatii cu privire la inscrierea/neinscrierea acestor programe de master la CPR, devenind victima absoluta a acestei institutii. Detin un cabinet psihologic, doar atat, am 3 atestate si sunt muritoare de foame. Dotarea cabinetului si testele autorizate au costat aprox. 10.0000 lei. Platesc chirie lunara, impozite si taxe obligatorii.Am platit supervizorii aprox.5000 lei.Cursurile anuale de formare continua 20 credite x 3 x 350lei minim/credit = 21000 lei/an obligatie impusa la nesfarsit. Cursurile sunt conferinte, legatura cu realitatea e minima.
Acum sunt prejudiciata de CPR prin nerecunoasterea masterului de 1,5 ani in psihologia muncii si sunt obligata daca vreau sa mai traiesc, la inca 3 masterate X 5000 lei/master = 15000 lei la care se adauga cheltuieli enorme intrucat sunt din provincie.Aceste masterate nu sunt la indemana ci sunt la sute de km distanta. Imposibil. Evaluari pe ps. muncii, transporturilor si aparare nu acopera cheltuielile lunare. Muncesc gratis, traiesc din salariul sotului.Este de neacceptat situatia care a devenit impovaratoare, stresanta, descurajatoare, umilitoare. Mafia evaluarilor se afla in mana psihologilor mai vechi: acestia au acaparat instructorii auto si firmele, atat cate mai sunt. Nu se poate patrunde chiar si cu preturi de dumping. Situatia reala prezentata exclude de pe piata psihologii aflati in supervizare si opreste brutal pe cei ce doresc sa-si practice profesia. Vreti sa ne distrugeti ? O sa ramaneti sa va plateasca ,,bunicul" taxele. Toate forumurile sunt pline de psihologi nemultumiti care isi striga suparea, frustrarea, creata de lacomia CPR. Mi-ati dat in cap. ,,Faceti oamenilor ceea ce vreti sa vi se faca voua" spune Isus Cristos.


Musafir

#6 Neinformarea cronica - boala psihologilor ... nu a psihologiei

2012-03-13 14:48

Despre ce este vorba exact...o lege care spune ca psihologii trebuie sa aiba niste registre si trebuie sa puna timbre pe avizele psihologice. Care este problema?
Nu vrem evidenta? De ce? Avem ceva de ascuns? Cred ca nu! Oricum registrele sunt de cand lumea in cabinete, insa dupa capul fiecarui psiholog. Daca suntem o profesie care se respecta, inseamna ca ne respectam si forma in care ne prezentam in fata clientilor, dar si modul de evidenta al avizelor. Nu?!
Timbrele psihologice sunt masura cea mai asteptata de psihologii care nu mai prind contracte de ceva ani. Toate firmele medicale acapareaza pe zi ce trece clientela iar psihologii raman cu degetul in gura. Am inteles ca timbrele astea nu pot fi achizitionate decat de catrer psihologii cu cabinete si cei cu avize. Ceea ce este foarte bine! Care este problema?! Vor psihologii sa imparta castigurile cu medicii sau vor sa fie liberi si independenti?! Oamenii de bun simt vor ordine si vor sa castige din activitatea de psihologie, nu sa moara de foame.
Sustin masura cu timbrele si cu registrele, doua lucruri inteligente pentru psihologi! Alaturi de mine, colegii mei, sustin si ei aceasta masura.
Orice profesie de genul asta trebuie facuta serios, nu ca la popa sau ca la vrajitoare...
Tudor A

#7 prostia ingroapa Romania...si psihologia

2012-03-14 21:42

Exista o categorie de jigodii care se for opune mere reformelor...sarlatanii, tradatorii, prostii si curvele
Psihologii mor de foame iar Be be se scarpina de paduchii prostiei
Valy Cosma - un psiholog tanar

#8 jos mafia lui Duvac!!!

2012-03-15 07:47

Pentru unii ca Duvac, fost informator si ofiter activ, egalitatea de sanse si principiul nediscriminarii sunt niste subiecte bune doar pentru facultatea de psihologie, dupa care psihologii trebuie sa cotizeze la cursuri Gen Profile, a probate tot de El in comisia celebra de la Colegiu. Rusine... nu vedeti nesimtirea cum creste?! Duvac vrea sa inchida cabinetele tinerilor psihologi pentru CA sa poata dumnealui sa ne Tina lectii CA la analfabeti, despre test area psihologica pentru port-arma ... gratuita!!!! O mizerie CA la prosti. Are a est Duvac aprobarea facultatii si a Ministerului sau Colegiului... un mare sarlatan. Nu inchideti cabinetele tinerilor psihologi!!! Ar trebui sa iesim cat mai multi in strada impotriva afacerilor acestui dobitoc... EU VA pot ajuta cu presa. Nu VA lasati. Felicitari pentru articol!!! Ar trebui dati afara din Colegiu imbuibatii ca Duvac, are si fata de oligofren...vedeti contul de pe facebook
Andreea

#9 Lasati psihologii in pace domnule Duvac!!!

2012-03-15 08:02

Cativa prieteni si colegi de facultate mi-au semnalat ca exista opinii in Colegiu, unde cu totii cotizam, nu doar unii, ca trebuie sa fie inchise firmele celor supervizati. Este scandalos si cred ca toti cei in supervizare trebuie sa ia atitudine impotriva membrilor din conducerea CPR, care doresc scoaterea noastra inafara profesiei. Nu stiu cine este in spatele acestei actiuni, dar presimt o schimbare impotriva psihologilor tineri. Nu este corect sa existe privilegiati si oprimati. Mi-am castigat dreptul la parafa si la cabinet cand am obtinut atestatul. Trebuie oprita campania impotriva tinerilor psihologi, sunt prea multe workshopuri si prea putina psihologie. Psihologia nu este scoala profesionala. Nu poti sa restrangi o profesie la o procedura de test are psihologica. Psihologia este o stiinta nu o meserie! Mai atenti domnilor din Colegiu cu procedurile de testare! Excellent articol!
Psiholog

#10 Duvac...securist cu ganduri mari, care pune la punct tinerele psiholoage pe facebooc

2012-03-15 08:16

Pe facebook, Ion Duvac e mare moderator de opinii, dar uita sa ne aminteasca gafele sale celebre din timpul facultatii... acum da lectii psihologilor. Trebuie sa spunem adevarul despre acest individ foarte alunecos...l-am cunoscut la Conventia nationala, unde tinea lectii pe culoare si spunea numai prostii. In fiecare profesie este in clovn, in papagal celebru, la noi functia ii apartine lui Duvac asta. Nu stiam and mi-au spus colegii CA este unul care vrea sa dea de pamant cu noi, acum stiu despre cine este vorba... Dr. psiholog Ion Duvac
Lavi

#11 Scoala profesionala "Ion Duvac"

2012-03-15 14:14

Individul asta anunta workshop pentru avizele psihologice pentru port-arma, dar tot cursul e numai legislatie. Psihologul Ion Duvac ne invata legislatie, cand nici el nu o stie bine. Scoala profesionala a inceput, asadar veniti dragi analfabeti sa invatati o meserie banoasa - eliberarea avizelor psihologice pentru port arma. Cativa colegi psihologi mi-au spus de workshop si nu stiu cine a autorizat acest workshop de tip scoala profesionala. In scurt timp domnul Duvac ne va invata eliberarea avizelor psihologice pentru nebuni, eliberarea avizelor psihologice pentru angajare, eliberarea avizelor psihologice pentru permis auto...Rusinos pentru orice psiholog care se vrea a fi un intelectual. Opinez in continuare, Ion Duvac - rusinea psihologiei!!!!!! S-ar intoarce in mormant Paul Popescu Neveanu, Mielu Zlate si alti psihologi mari ai acestei tari daca ar auzi o asemenea enormitate...
Psiholog

#12 Impostor cu acte in regula

2012-03-15 14:18

Face si psihoterapie:-) si consiliere, ...cu gastele, mai nou si cu Bebe Mihaescu, Mirela Zivari si cu alte personaje
Freud

#13 Ofiter de armata ajuns mare psihoterapeut dupa revolutie...Ion Duvac

2012-03-15 14:24

Rusine Universitatii din Bucuresti pentru o asemenea decadere, daca aproba astfel de mojicii, ... scoala profesionala cu Ion Duvac in calitate de maistru instructor

Musafir

#14

2012-03-15 14:27

Petitia aceasta este a psihologilor frustrati, care s-au saturat sa inghita formari dara sa obtina nimic in schimb...sustin aceasta petitie, dar vreau mai multa informare din partea Colegiului
Carmen

#15 frustrati la maximum de halera copsi

2012-03-15 16:31

Frustrati la maximum de halera copsi, alcatuita din indivizi dubiosi ca si cei din politica. Iau hotarari peste noapte, modifica legile dupa bunul plac, se dovedesc slabi cand trebuie sa se lupte cu balaurii din ministere pentru drepturile noastre. Am ajuns la fundul sacului si la limita rabdarii. Si le-am dat bani, degeaba.

psiholog frustrat

#16 comisiile copsi iau banii degeaba

2012-03-17 07:28

La comisii esti umilit in ultimul hal, totul este politica. Nu te intreaba decat asa cat sa te simti ca ai facut drumul degeaba. In rest, nimic de psihologie. Am plecat acasa cu o mare dezamagire. Sunt doar una dintre victime, nu stiu de ce o comisie de psihologie scolara nu are minime cunostinte despre educate. Am a flat ca presedintele comisiei este profesor universitar la Cluj, dar nu se vede. La psihologie clinica, presedintele comisiei este tot de la Cluj, tot universitar. Stilul de la Cluj face legea la Colegiu

Musafir

#17

2012-03-17 14:23

Fara timbre s-a terminat cu psihologii in maxim 2 ani, vad asta cu medicii de medicina muncii. Cine s-a gandit la asta a intuit viitoarele miscari ale medicilor. Felicitari tinerei noastre psiholoage. Jos medicii!
Serban

#18 Duvac academicus

2012-03-17 14:26

Rusinos comentariul lui coate goale Ion Duvac, fost informator ... pe cuvant de onoare Are fata de retardat cu mapa. 4 clase la ff

Musafir

#19 Hahalere

2012-03-17 14:28

Hahalere
amy

#20 amy

2012-03-18 13:41

Cred CA este mare nevoie de o evident a cu register si timbre profesionale, astfel nu com Mai fi la man a instructorilor auto si a clinicilor. Felicitari celor don colegiu care au avut aceasta initiativa!
Psih. Amalia Parvulescu

#21 Manifest pentru demnitate in profesia noastra

2012-03-18 20:32

MANIFEST
PENTRU DEMNITATEA PROFESIEI DE PSIHOLOG

Realitatea prezenta:
1. Psihologii nu reusesc sa contracteze cu beneficiarii lor propriile servicii psihologice.
Motive:
a) preturile practicate pe piata nu acopera costurile reale ale serviciilor psihologice(2-10 lei pentru un aviz psihologic),
b) serviciile psihologice sunt prestate de catre persoane neautorizate sau in conditii ilegale.
2. In medie, o examinare psihologica sau o interventie psihologica nu poate avea o durata mai mica de 1 ora, care implica pe langa detinerea unor competente profesionale specifice si utilizarea unei metodologii adecvate, respectiv a a unor spatii special amenajate.
3. Pretul examinarilor psihologice a devenit unul formal, in realitate acesta acopera doar costul unei coli de hartie parafate.
Consecinte:
a) Crearea unei stari de pericol pentru societate, pentru siguranta cetatenilor,
b) Se anuleaza rolul preventiv, sensul si scopul examinarilor psihologice,
c) Beneficiarii au o imagine proasta despre serviciile psihologice si despre psihologi,
d) Profesionistii sunt eliminati treptat de pe piata serviciilor psihologice, migrand catre alte domenii de activitate (ex. resurse umane, marketing, management, etc.),
e) Corpul profesional ramane slab, devenind nefolositor la nivel institutional psihologilor.

Va adresam asadar cateva intrebari la care pot raspunde atat psihologii cat si beneficiarii serviciilor psihologice:
1. Stiati ca din datele existente la nivel national rezulta ca sunt policlinici in Romania care emit mii de avize psihologice in fiecare luna, fara nicio acoperire legala sau metodologica, in timp ce majoritatea psihologilor atestati nu au nicio examinare lunara?!
2. Puteti distinge astazi intre un aviz psihologic emis legal si un aviz psihologic produs de catre o persoana fara competente profesionale ?!
3. Vi se pare normal sa existe un numar atat de mare de avize psihologice, emise fara un corespondent economic real?!
4. Considerati normal ca dupa o perioada atat de lunga de timp statul roman sa nu detina o evidenta a examinarilor si interventiilor psihologice, iar serviciile psihologice sa poata fi prestate de orisicine?!
5. Dupa reglementarea profesiei, mai este normal ca psihologii atestati sa-si dispute contractarea serviciilor cu furnizori de servicii care functioneaza in mod ilegal?!
Solutia:
Implementarea unui sistem de evidenta riguroasa a actelor profesionale ale psihologilor din Romania prin registre si timbre profesionale.
Cum?!
Prin utilizarea atributiilor normative conferite de lege Colegiului Psihologilor din Romania si punerea in aplicare imediat a Dispozitiei presedintelui Colegiului Psihologilor din Romania nr. 1/2012.
Ce efect au timbrele profesionale?
Indeparteaza escrocii si practica ilegala din piata serviciilor psihologice, prin imposibilitatea ca acestia sa intre in posesia timbrelor profesionale si implicit – imposibilitatea acestora de a mai presta servicii psihologice.
Cine nu doreste ca serviciile psihologice sa fie prestate doar de catre psihologi?
a) Furnizorii ilegali de servicii psihologice
b) Psihologii angajati la furnizori ilegali de servicii psihologice
c) Producatorii de teste psihologice care vand testele si emit licente de utilizare catre nepsihologi
d) Furnizorii ilegali de servicii psihologice care au contracte cu statul
e) Persoanele neinformate asupra beneficiilor evidentei serviciilor psihologice
Prin masura aprobata de catre Colegiul Psihologilor din Romania se urmaresc urmatoarele rezultate:
1. Sistemul mixt de evidenta profesionala va estompa prezenta pe piata serviciilor psihologice a unui numar atat de mare de avize psihologice emise in conditii de ilegalitate,
2. Sistemul de timbrare profesionala va estompa emiterea fara acoperire de timp, fara acoperire metodologica si financiara a avizelor psihologice,
3. Compania Nationala Posta Romana S.A., in calitate de unic producator si distribuitor de timbre la nivel national, avand autonomie, experienta, credibilitate, dar si infrastructura necesara pentru furnizarea acestor produse si servicii, va realiza prima evidenta statistica a serviciilor psihologice din Romania prin intermediul timbrelor profesionale, care nu vor putea fi falsificate si in acelasi timp nu vor putea fi achizitionate de catre persoanele neautorizate,
4. In final, profesia de psiholog va deveni o profesie respectata pentru contributia socio-economica a acesteia, care creaza plus-valoare in societatea romaneasca.

Concluzii
Ca in orice alta profesie reglementata exista metode pentru a preveni ilegalitatea exercitarii acestora, pentru securizarea beneficiarului final.
Securizarea actelor psihologilor inseamna securizarea beneficiarilor serviciilor psihologice.
Monopolurile legale in serviciile psihologice denota gresita impartire a apietei serviciilor psihologice si reclama o reforma a acestora plecand de la evidentele actelor profesionale.
Valoarea timbrului profesional acopera cheltuielile de productie, transport, distributie si evidenta statistica. Colegiul Psihologilor din Romania nu castiga niciun leu din timbrarea profesionala, insa psihologii dau valoare muncii lor.
Dispozitiei presedintelui Colegiului Psihologilor din Romania nr. 1/2012 este un act impotriva abuzului exercitat asupra psihologilor.
amy

#22 amy

2012-03-19 09:51

Vrem timbre profesionale....jos mafia lui Duvac!!! Sa stii ca cursurile tale nu se timbreza....

monica

#23 monica

2012-03-19 10:26

Si ce ne ne invatati la ev port arma dl DUVAC? Legislatia CPR o gasim pe copsi....nu trbuie sa ne puneti pe drumuri sa VA facet I reclama. Rusinos!!!o
cristina

#24 cristina

2012-03-19 10:34

Presedintele CPR vrea sa reglementeze aceasta profesie de psiholog....dar nu este las at de Mafia lui DUVAC.....a lucrat si El la securitate si se crede mare psiholog....
Dan Verneanu

#25 E bine asa cum esteacum domnule Duvac!?

2012-03-19 11:47

Sunt curios care va fi reactia celor care se opun timbrarii cand vor vedea ca medicii de medicina muncii si toate lichelele din psihologie vor acapara piata. Cine va fi atunci impotriva timbrelor? Astept pana atunci oricum asa cum merge treaba iti deschizi degeaba cabinet...tot cei care au fost vor fi si de acum incolo. Este altceva cand nu vor mai putea sa dea 3000