Petitie impotriva maririi tarifelor notariale

Quoted post


Musafir

#26

2011-12-21 12:01

Conduc un birou de traduceri si ma lupt cu aceeasi criza ca toata lumea. Ar trebui si traducatorii sa fie mai uniti si sa nu mai existe preturi la birouri sub 33,56 lei, pretul pe pagina cu 2000 cr impus de Ministerul Justitiei pentru limbile de circulatie. Daca notarii sunt uniti si isi impun preturile, noi de ce nu facem minimum de solidaritate pentru un pret cat de cat decent pe pagina?

Raspunsuri


Musafir

#57 Re:

2011-12-21 14:10:42

#26: -  

birourile de traduceri ar trebui sa fie mai unite, nu neaparat traducatorii autorizati. acestia oricum au tarife mult mai mici (intre 10-15 lei ).


Musafir

#66 Re:

2011-12-21 15:03:06

#26: -

perfect de acord. ar trebui impus un pret minim pentru traduceri de 33,56 lei la nivel national.


Musafir

#91 Re:

2011-12-21 20:57:11

#26: -

Conduc si eu un birou de traduceri si sunt de acord cu ideea de a impune niste preturi minime pe pagina tradusa (macar 25 de ron daca nu suntem capabili sa respectam ce ne da MJ), de la care ar fi de preferat sa nu se mai abata nimeni. Cu atit mai mult cu cit legea ne permite si ne sustine. Am ramas cu gura cascata citind pe forum ca exista traducatori care lucreaza la 8 sau 10 lei pagina (mi se pare lipsa de respect fata de propria munca, iar daca noi nu ne respectam, altii sigur nu o vor face). Mi se pare ca trebuie in primul rind sa ne facem ordine in curtea noastra, sa renuntam la preturile stupide de dumping, care nu ajuta pe nimeni. Si apoi sa ne straduim sa scapam definitiv de legalizarea notariala care nu are nici un sens.