Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

Quoted post

George din Moldova

#730

2018-05-23 13:32

Buna ziua. Sant din Chisinau, nu ascund faptul, pentru a exclude incercari de a gasi greseli gramaticale de catre unii, pe care asta cel mai mult ii preocupa. Au fost numiti moldovenii (cetatenii din Rep. Moldova) in tot felul, care si mai de care ...imi pare rau .Asi dori sa intreb "fratii " romani, stiu ei oare cati pacienti au fost cu succes tratati de hepatita C in tara "moldorusilor blestemati, traficanti , mincinosi etc..."? - peste 8000 persoane doar in a.2018 cu o populatie totala de pana la 3 milione. In 3-5 ani toti moldorusii vor fi tratati de hepatita C in baza progamului national de combatere a hepatitelor. Acum in Romania , in a.2018 - 2000 pacienti cu ciroza hepatica si alti 10000 cu F3-F4 si F2 cu anumite conditii. In a.2019 conform contractului cost-volum incheiat de CNAS se prevad aceleasi conditii si acelasi nr. de pacienti . Referitor la site-ul twinvir.ro - nu cunosc nimic , dar stiu cu siguranta ca sant medicamente in farmacii, in mai multe retele, nu fac publicitate . Exista combinatia sofosbuvir+ledipasvir (apropo, schema aprobata conform protocolului terapeutic si in Romania ), exista si sofosbuvir+daclatasvir. Nu vad nici o excrocherie in faptul ca vine persoana din Romania la Chisinau la consultatie, primeste receta si isi procura de la care farmacie doreste (sper ca nu veti reprosa ca si farmaciile aduc praf de creta )

 Acum referitor la samsari , bisnitari .  Eu zbor des in Egypt cu serviciul, mai aduc uneori si cateva seturi de medicamente de acest gen (de la farmacii din Cairo, nu online). Asi vrea sa intrebati cateva zeci de romani care au mai bine de un an de la finalizarea tratamentului si sant nedetectabili, care au procurat setul pentru 12 saptamani cu 400 euro , m-ar numi ei pe mine excroc sau moldorus sau alte cuvinte urate ??? nu cred , toti sant multumiti . Excroci aveti o multime in Romania , care de ani fac bisnita cu colete de prin India, Bangladech ...nu se cunoaste de la ce farmacie au comandat , conditiile de pastrare/transportare ...dar de fiecare data posteaza pe fb si alte retele rezultate ale analizelor ARN - nedetectabil. Dar cati pacientinu nu au raspuns la acel tratament - nu stie nimeni. Plus la toate mai pun si un adaos de 200 % , doar pentru a face o comanda pe net.

Ar fi bine sa faceti ordine initial in tara natala , apoi sa numiti moldovenii in toate felurile , nu santeti mai buni . Scuze de erori gramaticale, caci sant moldovean "inapoiat", dar cred ca vindecarea conteaza mult mai mult decat exprimarea.

  Nu consta fericirea vietii in profituri, bani..exista si o satisfacere cand ajuti pe cineva sa scape de aceasta boala ,  dar nu toti asta simt .

Raspunsuri

Anton

#731 Re: preț moldova

2018-05-24 17:47:17

#730: George din Moldova -  

Eu am un var căsătorit cu o moldoveanca și i-am spus să se intereseze de aceste medicamente pentru cel mai bun prieten al meu care are hepatita C. Nu exista in nicio farmacie din Moldova tratament pentru 12 săptămâni la 400 Euro. A fost la toate farmaciile din Chișinău ( Felicia, Elody, Farmacia familiei, Apoteka etc) cel mai ieftin este undeva la 820 euro. Așa că terminați cu prostiile astea ieftine să puneți oameni pe drumuri aiurea sau sa umblați cu escrocherii ca site ului www.twinvir.ro . Nu toți suntem fraieri sa credem tot ce se scrie pe aici.