Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

#151 timbrele profesionale-inceputul unei profesii respectate

2012-03-26 22:30

Pana la aceasta decizie imi facea greata Anitei si gasca sa, acum insa mi-a devenit simpatic. Bravo!!!!!!!!Felicitari, esti un om!!!!!
psiholog autonom

#152 DEONTOLOGIE

2012-03-26 22:31

Daca acest domn Duvac poate sa sugereze si sa induca particularitatile unei persoane, student, psiholog, persoana care ii reprezinta interesele in mod legal si democratic, presedintele colegiului, alti angajati CPR, in mod public si in calitate de profesor sau psiholog, este o atingere grava la conduita profesionala. Experienta este importanta in profesia de psiholog si asta are acest domn Duvac, dar conduita? Putem sa tratam o persoana si sa-i sugeram sau sa-i inducem ceva? Acest caz, psihologul Duvac, trebuie tratat de comisia de deontologie a CPR, este inadmisibil sa faca afirmatii jignitoare la o persoana sau mai multe si in calitatea de membru al CPR. Pentru cei care nu profeseaza in domeniu sper sa inteleaga ca Duvac este un caz izolat si fac apel la comisia de deontologie sa se sesizeze si sa ia masuri in "cazul Duvac", sa fac public ca acest caz este foarte rar intalnit in domeniul nostru. Singura persoana care a practicat atac la persoana a fost dl. Duvac, depasind cu mult limita decentei umane, regula stricta a conduitei profesionale. Ce au facut presedintele si juristul CPR de si-a permis psihologul Duvac sa-i atace personal in site-uri publice si sa le denigreze imaginea? Juristul CPR lucreaza de ani buni ptr. psihologi si nu cred ca castiga atat de fabulos cum afiseaza dl. Duvac pe facebook. Ideile Duvac sunt obsedante, arata cine este adevaratul denigrator si cine dezinformeaza. Cum poate psihologul Duvac sa atace comentariul, opinia unuei studente, in mod public, sa o denigreze? vrea s-o intimideze? Ce practici sunt acestea de intimidare a unui student sau coleg?
Fac apel la comisia de deontologie sa faca o evaluare obiectiva a "profesionalismului" d-lui psiholog Duvac, pentru ca aceasta comisie este ptr. toti psihologii... Documentarea mea a fost facuta din ce a afirmat public dl Duvac

Musafir

#153 Duvac are pile la Mircea (Miclea)

2012-03-26 22:39

Din pacate papagalul are pile la deontologie si nu va pati nimic grav
psiholog anti-prostitutie intelectuala

#154 Re: PDL-ul domnului Miclea, Duvac si echipa vrea sa puna mana pe Colegiu

2012-03-26 22:52

#40: psiholog antiprostie - PDL-ul domnului Miclea, Duvac si echipa vrea sa puna mana pe Colegiu

Doamne, cate proiectii faci, domnule/doamna antiprostie! Profiller-ul costa este adevarat, dar mai trebuie sa faci si fata ca sa treci. Dar...deh...strugurii sunt acri! Poate ajungi si dumneata, intr-o zi, in stare sa scoti un curs, o fila sau macar 2 randuri pe langa psihologie. Urla frustrarea in voi. Vedeti ca e foarte important sa faceti dezvoltare personala, dar dupa cate vad, nu prea ati auzit de asa ceva, drept urmare nu prea practicati si nu aveti legatura cu aceasta profesie. Asa ca, e mai simplu sa considerati ca altii habar n-au. Da, vorbesc la plural, pentru toti cei ce latra aici, ce cred ca de maine, odata cu timbrele, vor avea si ei posibilitatea sa puna o parafa pe un aviz. Eroare, domnilor si doamnelor colegi, tot cei care au monopolizat pana acum piata, cei cu varste venerabile, prieteni cu presedinti si presedinte, vor avea si de acum inainte, acelasi monopol. E simplu....dar, nu va dau idei. E simplu sa cumperi mai mult de 200 de avize pe luna. Puneti-va mintea la contributie. Dar ce ne facem cu testarile colective, care sunt acceptate de Colegiu, cel putin pana acum? Nu noi am inventat psihologia. Dar...noi facem regulile. Toti cei care scriu aici, pro-timbre, habar nu au ce inseamna aceasta profesie. Dar, spera. Si....speranta moare ultima. Mult succes, dragi colegi, poate prindeti si voi o testare! Lasati-l pe Duvac in pace. E greu sa ajungeti la nasul lui.

psiholog anti-prostitutie intelectuala

#155 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-26 23:16

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

,,veziti"....se scrie : vezi-ti!....E destul de grav pentru un psiholog, cu gura mare, asa cum esti tu, ,,musafir".


Musafir

#156 Re: respect pentru oamenii care se gandesc la psihologii tineri

2012-03-26 23:20

#105: - respect pentru oamenii care se gandesc la psihologii tineri

Si unde o sa pui timbrele alea?.....Citeste legea sa vezi daca mai ai dreptul sa pui parafa undeva. Probabil ca din facultate nu ai facut nimic pana acum, poate doar sa astepti. Este timpul sa te si informezi, dar daca ai fi lucrat ai fi stiut, Asa ca.....sustine timbrele! La ce ti-or folosi, tu stii!

Cristi

#157 Duvac si ai lui...prostii satului

2012-03-27 08:20

Preocuparea continua pentru parasirea subiectului Duvac atata cine este de fapt in spatele acestor mesaje. ATI ghicit? Da! Ion Duvac...papagal Ion Duvac. Cel care aer idei putine, dar proaste si mai ales, multe functii fara rost. Cand a debitat ideea cu inchiderea cabinetelor tinerilor psihologi s-a gandit ca el nu mai este sun supervizare. Cand i-a venit ideea sa se impotriveasca timbrarii s-a gandit ca nu a fost ideea lui. Aceasta conceptie egocentrica atata atitudinea sa dictatoriala. Ion Duvac este acel specimen unsuros care traieste limitand drepturile celorlalti. Mizeria imana aer un nume... papagal Ion Duvac

Musafir

#158 adevarata miza a acestei mizerii cu introducerea timbrelor sunt banii

2012-03-27 11:23

uitati adevarata miza a povestii: http://psihologiejudiciara.ro/

Cititi si va minunati: un curs de-al lui Anitei costa 4500 de lei (da, patru mii cinci sute de lei, am scris corect). El, juristul Stefan "Unde-i-lege-nu-i-tocmeala", Butoi si alte nume "grele" ale psihologiei romanesti. Asta va paste pe toti care va dati "psihologi tineri" oprimati de Miclea etc.

Uitati atlasul zoologic al psihologiei romanesti (sfat: sa aveti niste lamaie la indemana ca sa taie greata): http://psihologiejudiciara.ro/galerie.html

Musafir

#159 un curs de-al lui Anitei costa 4500 de lei

2012-03-27 12:00

incredibil, e prima data cand aud de asta.
Cursanta psih

#160 Este cel mai bun curs! Felicitari organizatorilor!!!!

2012-03-27 13:46

Elita psihologiei judiciare si a psihologiei clinice aplicate pentru domeniul judiciar preda la cursul acesta. Este intr-adevar ceva ce aveam nevoie. Este o mare onoare sa obtii informatii de la niste profesionisti. Cursul nu este nici pentru dl. Mitrofan si nici pentru Dl. Butoi, e pentru cei tineri, fara experienta

Musafir

#161 marioara

2012-03-27 14:27

suntem pro timbre,si cred ca este cea mai buna decizie luata de colegiul psihologilor din romania vreodata ...jos cu oameni gen Duvac care habar are de el.,mai e si psiholog ,el ar trebui sa fie primul care sa apere drepturile psihologilor,ca "cica"si el este psiholog...ne-am saturat sa fim la mana scolilor de soferi si a instructorilor..

Musafir

#162 marioara

2012-03-27 14:28

felicitari!!! Dl Presedinte ca va ganditi la noi!!

Musafir

#163 ana

2012-03-27 14:37

ne-am saturat de umilinta clinicilor,practic sa muncim pt ele mereu pe 5-6 lei ..bravo schimbari!!!!
psiholog saracit de cpr

#164 Re: adevarata miza a acestei mizerii cu introducerea timbrelor sunt banii

2012-03-27 14:55

#158: - adevarata miza a acestei mizerii cu introducerea timbrelor sunt banii

ai uitat sa precizezi ca acest curs dureaza 2 ani deci pana la final dai 9000 lei.

si n-am auzit sa existe cerere pt acesti experti.

si este interesant de observat "tabloul expertilor psihologi": cati din sustinatorii timbrelor sunt pe acolo? oooo, dar cum, juristul CPR este si el printre expertii formatori? cum a reusit acest tanar sa ajunga expert? cati ani de practica in psihologie are?

dom'le, eu vreau sa stiu cine sunt acei psihologi care emit miile de avize. vreau sa vad numele lor la panoul rusinii pe copsi.ro. sa stim si noi cui trebuie sa multumim pt ideea acestei decizii.

apropo, hiera si trascaian iau bani din interviuri la cpr, din supervizare, din cursuri pe transporturi si munca cu credite, din workshopuri tampite (care dureaza 3 ore si sunt pt incepatori) si acum si din acest curs care costa enorm. si au deplasarile platite din banii cui oare?

dl. jurist ia bani din cate parti? dar anitei?

reteta succesului la psihologii romani: stoarceti cat puteti de mult de la colegii vostri psihologi. bravo, ati mai venit cu o idee de stors bani.

din pacate, psihologii de rand au saracit, nu mai au de unde sa scoata 250-500 ron pt cotizatii, taxe si cursuri.

din acest an, pun pariu ca se vor plati din ce in ce mai putine cotizatii si se vor inchide din ce in ce mai multe cabinete.

Bravo, CPR! ati supt ca niste lipitori cat ati putut. felicitari! sunteti niste capitalisti adevarati!

anonim

#165 200x30 =pielea ursului din padure

2012-03-27 15:42

Nu cred ca cineva va avea mai multi clienti din cauza timbrelor, cei care lucreaza efectiv in domeniu stiu ca s-au restrans examinarile pe muncii, medicii prefera sa lucreze cu psihiatrii pentru ca-i mai ieftin si mai rapid.
Cei care sunt de acord cu timbrele vand pielea ursului din padure facand calcule de genul 30x200. Toti am fost tineri si naivi candva, pot sa-i inteleg.
anonim

#166 Re: ana

2012-03-27 15:45

#163: - ana 

 Draga Ana,in loc sa muncesti pentru clinici cu 5-6 lei va munci un psihiatru cu 4 lei, acesta este pretul lor. Asta se intampla la noi in oras. Eu as fi preferat sa lucrez pentru 5-6 lei decat sa stau degeaba, cum fac acuma

anonim

#167 Re: ana

2012-03-27 16:13

#166: anonim - Re: ana 

 A fost o vreme cand examenul psihologic era la mare cinste.

Acuma s-a scos, nu se mai fac examene psihologice decat la recomandarea medicului de medicina muncii.Medicul recomanda, in cel mai bun caz, ex.psihiatric. Singurul  motiv pentru care se faceau multe ex.in clinici era ca sa castige clinica,de asta erau recomandate in plus si in exces, nu ca ar fi fost nevoie de ele sau ca eram noi asa grozavi

Acu nu mai sunt nici legile acelea de mai demult iar clinicile se pot dispensa de noi in favoarea psihiatrilor.

Psihologia e in cadere libera.


Musafir

#168

2012-03-27 16:35

Ca in orice alta profesie reglementata exista metode pentru a preveni ilegalitatea exercitarii acestora, pentru securizarea beneficiarului final.
Securizarea actelor psihologilor inseamna securizarea beneficiarilor serviciilor psihologice.
Monopolurile legale in serviciile psihologice denota gresita impartire a apietei serviciilor psihologice si reclama o reforma a acestora plecand de la evidentele actelor profesionale.
Valoarea timbrului profesional acopera cheltuielile de productie, transport, distributie si evidenta statistica. Colegiul Psihologilor din Romania nu castiga niciun leu din timbrarea profesionala, insa psihologii dau demnitate muncii lor.
Dispozitiei presedintelui Colegiului Psihologilor din Romania nr. 1/2012 este un act impotriva abuzului exercitat asupra psihologilor.
Raluca

#169 Ura !

2012-03-27 16:41

Ura !
Saptamana trecuta am avut un client ! Ura ! Mai am pana la 250 ! Probabil in 2 ani ? sau 3 ani ? Am iesit din criza ? Se pare ca abia am intrat !
Cadere libera, dar accelerata.
Urgenta nevoie de aer ca altfel ma sufoc.

Musafir

#170

2012-03-27 16:59

Psihologii romani doresc sa isi recapete demnitatea socio-economica printr-o participare libera pe piata serviciilor psihologice, acestea neputand fi prestate in mod independent in conditiile de concurenta neloiala impuse de catre aceste firme, care prezinta un adevarat pericol public la adresa societatii;
In prezent examenele psihologice nu pot fi realizate la aceste firme in conformitate cu standardele de calitate in vigoare, iar psihologii care sunt angajati la aceste societati sunt obligati sa presteze serviciile fara indeplinirea conditii minime de calitate;
In aceste conditii, psihologii atestati nu mai au acces la piata serviciilor psihologice, pretul derizoriu al examinarilor si conditiile de contractare fiind imposibil de acceptat;
Pe fondul tergiversarii si neasumarii la nivel normativ de catre forurile de conducere ale Colegiului Psihologilor din Romania a unor hotarari imperative privind reglementarea conditiilor evidentei profesionale unitare, s-a impus adoptarea unei masuri in regim de urgenta pentru solutionarea acestor nevoi presante ale psihologilor romani;
Constatam cu satisfactie faptul ca marea majoritate a psihologilor au procedat la punerea in aplicare a masurii adoptate, prin realizarea registrelor specifice si prin achizitia timbrelor profesionale. Compania Nationala Posta Romana SA a distribuit si comandat prin oficiile postale teritoriale un numar de peste 80000 de timbre profesionale

Musafir

#171 Re:

2012-03-27 17:47

#170: -  

 Bine, multumim colegiului. De 24 milioane, cat dam pe an ne puteam cumpara teste mai bune.

Si puteam trimite, pe mail, in fiecare zi, lista persoanelor examinate, urmand a se constitui o baza de date la nivel central.

Era simplu de facut un asemenea program care sa preia date din mailuri.

Registrele alea sunt maculatura, cine are vreme sa se uite pe ele?


Musafir

#172 Re:

2012-03-27 17:56

#170: -

nene/tanti, cine te opreste sa faci consiliere sau psihoterapie? acolo nu exista nici un monopol ci, pe buna dreptate, reuseste cine face munca de calitate. sau cine te retine sa te duci sa fii psiholog scolar?

da, a fost odata ca niciodata o perioada cand ieseau bani frumosi din munca si transporturi...dar aceea a apus.

Welcome to the desert of the real world!


Musafir

#173 Re: Re:

2012-03-27 17:57

ideea ca platim posta romana sa faca ordine in profesia noastra este plina de demnitate, ce sa mai zic.

Niste fraieri care nu se pot descurca singuri, trebuie sa-i tina mami Posta de mana ca sa-si faca treaba cum se cade.

 

musafir

#174 Re: Re:

2012-03-27 18:02

#172: - Re:  

 nene/tanti nu stiu in ce lume traiesti mata dar in a mea oamenii sunt toti la fundul sacului si nu-si permit sa plateasca psiholog pentru ei si copiii lor. Sunt asa de amarati ca platesc strict doar pentru ce-s obligati.

Iar statul, prin bunavointa colegiului, nu deconteaza serviciile de psihoterapie

chestia este...de ce crezi mata ca avem nevoie de timbre ca sa ne resuscitam profesia noastra muribunda?


Musafir

#175 Re: Re: Re:

2012-03-27 18:07

#174: musafir - Re: Re:

nu cred ca reiese de undeva ca eu vreau timbre, dimpotriva, mi se pare cea mai patetica si disperata si utopica incercare a CPR de a face ordine si disciplina in domeniu