Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT


Musafir

#151

2016-05-26 14:14

In continuare, toate "argumentele" anti-LGBT sunt niste mizerii, iar majoritatea autorilor lor, sunt niste creaturi reduse mintal


Musafir

#152

2016-05-26 14:16

Pentru a se respecta drepturile fundamentale ale omului! Altfel, ar fi discriminarea unor cetățeni care sunt parte a majorității!

Musafir

#153

2016-05-26 14:18

Pentru ca iubirea merita o sansa indiferent de gen.

Musafir

#154

2016-05-26 14:20

Pentru ca o societate nu poate evolua atunci cand se scalda in ura si intoleranta. Pentru ca orice demers impotriva drepturilor LGBT constituie o incalcare a drepturilor omului. Pentru ca moralitatea & conduita in viata privata nu trebuie sa fie dictate/reglementate de stat/religie/biserica atata timp cat lucrurile se desfasoara consensual intre cetateni adulti. Pentru ca vreau sa traiesc intr-o lume normala, in care valorile pe care le pretuim sunt toleranta, intelegerea, egalitatea si iubirea - fie si fata de oameni/fenomene diferite (si pe care poate nu le intelegem complet). Pentru ca normalitatea nu are o singura culoare, un singur sex, o singura etnie, o singura orientare sexuala, o singura religie etc.. Si pentru ca e modul meu (metaforic) de a-i calca pe cap pe toti bigotii care au votat pentru suprimarea drepturilor unor cetateni la fel de platitori de taxe ca si ei.

Musafir

#155

2016-05-26 14:22

Semnez această petiţie pentru deschiderea ochilor celor orbi, pentru iubirea dintre oameni, de orice sex, culoare sau religie, pentru toţi prietenii mei minunaţi, gay sau nu, pentru libertate de opinie şi de viaţă aşa cum şi-o doreşte fiecare.

Musafir

#156

2016-05-26 14:24

Everybody deserves a fair shake in this life.

Musafir

#157 Re: Re:

2016-05-26 14:24

#84: Ingerasu - Re:  Definitia casatoriei este cu totul alta, nu incearca nimeni sa iti ia nici un drept. Tu insa...

 


Musafir

#158

2016-05-26 14:25

Indiferent de rasa,credinta sau orientala sexuală TOTI SUNTEM OAMENI....DIFERITI,DAR OAMENI....cu drepturi ......suntem in anul 2016 ,nu in 1016....mi se pare încă absurd ca acei 3milioane au protestat împotriva libertății unor persoane de a decide cu cine vor sa se căsătorească....mai vine ar fi protestat pt îmbunătățirea sistemul de sănătate și învățământ,si celui de reabilitate fizica si psihica etc etc ...ce s-ar face daca copilul/sora/matusa/cumnatul ar fi "atipici"??? I-ar renega?? Exila??? ??? Cu ce ii afectează ca doctorira care i-a salvat viata bebelușul lor vrea sa se căsătoreasca cu farmacista amabila care le oferă sfaturile si medicamentele atât de eficiente cat sunt preocupari??? Sau ca pompierul care le-a salvat casa de la incendiu vrea sa se căsătorească cu paznicul care le asigura protectia zi)noapte???

Musafir

#159

2016-05-26 14:30

Consider ca o persoana nu trebuie sa fie limitata de sexul, culoarea sau orientarea sexuala pe care o are.

Musafir

#160

2016-05-26 14:30

Am semnat această petiție deoarece si eu sunt la rândul meu o persoană din comunitatea LGBT.


Musafir

#161

2016-05-26 14:30

Pentru a promova drepturile LGBT in Romania.

Musafir

#162

2016-05-26 14:31

Susțin comunitatea LGBT din România! Sunt mândru că fac parte din ea!
Sper la un viitor mai bun pentru persoanele LGBT din România!

Musafir

#163

2016-05-26 14:32

Consider ca orice individ detine dreptul de a se exprima liber, fara a fi ingradit.

Musafir

#164

2016-05-26 14:47

Simplu: orice om are dreptul sa fie fericit.

Musafir

#165

2016-05-26 14:58

k s sufere homofobii mey

Musafir

#166

2016-05-26 14:58

Oamenii sunt oameni, indiferent de gen, rasa sau orientare
Khan

#167 Re: Re:

2016-05-26 15:00

#94: Ingerashu - Re:  

 Tatarii din Romania au deja aceleasi drepturi si obligatii ca si ceilalti cetateni romani, nici mai multe, nici mai putine. Comunitatea LGBT are mai putine. La fel cum nu te obliga nimeni sa inveti limba tatara, nu te obliga nimeni sa te casatoresti cu cine nu vrei. Daca nu iti place limba tatara, nu o inveti, iar daca nu esti de acord cu casatoriile LGBT, nu te prezinti la ele, dar nu poti ingradi dreptul altora de a invata limba tatara sau de a se casatori cu cine vor. Asta inseamna drepturi egale. Nu stiu ce valori demoleaza posibilitatea ca doua persoane majore sa se poate casatori legal (adica la starea civila, nu in biserici, sinagogi, moschei etc.), atata timp cat contractul e incheiat de comun acord si nimeni nu e obligat sa asiste.

boule

#168 Re:

2016-05-26 15:00

#127: user -  

 esti total tembel si nu intelegi absolut nimic

Radu

#169 Re:

2016-05-26 15:02

#8: Andreea -  

 Eu sunt heterosexual, dar nu vreau sa traiesc intr-o tara in care oamenilor li se spune pe cine au voie sa iubeasca. Nu sunteti singuri :) impreuna vom invinge.

Egalitate, libertate, unitate!

Pompiliu Cotiga-David
Musafir

#170

2016-05-26 15:02

"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" Sau nu e din "Cartea Sfanta"?


Musafir

#171

2016-05-26 15:03

Human Rights!

Musafir

#172

2016-05-26 15:11

Sustin LGBTQG+ pentru ca orice ar trebui sa fie liber. Homosexualitatea, cunoasterea de sine, sa fii in largul tau intr-un corp, sa te simti in situranta si tu insusi nu este o crima, asa cum societatea vede si percepe asta. Fac parte din LGBTQG+, la fel si multi prieteni de-ai mei. Sper sa se ajunga undeva cu asta..
george

#173

2016-05-26 15:24

Nu am înțeles și nici nu voi înțelege vreodată de ce încă în România, românul nostru gândește în așa manieră.

Păi bine mă frățică..a venit la tine o persoană bi,gay și te-a agresat? Te-a jignit? Te-a făcut de râs undeva? Cu siguranță răspunsul tău o să fie nu..

Hai mă fraților să ne emancipăm, să lăsăm aceste persoane pur și simplă să facă ceea ce vor, să nu mai fie priviți așa de urât, discriminați, batjocoriți etc.

Nu cred că pe tine ca simplu cetățean te deranjează dacă două persoane de acest gen se duc la "sfat"..calmează-te și bucură-te de viața ta ca să se poată bucura și ei.

Susțin până la final și sper să fie în favoarea lor!


Musafir

#174

2016-05-26 15:28

Am spus în ultimul meu volum faptul ca „dragostea e momentul în care începem să murim mai încet și mai cu viață”. Cred în lucrul acesta. Cred că dragostea ar trebui să primeze. Un sărut e o rescriere a Universului pe buze și sunt complet sătul de bigoții care interzic unora dreptul la fericire. Semnez această petiție într-un gest responsabil pe care sper că cititorii mei îl vor imita. Dincolo de toleranță e vorba de respectul pe care îl acorzi dragostei. Știți voi, acel sentiment ce nu ține cont de prejudecăți ipocrite; cel mai normal dintre sentimente.


Renert Dusout

Musafir

#175

2016-05-26 15:31

Pentru ca in anul de gratie 2016 este o rusine pentru tara noastra sa se mai agate de aceste sechele ale unui trecut plin de ura si fobii, in care inteligenta ne este insultata si lumina acoperita de epave si fantome din astea ale Evului Mediu!!