Adjud cere apă curată – NU nămol!
Către: Compania de Utilități Publice Focșani
Subsemnații, locuitori ai municipiului Adjud, vă aducem la cunoștință o problemă gravă privind calitatea apei furnizate. În mod constant, apa distribuită în gospodăriile noastre are culoare maronie și conține depuneri de nămol, ceea ce:
- face imposibil consumul apei în condiții de siguranță;
- afectează grav instalațiile sanitare și centralele termice;
- deteriorează mașinile de spălat și hainele;
- ne obligă să suportăm costuri suplimentare pentru reparații și pentru achiziționarea de apă îmbuteliată.
Solicităm:
1. Finalizarea în regim de urgență a stației de deferitizare promise.
2. Publicarea periodică a analizelor de apă efectuate de DSP Vrancea și de instituțiile abilitate, cu comunicarea rezultatelor către cetățeni.
3. Neîncasarea contravalorii pentru apa furnizată în perioadele în care nu respectă standardele de potabilitate.
4. Comunicarea unui calendar asumat privind stadiul actual al proiectului, sursa de finanțare și termenul estimativ de finalizare a stației de deferitizare.
Așteptăm răspuns și măsuri concrete.
Popîrda Vasile
Popirda Vasile Contactați autorul petiției