Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012
Quoted post
Musafir |
#5411 Re: Re: Re: Re:2012-06-27 00:13In unele fraze este interpretabil. Aici au lasat loc unei interpretari, tocmai pentru ca aceasta interpretare nu prea poate sa fie facuta, pastrand in acelasi timp si intelesul frazei. Consider ca subiectul este mult prea greu pentru clasa a VIII-a (eu cand am dat examenul, s-a dat ceva mult mai simplu, ceva care era un fel de "capcana" pentru cei care se aruncau, dar care pana la urma se dovedea ceva care e clar). Aceste considerente de tipul intonatiei si al intelesului nu prea au fost facute in scoli, sau au fost trecute cu vederea tocmai datorita faptului ca probabil nu se vor face. (Cu ocazia asta, precizez ca eu in a VIII-a le-am facut cat de cat, dar, pentru ca Ministerul schimba de la an la an planul scolar, profesorii nu mai pot sa le faca in mod serios si pe acestea, nemaiavand timp sau avand de predat alte lucruri mai importante, care poate chiar ar putea folosi. Pe scurt, nu cred ca cineva s-a gandit ca se va da o problema de semantica a frazei). Cum a zis cineva mai sus, intrebarile astea au doua taisuri: le poti nimeri, dar poti sa le gandesti si mult si bine si sa le gresesti din pricina unor prostii precum semantica sau intonatia, care nu au fost nici macar amintite pe parcursul clasei a VIII-a. Faptul ca celor care au ales predicativa li se pare logica predicativa, nu este un lucru rau, fiindca doar un pas mai ar fi trebuit sa faca si erau la raspunsul corect, sa ia in seama si faptul ca o contragere de tipul "Jenanta este dificultatea" nu are acelasi sens cu fraza. In rest, sper sa se descurce maine la Matematica! |
Raspunsuri
Musafir |
#5415 Re: Re: Re: Re: Re:2012-06-27 00:17:27"Ceea ce ma jeneaza" are aici sensul evident "ceea ce ma deranjeaza". prin urmare nu "jenanta" este rasfoirea ci "deranjanta". Dar cum suna "Jena este dificultatea rasfoirii" ? Suna mai bine? :) |
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Susținem desemnarea lui Ilie Bolojan ca Prim-Ministru al României
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Salvăm Casa Dinu Lipatti
APEL „Salvați Sala CUB”, Teatrul Național Iași
Cerem arestarea lui George Simion pentru instigare la violență și scoaterea în afara legii a partidului AUR
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
24001 Creat: 2025-02-03
REVENIREA LA REGIMUL PIETONAL AL STRĂZII MIRCEA CEL BĂTRÂN ÎN WEEKEND
133 Creat: 2025-07-02
Retragerea "Ordonanței Sărăciei" și protejarea personalului din instituțiile publice de cultură
1057 Creat: 2025-06-30
Sprijin pentru persoanele cu dizabilități care folosesc concentrator de oxigen: compensarea costurilor la energie
84 Creat: 2025-07-01
Cerem demiterea lui Florin Talpan din funcția de jurist al CSA Steaua București
112 Creat: 2025-06-28
Petiție privind calitatea cursului „Comunicare și negociere în afaceri” – Prof. Dan Popescu
70 Creat: 2025-07-02
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
21912 Creat: 2025-05-26
Scaunul Auto pentru Copii si Centura de Siguranta Salveaza Vieti!
14401 Creat: 2021-04-05
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
12667 Creat: 2025-06-04
CEREM RELUAREA LUCRĂRILOR LA BARAJUL RĂSTOLIȚA
44 Creat: 2025-07-02
Pușcărie pentru violenta asupra femeilor
69 Creat: 2025-07-01
Bursele olimpicilor – investiția în viitorul României, nu o cheltuială!
1291 Creat: 2025-06-27
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4072 Creat: 2025-06-14
Sprijin din partea statului pentru beneficiarii programului „Prima Casă (+/1/2/3/4)”.
1213 Creat: 2025-06-23
Demisia Mihail Neamțu!
2540 Creat: 2025-06-25
Excluderea partidului AUR din parlamentul României
414 Creat: 2025-05-20
Spunem NU redeschiderii gropii de gunoi de la TITU!
472 Creat: 2025-06-26
Reducerea taxei anuale pentru anul II- licenta, PIPP
97 Creat: 2025-06-26
Suspendarea temporară a lucrărilor pe șantierele care tulbură în mod repetat liniștea publică in Mun. Brasov
17 Creat: 2025-07-01
ROMÂNIA NU-ȘI SACRIFICĂ COPIII!
407 Creat: 2025-06-25