Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT


Musafir

#326 Re: Re:

2016-05-27 12:25

#290: - Re:   Conform rationamentului tau de imbecil/a, orice persoana sterila, cu probleme reproductive nu are drepturi egale cu ceilalti? Pentru ca asta reiese. Interesant, nu eram constienta de faptul ca trebuie sa fii capabil sa faci copii pentru a beneficia de drepturi umane fundamentale.

 


Musafir

#327

2016-05-27 12:27

Nu sunt de acord cu ingradirea drepturilor nimanui.

Musafir

#328 Re: toleranta, nu indiferenta

2016-05-27 12:37

#307: adrian - toleranta, nu indiferenta 

 Da, si pe mine ma afecteaza psihic cand vad persoane tampite. Ma enerveaza la culme. Ma enerveaza si inadaptatii sociali care evident isi petrec tot timpul pe internet si au uitat ca noi, oamenii normali si educati  incepem propozitiile cu litera mare. Si substantivele proprii le incepem cu litera mare. Ma scoate din sarite, eu propun sa facem ilegal analfabetismul si agramatismul si as vrea ca orice persoana incapabila sa scrie si sa vorbeasca limba romana corect sa primeasca amenda. Mi se pare corect sa impun chestiile astea fiindca ma afecteaza pe mine psihic si ii va afecta si pe viitorii mei copii care o sa inceapa sa creada ca asa e normal sa scrii. Ce parere ai? Eu cred ca o sa fii de acord, e pe acelasi model cu rationamentul tau.


Musafir

#329

2016-05-27 12:39

Pentru ca nu ma derajeaza homosexualii in niciun fel. Sa se casatoreasca, sa adopte copii, sa fie fericiti etc etc :)

Musafir

#330

2016-05-27 12:39

Pentru ca suntem in 2016

Musafir

#331

2016-05-27 12:41

Simplu: pentru ca avem nevoie de libertate!!! De acea libertate care nu aduce nici un prejudiciu celor din jur. Cei care stramba din nas (sau care zic ca se simt scarbiti) cand vad un cuplu de gay ca se tin de mana sau se saruta, pentru mine sunt jafuri!!! Sunt radicala? Jignesc? :) So what? Si ei jignesc dreptul oamenilor la libertate. E muuuuuuuuuuuuult de comentat, nu-mi ajunge timpul. Am semnat pentru ca consider ca fiecare are dreptul sa iubeasca pe cine are chef; am semnat pentru ca am prieteni gay si va dau o veste: sunt oameni perfect normali, ca noi toti ceilalti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fratilor, ne faceti sa traim in continuare intr-o tara de idioti. Nu ma asteptam de la Liana Stanciu la asa o marlanie, jur! Mi-am petrecut adolescenta ascultandu-o mereu la Radio Contact, eram innebunita dupa ea, dar cu faza asta am ajuns sa imi schimb parerea despre ea. Cat de inchistat la minte tre sa fie cineva ca sa se puna sa adune semnaturi pentru a ingradi dreptul altor oameni???????!!!!!!!!!! Dreptul la normalitate!!!! De ce dracu nu-si vede fiecare de curtea lui? Ar fi mult prea simplu si prea frumos ....

Musafir

#332

2016-05-27 12:51

Dreptul la iubire!

Musafir

#333

2016-05-27 12:58

Situația in romania in ceea ce privește drepturile minorității sexuale trebuie sa se schimbe in mod pozitiv. Daca romania a vrut sa intre in Europa, atunci trebuie sa considere toti factorii. Gândirea arhaica am crezut ca o sa dispară odată cu
anul de gratie 1989.

Musafir

#334

2016-05-27 13:03

LOVE IS LOVE

Musafir

#335

2016-05-27 13:10

pentru ca indiferent de orientarea sexuala suntem oameni, nu maintraim intr-o bula , fiecare are dreptul la o viata normla, decenta si fiecare are dreptul de a-si intemeia o familie

Musafir

#336

2016-05-27 13:33

sunt un om normal care sustin normalitatea.

Musafir

#337

2016-05-27 13:36

De ce am semnat? E simplu: pentru că toţi cetăţenii sunt (sau ar trebui să fie) egali în faţa legii. Cu toţii plătim taxe şi impozite. Toţi avem obligaţii. Aceleaşi. Nu e OK să nu avem şi aceleaşi drepturi. De moştenire a partenerului, de aparţinător în cazul unei urgenţe medicale etc.

Musafir

#338

2016-05-27 13:41

In primul rand, consider ca membrii comunitatii LGBT ar trebui sa aiba drepturi egale cu toti cetatenii romani. In al doilea rand, cum bine ati punctat in scrisoare, e de-a dreptul ridicol sa cheltuim resurse (financiare, umane etc.) pentru o initiativa "preventiva" care are ca scop ultim limitarea drepturilor unor cetateni, cand sunt atatea arii din realitatea autohtona in care e nevoie urgenta de reformare, de schimbari pozitive (educatie, sanatate, violenta domestica, etc.).De ce nu incepem de acolo inainte de a ne speria ca, daca nu luam masuri urgente pentru a prevenia casatoria intre persoane de acelasi sex, s-ar putea ca Romania sa semene prea mult cu "Occidentul decadent"?

Musafir

#339

2016-05-27 13:41

Daca cineva nu intelege ceva, aia nu inseamna ca acel ceva nu exista.

Musafir

#340

2016-05-27 13:53

Detest discriminarile, rasismul si xenofobia. Chiar daca oamenii acestia nu au aceleasi orientari sexuale cu mine consider au dreptul la casatorie daca se iubesc. Orientarea sexuala este un aspect ce tine strict de gusturi si nu pot intelege cu ce m-ar deranja pe mine ce fac alti oameni in intimitatea lor.

Musafir

#341

2016-05-27 14:01

Toți suntem egali in drepturi!

Musafir

#342

2016-05-27 14:01

Pentru că reprezintă și punctul meu de vedere.

Musafir

#343 Re: Re:

2016-05-27 14:24

#84: Ingerasu - Re:  

 Esti liber sa ai orice parere, principii si credinta vrei, dar nu incerca sa le impui altuia. Nu vorbim de casatorie religioasa aici. Poti sa ti-o pastrezi si sa te speli pe cap cu ea, nu prea e nimeni interesat de biserica ta sau in ce crezi tu. Vorbim de o casatorie civila, un contract intre doua persoane care le confera anumite drepturi( dreptul de a lua decizii medicale in caz de urgente, dreptul la mostenire, etc). Persoanele gay ar trebui sa aiba aceste drepturi.


Musafir

#344 Re:

2016-05-27 14:36

#127: user -  

 In opinia mea, toate persoanele cretine ar trebui sa moara, sa curatam societatea de prostie. Cred ca ar trebui sa incepem cu tine, ce parere ai?


Musafir

#345

2016-05-27 14:42

Pentru ca este absolut necesar schimbarea articolului din constitutie.

Musafir

#346

2016-05-27 14:43

Pentru ca e timpul ca Romania sa isi schimbe mentalitatea.

Musafir

#347

2016-05-27 14:54

normalitatea o cream noi, nu societatea.

Musafir

#348

2016-05-27 15:14

Conform drepturilor omului toti suntem egali din naștere! Deci toti trebuie sa avem aceleași drepturi indiferent de etnie, clasa socială sau orientare sexuală !

Musafir

#349

2016-05-27 15:20

Consider ca toti oamenii au drepturi egale, indiferent de orientarea sexuală; plus ca nu am agreat felul in care au fost strânse semnăturile pentru modificarea constituției de catre preoții care mergeau în mediul rural, din casa in casa.

Musafir

#350

2016-05-27 16:23

Casatoria dintre persoanele de acelasi sex rezolva problema suprapopulari