Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT


Musafir

#276

2016-05-27 04:23

Pentru ca sunt unul din persoanele homosexuale. Si doresc ca sa fiu fericit si sa nu mai ies pe strada cand alte persoane mă acuză ca fac tara de ras sau nu mai stiu ce . Vreau ca sa ies pe strada sau in oras ca oricare persoana ... Nu mai vreau ca sa fiu agresat fizic si verbal , vreau ca sa îmi trăiesc viata linistit ... Va multumesc !
CommonSense

#277 Re:

2016-05-27 04:27

#31: -  

 Este extraordinar ce iese din gura needucatilor pupincuristi ai BOR. Nimeni nu a adus vorba, dragul meu, de casatorii in biserica- asa ceva nu se va intampla pentru ca doua persoane de acelasi sex nu se pot casatori religios oricum. Aici vorbim despre casatoria LEGALA care nu are nimic de-a face cu uniunea religioasa. Homosexualii trebuie sa fie protejati in fata legii. Un exemplu pentru care asemenea uniuni sunt necesare- in momentul actual, Romania reglementeaza prin lege ca cel putin 50% din mostenire in caz de deces trebuie sa ajunga la familia primara (nu sunt sigura exact cum este formulata legea, dar este vorba de familia cea mai apropiata). Luand in considerare un caz suficient de comun, o persoana s-a casatorit cu cineva de sex opus pentru a se ascunde de neghiobi homofobi ca dumneata, dupa care a avut 1,2,3, oricati copii. Aceasta persoana s-a hotarat in final ca dumneata si parerea dumitale nu merita atata efort asa ca a divortat si acum traieste "in pacat" ca altcumva nu are cum, cu un partener de acelasi sex. Persoana decedeaza dupa cativa ani buni, in care amandoi partenerii au avut grija de copii. Insa ca si gardian, parintele biologic ramas in viata trebuie sa beneficieze de cel putin jumatate din posesiunile materiale ale decedatului. Asta include si posesiunile pe care cuplul LGBTQ le avea la comun, iar partenerul nu este protejat deloc legal si ramane "cu palma-n fund" daca a avut nenorocul sa treaca averile pe numele mortului. Stiu ca ii urasti pe membrii LGBTQ dar ura ta nu e crestina. Eu cred ferm ca toti oamenii trebuie sa fie liberi sa isi exprime ideile, dar ma ierti ca izbucnesc cand vad asa ipocrizie. Daca te arde asa de tare ce se intampla cu genitalele unora, ar trebui sa (re)citesti Vechiul Testament. Fix dupa pasajul sumar cu gay si lesbience, poti foarte clar observa ca nu am voie sa intru in biserica sau sa te ating cand sunt pe ciclu (desigur, presupunand ca stii ce e ala ciclu). Daca te doare religia asa tare, de ce nu poti sa urmezi minunatul sfat al salvatorului tau si sa il lasi pe cel fara pacat sa arunce prima piatra. Fix ura ta demonstreaza ca nici tu nu esti imaculat chiar daca te gadila egoul de fiecare data cand bei vin in biserica si iti faci molifta la panarama dupa un post de 4 luni 3 saptamani si 2 zile in care ai uitat subit ca boticul nu se atinge de slanina in timpul acesta. Nu ma astept sa imi citesti comentariul pana la capat, daca te apuci de el vreun pic, dar nu se poate sa te prefaci ca esti crestin cand iti duhneste sufletul de ura mai rau ca o hazna.

CommonSense

#278 Re: Re: Re:

2016-05-27 04:38

#192: Octav - Re: Re:  

 Nu poti spune ca o uniune legala precim casatoria are ca rol unic urmasii. Sotii au ei insisi parte de mai multe drepturi cand sunt casatoriti. Spre exemplu, dreptul de a mosteni mai mult de 50% din averea unui sot decedat, care este rezervata in proportie de min. 50% pt familie. Daca nu doresti adoptii, sper ca poti sa explici unui orfan de ce trebuie sa traiasca printre gandaci si sobolani ca sa nu fie corupt de valorile meschine ale unor oameni exact ca si tine, al caror singur pacat este orientarea sexuala in ochii tai. In loc sa te opui casatoriei si adoptiei, ai face mai bine sa protestezi pentru conditii mai bune in orfelinate. Altfel cam mirosi a ipocrizie si nu suna bine. Insa sunt de acord ca in Romania zilelor noastre centura ortodoxa nu va accepta niciodata casatoriile acestea. O uniune pur legala este suficienta momentan pentru a diminua discriminarea .


Musafir

#279

2016-05-27 04:42

Pina la proba contrarie, toti suntem oameni. Restul reprezinta detalii nesemnificative, atata vreme cat nu o dam in delir mistic cu tendinte discriminatorii.

Musafir

#280

2016-05-27 04:48

Deocratia inseamna drepturi egale pt toata lumea atunci asa sa fie ,eu sunt bunica si nu mai permit la nimeni sa imi impuna ce sa cred sau ce sa iubesc sau ce sa mananc su ce sa fac ,ajunge ,mi sa impus o viata sa ovationez ce nu am dorit etc.Sa citez as dori pt cei cere se bat cu caramida in piept " Sa arunce piatra cel care e fara de pacat "sau cam asa ceva.Toata lumea are dreptul sa iubeasca ce crede personal ca trebuie iubit fara sa i se impuna asa ceva.Mi se pare dezgustator ca in acest secol mai sunt asemenea manifestari ,indoctrinati ,misogini etc.haideti o data la lumina si sa mergem mai departe!

Musafir

#281

2016-05-27 04:50

Semnez aceasta scrisoare deschisa pentru ca am convingerea ca democratia inseamna respectul pentru conditia aproapelui tau si intrajutorare, nu discriminare. Sunt convins ca membrii Coalitiei pentru Familie nu stiu ce fac prin demersul lor. Sunt sigur ca, pe parcurs, le va fi rusine de ce incearca sa impuna. Sper sa ii putem proteja de propria lor aroganta.

Musafir

#282

2016-05-27 05:27

A fi liber inseamna dreptul oricarei persoane, de a-si alege singura calea.

Musafir

#283

2016-05-27 05:46

Toti trebuie sa traiasca liber

Musafir

#284

2016-05-27 05:52

Pentru o lume mai buna !

Musafir

#285

2016-05-27 06:24

enough with division
Maureen

#286

2016-05-27 06:46

Signed it, I wish you all the best of luck and I hope it helps.

Greetings from the Netherlands


Musafir

#287

2016-05-27 07:07

Mai putina discriminare ..mai multa iubire

Musafir

#288

2016-05-27 07:08

Am semnat aceasta petiție pentru ca sunt total de acord cu aceasta
Și cred ca generațiile de copii de acum vor schimba ceva

Musafir

#289

2016-05-27 07:22

Pentru ca demersurile de interzicere a casatoriilor intre persoane de acelasi sex incalca drepturile fundamentale ale omului si principiul egalitatii si libertatii individuale.

Musafir

#290 Re:

2016-05-27 07:42

#3: -  

 Daca suntem egali, sa-si faca copii


Musafir

#291

2016-05-27 07:43

Ptr.ca fiecare sa faca ce vrea cu sentimentele si viata lui(nu a altora).

Musafir

#292

2016-05-27 07:53

Am semnat aceasta petiție fiindca doresc sa fim acceptati.

Musafir

#293 Re:

2016-05-27 08:00

#288: -  

 Doamne fereste


Musafir

#294

2016-05-27 08:01

Fiindca nu sunt spalat pe creier.

Musafir

#295

2016-05-27 08:19

Pt. o lume mai buna.
Junioru_eu

#296 Motivație

2016-05-27 08:34

Egalitatea trebuie respectată în toate cazurile. Rasa, greutatea, culoare pielii, handicapul sau orientarea sexuală nu definesc esența unui om. Sunt doar caracteristici secundare umanității. Un drept trebuie respectat integral - nu selectiv. Spun #farafrica un NU (în bold) segregării și discriminării de orice fel. Iată și de ce: http://junioru.eu/societate/portelan-si-toleranta/


Musafir

#297

2016-05-27 08:37

Pentru că-mi pasă

Musafir

#298

2016-05-27 08:51

Pentru ca-i drept 


Musafir

#299

2016-05-27 08:51

Pentru ca nimeni si nicio institutie nu are vre-un drept sa imi dicteze ce sa cred, cum sa imi traiesc viata, pe cine sa iubesc, cine este familia mea. Am frate cu care impart acelasi tata la fel cum am frati cu care nu am niciun parinte in comun. Prostia si domnia se plateste.
-Nullius in verba
onlinehelp

#300 Re: Re:

2016-05-27 08:57

#117: gay_din_comunitate - Re:  

 Daca esti Gay, atunci stii ca sunt si oameni in Romania care se comporta ca cei din vest, ma refer la gay-ii din Romania. Ceea ce deduc eu din tot comentariul tau este o refulare personala impotriva a ceea ce numim noi "nashpa". 

De ce sa marginalizez curvele cu sau fara bani, pe cei ce stau la agatat, pe cei ce utilizeaza doua sau trei identitati virtuale? Cu ce ma deranjeaza ei pe mine, atata timp cat eu nu fac parte din grupul respectiv. De ce oare imi lasi impresia ca ai fost dezamagit in viata ta de gay si nu ti-ai trait viata asa cum iti vine? De ce am impresia ca acest comentariu este o frustrare personala?

Cu respect,