Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Quoted post

Ingerasu

#84 Re:

2016-05-26 12:11

#2: -  

 Cine dicteaza? este perfect normal sa se manifeste cum si cat doresc, dar casatoria este un act firesc intre un barbat si o femeie cu scopul de a procrea. Astea sunt valorile in care cred eu si faptul ca mi doresc ca asta sa raman asa nu inseamna ca urasc ceva sau pe cineva. Este un santaj sentimental care justifica un atentat la moralitatea unei natii si asa maltratate psihic si moral. Asa ca eu vreau sa fiu invechit ca si majoritatea cetatenilor acestei tari, este dreptul meu si nu permit nimanui sa ma judece, sa ma faca sa ma simt prost, frustrat, xenofob doar pentru ca am propriile optiuni si valori.

Raspunsuri

littlepickle

#95 Re: Re:

2016-05-26 12:26:31

#84: Ingerasu - Re:  

 Nu e un act firesc.E un contract.Iar a împiedica pe alții să încheie un contract de comun acord atâta vreme cât nu suntem implicați în nici un fel încalcă drepturile omului.Să nu intrăm în detaliile bisericoase că am lungi povestea,dar cu ce drept niște frustrați care se cred purtătorii de cuvânt ai unui dumnezeu vor să limiteze drepturile unei societăți civile?Să-și facă reguli privind căsătoria religioasă la ei în biserică.


Musafir

#157 Re: Re:

2016-05-26 14:24:37

#84: Ingerasu - Re:  Definitia casatoriei este cu totul alta, nu incearca nimeni sa iti ia nici un drept. Tu insa...

 


Musafir

#343 Re: Re:

2016-05-27 14:24:21

#84: Ingerasu - Re:  

 Esti liber sa ai orice parere, principii si credinta vrei, dar nu incerca sa le impui altuia. Nu vorbim de casatorie religioasa aici. Poti sa ti-o pastrezi si sa te speli pe cap cu ea, nu prea e nimeni interesat de biserica ta sau in ce crezi tu. Vorbim de o casatorie civila, un contract intre doua persoane care le confera anumite drepturi( dreptul de a lua decizii medicale in caz de urgente, dreptul la mostenire, etc). Persoanele gay ar trebui sa aiba aceste drepturi.


Musafir

#381 Re: Re:

2016-05-28 05:02:20

#84: Ingerasu - Re:  

 Consider ca e perfect normal sa ai propriile optiuni si valori, dar de ce trebuie sa stea in calea dragostei dintre doi oameni, care se intampla sa fie de acelasi sex?

prejudecati vs logica

#517 Re: Re:

2016-06-01 17:27:22

#84: Ingerasu - Re:  

 Daca scopul casatoriei este acela de a procrea ar insemna ca toti oamenii sa fie testati daca pot avea sau nu copii inainte de a li se acorda sau interzice dreptul la parteneriat civil. Sa nu mai lasam oamenii sa se casatoreasca degeaba, nu? Hetero sau nu.

Asadar, daca tu ai fi steril ar fi lipsit de sens sa te casatoresti? Ar trebui sa ti se interzica? Pt ca esti diferit? Ar insemna ca traiesti degeaba? Ti se pare ca datoria noastra e sa ne inmultim? Ca 7 miliarde de oameni nu sunt de ajuns? 

Sincla

#643 Re: Re:

2016-07-18 15:14:09

#84: Ingerasu - Re:  

 Este foarte normal sa ai opțiuni și valori. Dar ești egoist/a pentru ca te gândești ca această comunitate LGBT nu ar trebui sa aibă dreptul la căsătorie, o opțiune de care tu te bucuri.