Morometii la subiectul 3 la bac

Quoted post

GANDIREA INCA NU NE-A FOST FURATA

#1565 Re: Viitorul Romaniei

2016-07-06 10:48

#1555: Mihai - Viitorul Romaniei 

 

CORECT... Romanul Moromeții, scris de Marin Preda ( nu știm când a început să scrie sau de ce nu l-a publicat mai devreme, poate nu i s-a dat voie... ) este roman POSTBELIC... Îmi pare rău de cei 5700 de tineri frumoși și liberi ce au făcut această gafă, îmi pare rău și de cei n mii de tineri care nu știu de această petiție, de cei ce nu au la discreție calculatoare, de cei ce consideră că nu au avut dreptate, dar care au ales Morometii la subiectul III... NU ESTE GREȘIT... Pentru că trăim într-o societate condusă de oameni ce preferă să gândească limitat asta nu înseamnă că trebuie să-i aprobăm... MOROMETII (mai ales primul volum) se referă în totalitate la perioada interbelică, prezintă viața satului romănesc din acele timpuri... NU A FOST PRECIZAT in subiect comentați un roman publicat in perioada interbelică... Noi nu trebuie să interpretăm sau să considerăm corect ceea ce cred autoritățile despre literatura română...

Felicit pe toți colegii mei care au ales corect romanul ce trebuia comentat !!!

Felicit toți elevii și îmi pare rău că trăim intr-o lume ce interpretează și lasă urme de îndoială în sistemul de învățământ...

Vă rog să vă gandiți (ministri, prim-ce-oti-fi voi, profesori, parinti, cei ce nu sunt inca parinti, etc...) ce inseamna ROMAN INTERBELIC !!! GANDITI NU VĂ LUATI DUPĂ ALTII... GANDITUL INCĂ NU E ILEGAL, DAR CURAND VA FI...

 

 

Raspunsuri

Trezirea

#1576 Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire

2016-07-06 12:41:10

#1565: GANDIREA INCA NU NE-A FOST FURATA - Re: Viitorul Romaniei 

 Si ce legatura are?Cand iti zic roman interbelic clar se refera la perioada publicarii si nu timpul cand are loc actiunea........daca ne luam dupa ce zici tu inseamna ca Frank Herbert care a scris Dune este din viitor...sau daca Caragiale scrie o piese de teatru pentru 2016 inseamna ca e opera contemporana?