Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post


Musafir

#84 psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-22 20:37

Duvac scrie acum prin tinerii sai discipoli in batut campii, chiar ne cred pe toti prosti
Domnule Duvac veziti de dosarele tale cu Posta, pregateste si niste raspunsuri ca te asteptam maine la Colegiu
Fost ofiter de paid la Sibiu, dl. Military a avut aptitudini la inform are si limbi ajungand in vf copacului, la sie
A cost azvarlit afar a de care se I pentru incompetent a, iar acum vrea sa fraiereasca o intreaga profesie cu cativa catei

Raspunsuri

psihologul cel tanar

#86 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-22 22:35:14

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

care sunt argumentele ca acesti psihologi bat campii? da exemple, te rog.

ce dovezi ai ca sunt de-ai lui duvac? again, da exemple clare si de necombatut.

deci psihologii nu pot fi decat in 2 tabere: a lui anitei sau a lui duvac, eventual si a lui bebe... =)) ... esti atat de amuzant.

pacat ca nu intelegi ca aici nu e vorba despre acesti domni, fosti lucratori in serviciile de securitate, care in egala masura ne jecmanesc de bani.

este vorba despre viitorul psihologiei in romania, despre perceptia acestei profesii in ochii publicului larg (ca in ochii min. transporturilor, a sanatatii, a invatamantului etc este f. clara = fara valoare, in subordinea sau la dispozitia lor).

pt elevii de scolile de soferi, testarea este o pierdere de vreme si prefera sa dea bani in plus ca sa fie lasati in pace.

pt angajatori, testarea periodica sau la angajare e o pura formalitate, ceva de bifat in lista cu chestiunile impuse de legile sanatatii si protectiei muncii. in tot timpul cat am lucrat intr-o policlinica n-am vazut unul care sa vina si sa ma intrebe de ce sunt recomandari pe avize.

psihologii clinicieni au f. putine locuri de munca, prost platite si sunt la cheremul medicilor.

consilierii si psihoterapeutii se zbat sa educe populatia de necesitatea serviciilor oferite de ei, populatie care nu-si permite intr-o majoritate covarsitoare sa dea 100 de ron pe o sedinta in conditiile in care o mare parte se zbate sa supravietuiasca si sa-si plateasca ratele la banci. serviciile lor cam intra la categoria lux.

doritorii de arma au invatat ca in romania totul se rezolva cu bani si pile si unii psihologi cedeaza dar lipsa de caracter si profesionalism este religie nationala, este o reflexie a societatii in care traim. nu e scuza dar pot intelege disperarea de a face un ban si compromisurile care apar de aici.

priveste-te in oglinda si recunoaste cinstit: si tu ai dat spaga si ai apelat la cunostinte ca sa scapi de o amenda, de statul la o policlinica pt o fisa medicala sau poate chiar pt a scapa de o infractiune.

nu uita, coleg psiholog, cu totii luptam pt a ne fi bine si pt a fi respectati. nu dorim decat sa ni se recunoasca profesia la adevarata valoare si pt asta ne-am pus sperantele in CPR.. care nu ne-a oferit nimic concret in afara de reglemetari tarzii dupa ce faptele s-au consumat si cei "destepti" sau "pilosi" s-au imbogatit pe seama noastra dar ne-a luat totul: si banii si stima de sine prin nesustinere, nepromovare, prin lipsa de putere fata de celelalte institutii, prin diverse ordonante si dispozitii schimbatoare de la an la an (anul asta dam atestate la psihopedagogi, anul urmator nu; treb 10 credite pe an dar mai bine hai sa le cerem 20 ca-s prosti si vedem ca accepta jecmaneala noastra fara comentarii etc).

hai sa facem un pariu: cat vrei ca sa-ti demonstrez ca cei care aveau contractele mari le vor avea si de acum incolo, ca vor inflori afacerile cu timbre si ca tot psihologii de rand vor inbogati pe altii (acu a aparut un jucator nou in jocul jecmanelii=Posta Romana pe cale sa dea faliment).

in loc sa mergem la posta, de ce nu trimite cpr timbre fiecarui psiholog din registru psihologilor, in contul acelei cotizatii inutile care ajuta la platirea unor servicii inexistente.


Musafir

#125 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-25 21:09:55

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

Vezi-ti, asa se scrie. Unde ai facut scoala????

Psih. Roxana Mihai

#141 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-26 16:16:04

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

Desi sunt psiholog tanar, nu ma regasec sub titulatura de mai sus, mentionand clar ca sunt total impotriva celebrei Dispozitii. Profesional, sunt psihoterapeut cu fomare in hipnoza, cu o societate civila deschisa de jumatate de an, psiholog care inca mai aduc bani de acasa pentru a putea functiona. Cine a avut ocazia practicarii acestei frumoase meserii stie ca oamenii care vin la psiholog sunt reticenti in a-si face publica identitatea...ca doar nu-i ca la boli interne, unde fiecare se "lauda" cu cate ceva. De ce sa trebuiasca sa raportez la colegiu datele personale ale clientilor mei? In ce scop? Sunt tari in Europa unde psihologii au refuzat decontarea prin casele de asigurari, tocmai pentru a nu fi pusi in situatia de a divulga numele clientilor...insa noi ce facem? De fapt punem umarul la constituirea unei "politii psihologice", a unei baze de date cu nume si tulburari care va fi folositoare cui? De unde stiu eu ca nu se vor folosi informatii extrase din ea pentru santaj si atacuri murdare? Cine sunt cei care le gestioneaza? Domnul jurist, prins cu droguri in masina?

Timbre? Ok...insa de ce sa fiu obligata sa iau min 25 cand eu am 3 clienti, cu care fac psihoterapie, care dureaza mai mult de o luna? Ce fac cu restul? Nu dau avize, nu lipesc pe fruntea nimanui! Nu mi se pare firesc!

Cealalta extrema de 200 de timbre este iarasi abuziva. Am libertatea de a lucra de luni pana sambata, cate 12 ore pe zi, daca ma tin puterile. Daca as avea aviz pe muncii, cine si cu ce drept ma limiteaza pe mine? Ca doar taxele trebuie sa mi le platesc...cursurile, formarile si manifestarile creditate. Sau nu?

De ce se "intra" in specializare printr-un interviu unde ma intreaba cum ma numesc si de unde vin? Este cumva o selectie riguroasa asta? daca se vrea ca serviciile psihologice sa fie prestate de profesionisti, poate ca ar fi bine ca si interviurile sa fie ceva mai serioase...insa inteleg...primeaza cotizatia x nr membri.

Este nevoie de o reglementare a furnizarii serviciilor psihologice, insa nu asta este directia....a incorsetarii celor care incearca sa traiasca din asta.

 

si inca ceva....am curajul sa imi sustin aceste afirmatii public, transparent, semnandu-ma

Psih. Roxana Mihai, Iasi

 

psiholog anti-prostitutie intelectuala

#155 Re: psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

2012-03-26 23:16:04

#84: - psihologii "tineri" dar cu studii la Duvac

,,veziti"....se scrie : vezi-ti!....E destul de grav pentru un psiholog, cu gura mare, asa cum esti tu, ,,musafir".