Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Psih. Roxana Mihai

/ #141 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-26 16:16

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

Desi sunt psiholog tanar, nu ma regasec sub titulatura de mai sus, mentionand clar ca sunt total impotriva celebrei Dispozitii. Profesional, sunt psihoterapeut cu fomare in hipnoza, cu o societate civila deschisa de jumatate de an, psiholog care inca mai aduc bani de acasa pentru a putea functiona. Cine a avut ocazia practicarii acestei frumoase meserii stie ca oamenii care vin la psiholog sunt reticenti in a-si face publica identitatea...ca doar nu-i ca la boli interne, unde fiecare se "lauda" cu cate ceva. De ce sa trebuiasca sa raportez la colegiu datele personale ale clientilor mei? In ce scop? Sunt tari in Europa unde psihologii au refuzat decontarea prin casele de asigurari, tocmai pentru a nu fi pusi in situatia de a divulga numele clientilor...insa noi ce facem? De fapt punem umarul la constituirea unei "politii psihologice", a unei baze de date cu nume si tulburari care va fi folositoare cui? De unde stiu eu ca nu se vor folosi informatii extrase din ea pentru santaj si atacuri murdare? Cine sunt cei care le gestioneaza? Domnul jurist, prins cu droguri in masina?

Timbre? Ok...insa de ce sa fiu obligata sa iau min 25 cand eu am 3 clienti, cu care fac psihoterapie, care dureaza mai mult de o luna? Ce fac cu restul? Nu dau avize, nu lipesc pe fruntea nimanui! Nu mi se pare firesc!

Cealalta extrema de 200 de timbre este iarasi abuziva. Am libertatea de a lucra de luni pana sambata, cate 12 ore pe zi, daca ma tin puterile. Daca as avea aviz pe muncii, cine si cu ce drept ma limiteaza pe mine? Ca doar taxele trebuie sa mi le platesc...cursurile, formarile si manifestarile creditate. Sau nu?

De ce se "intra" in specializare printr-un interviu unde ma intreaba cum ma numesc si de unde vin? Este cumva o selectie riguroasa asta? daca se vrea ca serviciile psihologice sa fie prestate de profesionisti, poate ca ar fi bine ca si interviurile sa fie ceva mai serioase...insa inteleg...primeaza cotizatia x nr membri.

Este nevoie de o reglementare a furnizarii serviciilor psihologice, insa nu asta este directia....a incorsetarii celor care incearca sa traiasca din asta.

 

si inca ceva....am curajul sa imi sustin aceste afirmatii public, transparent, semnandu-ma

Psih. Roxana Mihai, Iasi