Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT


Musafir

#176

2016-05-26 15:32

Pentru ca mi se pare o incalcare a drepturilor omului, si a alegerilor personale.

Musafir

#177

2016-05-26 15:34

Deoarece mi se pare mai mult decat normal ca toate persoanele sa aiba aceleasi drepturi indiferent de orientarea sexuala. Consider a orientarea sexuala nu afecteaza pe nimeni negativ si nu este ceva ce ar trebui sa fie judecat.

Musafir

#178

2016-05-26 15:40

Pentru ca toate lumea are dreptul la iubire si la fericire.Toti suntem egali si avem aceleasi drepturi. <3

Musafir

#179

2016-05-26 15:43

Pentru ca dreptul la casatorie trebuie sa il aiba oricine indiferent de preferintele sexuale.

Musafir

#180

2016-05-26 15:43

Ori este egalitate de drepturi intre membrii societatii, ori nu este!

Musafir

#181 Re: Re:

2016-05-26 15:46

#77: Ingerasu - Re:  

... atunci când aduni semnături să nu respecți moralitatea altora, nu înseamnă că soliciți respectarea moralității tale, ci vrei să le-o impui celorlalți. Nu te obligă nimeni să trăiești cum dorești.


Musafir

#182

2016-05-26 15:48

Pentru egalitatea de drepturi. Pentru eliminarea discriminarii, a ipocriziei si a manipularii unor categorii de oameni prin dezinformare si denigrare. Pentru a nu mai perpetua ignoranta si nepasarea.

Musafir

#183

2016-05-26 15:48

Romania trebuie sa iasa din Evul Mediu odata si odata

Musafir

#184

2016-05-26 15:51

Deoarece sunt liberal și urăsc discriminarea și dorest o Românie open minded

Musafir

#185

2016-05-26 16:02

Am semnat petitia pentru sustinerea comunitatii LGBT pentru ca sunt de parere ca nici unul dintre noi nu are dreptul sa isi impuna propriul model de viata si propriile alegeri altora. Am semnat pentru ca, atata vreme cat membrii comunitatii LGBT au aceleasi obligatii in fata legilor statului roman, ei trebuie sa beneficieze de aceleasi drepturi. Si am semnat pentru ca alegerile erotico-sentimentale nu trebuie sa fie un criteriu de acordare a drepturilor civile.

Musafir

#186

2016-05-26 16:03

Pentru ca nicio alta alternativa nu este acceptabila.

Musafir

#187

2016-05-26 16:05

Oamenii merită să aibă drepturi egale! Biserica încurajează ura din câte se pare! Să-mi fie scârbă!
Nedeloiu Denis
Musafir

#188

2016-05-26 16:06

LGBT - Life Get Better Together

Agnes Morariu

#189

2016-05-26 16:13

Oameni buni, stați strâmb și gândiți drept!

Niciun argument din cele pe care le-ați dat împotriva căsătoriilor gay nu stă în picioare.

Homsexualitate (că bună, că rea) există de când regnul animal, inclusiv la oameni, înainte sa-i tune cuiva să înființeze ”celula socială de bază” pe care o numim familie. Dacă homosexualii nu au blocat (a protestat vreunul?) înființarea ei atunci, de ce ar face-o acum, când ni s-a înscris în codul genetic? E aberant!

Ziceți că nu vreți să aibă dreptul să adopte copii? Păi, un gay poate face copil cu o femeie (hetero sau lesby) și nimeni nu-l poate opri să fie tată. O lesby are dreptul la fertilizare în vitro și poate avea copilul ei. În ambele cazuri acei copii sunt crescuți de persoane din comunitatea LGTB. O să interziceți adopțiile, veți ajunge până acolo unde să le interziceți să aibă urmași? Apoi ce veți face, cui îi veți mai interzice reproducerea? Poate trebuie să fim blonzi, înalți și cu ochi albaștri ca să putem avea urmași? E periculos ce faceți pentru că deschide poarta ororilor fără sfârșit ...

Nu vă oprește nimeni să vă căsătoriți femeie cu bărbat, să aveți copii pe care să îi creșteți în morala creștină sau cum doriți. Dacă ziceți că homosexualitatea se învață, atunci copilul vostru nu va ajunge hoț sau homosexual fiindcă îl veți educa bine. Pesemne că, urmând această logică, dacă știți să vă educați copiii, nu vor ajunge gay. E safe!

Voi doriți însă să limitați drepturile altora și aceasta e agresiune, nu dorința de a fi respectat. Când v-a luat vreun gay ceva, fie și cel mai mic drept?

De ce atentați la drepturile civile ale unor plătitori de taxe care, ca și voi, și-ar dori un credit mai avantajos la un moment dat. Știți că se dau mai ușor dacă pui două lefuri la bătaie. Cu ce Dumnezeu v-au greșit? Chiar credeți că și-a dorit careva să fie gay ca să suporte lăturile pe care societatea le aruncă în capul comunității LGTB de câte ori are ocazia? Credeți că vrea cineva să se ascundă, să îndure, să mintă doar ca să nu fie arătat cu degetul și stigmatizat? Chiar credeți că ar alege cineva asta de bună voie?

Eu zic să se întoarcă fiecare cu fața către propriile probleme, către bubele din familia lui de bărbat-femeie și să ne băgăm nasul în ale altora abia după ce ni le vom fi rezolvat pe ale noastre. Mulți dintre ”ai noștri” își bat copiii și-și terorizează partenerii, nenorocindu-i pe viață. Hai să ne vedem de treburile noastre și să-i lăsăm pe alții să-și fută viața cum suntem și noi lăsați s-o facem. Să lăsăm ipocrizia despre copiii noștri (uite ce școli avem!) și morala neamului (ia vezi ce de violuri și bătăi) că râd curcile de noi!

Vă salut.


Musafir

#190

2016-05-26 16:15

Am semnat in vederea respectarii drepturilor omului.

Musafir

#191

2016-05-26 16:18

Va multumesc pentru initiativa!
Octav

#192 Re: Re:

2016-05-26 16:24

#37: - Re:  

 E agramat, nu analfabet. LGBT sa aibe dreptul la un contract social. Familia nu a existat mereu. In epoca de piatra nu exista familia ca forma de organizare sociala, cu atat mai mult recunoscuta de societate. A fost creata pentru ca statul sa si asigure o continuitate, prin urmasi. Greu de inteles pentru LGBT ce inseamna urmasi. Nu, infierea nu inseamna urmasi si nu, infierea n ar trebui sa fie un drept de care sa beneficieze si LGBT din motive pe care te las pe tine sa le ghicesti. Specia de care mentionezi nu mi provoaca greata, ma lasa indiferent. Nici Hagi nu e mai breaz la gramatica, dar e un geniu motric. Sunt oameni intre oameni. Ce mi provoaca greata in schimb sunt paradele LGBT, nu pentru mesajele pe care, sanchi, vor sa le transmita - de toleranta, comuniune, etc care sunt k - ci pentru modul in care aleg sa se manifeste... Restul ce o vrea D zeu... s au fulgerul lui...


Musafir

#193

2016-05-26 16:27

Pentru ca imi doresc o lume mai toleranta si mai buna .Peace and Love
Nedeloiu Denis

#194 Re:

2016-05-26 16:31


Musafir

#195

2016-05-26 16:34

Cred ca toată lumea trebuie sa aibă aceleași drepturi

Musafir

#196

2016-05-26 16:39

Nimeni nu are dreptul să-și bage nasul în viața sexuală a celuilalt. Fiecare ar trebui să fie liber să-și trăiască viața așa cum vrea. Credința și biserica sunt una și viața privată alta. România este un stat laic.

Musafir

#197

2016-05-26 16:42

pentru ca asa e normal

Musafir

#198

2016-05-26 16:49

Pentru ca in afara de lenesi, hoti, criminali, spagari si mincinoisi, alte categorii nu ma deranjeaza. Atunci de ce sa-i deranjez eu pe ei?

Musafir

#199

2016-05-26 17:00

Pentru ca nu ma intereseaza ce fac ceilaltati in dormitorul lor.

Musafir

#200

2016-05-26 17:07

Deoarece sunt impotriva oricarei forme de discriminare.