Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ

Quoted post


Musafir

#137

2016-01-08 14:09

În calitate de actuală studentă la secția de filologie clasică, consider că mă pot exprima cel mai bine. Afirm cu tărie că eliminarea studiului limbii latine de la clasa a 8-a este un mare cretinism!!! Când eram clasa a 8-a tocmai această amărâtă oră pe săptămână mi-a deschis apetitul pentru tot ce înseamnă limbă și filologie. Spun fără nicio urmă de exagerare că datorită acestei ore am ales sa urmez cursurile unui profil filologic. De asemenea, gramatica limbii latine m-a ajutat să înțeleg foarte multe mecanisme gramaticale care după 8 ani de școală încă îmi erau neclare; implicit am ajuns să vorbesc corect și să-mi formez o rigurozitate gramaticală atât de necesară, într-o societate tot mai agramată . Am învățat să folosesc un dicționar. Prin exercițiul traducerii frazei latinești care este una cât se poate de logică, am simțit o transformare la nivelul rigurozității mintale și la formarea deprinderii de a lucra cu textul. Vorbesc fluent 3 limbi romanice și pot spune ca este un deliciu să pot înțelege cu adevărat cuvintele în plenitudinea lor etimologică. Ca sa nu mai spun că gramatica limbii franceze am învățat-o strict prin aplicarea gramaticii limbii latine. Am participat în ani consecutivi la olimpiada națională de limba latina și chiar și la concursuri internaționale. Am cunoscut oameni minunați, am legat prietenii puternice și cele mai frumoase amintiri din liceu sunt legate de latină. Iar în prezent sunt studentă la filologie clasică (latină - greacă veche).
Nimic din toate astea nu s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi existat "banala și inutila" oră de limba latină de la clasa a 8-a, căci eram hotărâtă sa îngroș rândurile elevilor de la mate-info.

Raspunsuri


Musafir

#158 Re:

2016-01-10 16:20:16

#137: -  

Dupa terminarea facultatii ce ti-ai propus sa faci?