Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

EU

#39575 eu

2015-06-07 18:54

 

 

 Buna seara,

Da cred ca petitia asta trebuie inchisa ..sau macar rebrenduita...constructiv.

Intrebare: De ce OMV functioneaza Si Oltchimul nu?

Raspuns simplu : Acolo e capitalism  poate salbatic dar tot capitalism este)

eu

Raspunsuri

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39582 Re: eu

2015-06-07 19:37:48

#39575: EU - eu 

 


OMV PetromDespre OMV Petrom

"Bine ai venit!" îţi spune cel mai mare producător de petrol şi gaze din Europa de Sud-est

OMV Petrom este cel mai mare grup petrolier integrat din Europa de Sud-est, cu o producţie anuală de ţiţei şi gaze de aproximativ 66 milioane bep în 2014 şi rezerve dovedite de petrol şi gaze estimate la 690 milioane de barili echivalent petrol în România şi Kazahstan (671 milioane barili echivalent petrol în România). La finalul lui 2014, Grupul avea o capacitate de rafinare de 4,2 milioane tone anual şi opera o centrală electrică de înaltă eficienţă de 860 MW şi un parc eolian de 45 MW.
Pe piaţa distribuţiei de produse petroliere, OMV Petrom este prezent pe pieţele din România şi ţările învecinate prin intermediul a circa 780 benzinării, la sfârşitul lui 2014. În anul 2014 cifra de afaceri a Grupului a fost de 4.847 milioane euro, iar EBIT (Profit Înainte de Dobânzi şi Impozite) a fost de 751 milioane euro.
 
 
===
OLTCHIM este un important  producator in industria chimica din Europa Centrala si de Est.

De-a lungul timpului, OLTCHIM a dovedit flexibilitate si abilitate pe linie tehnologica, sustinute de peste 45 ani de cercetare si inovare, pentru a oferi produse competitive.

OLTCHIM a fost infiintata in anul 1966 sub denumirea de Combinatul Chimic,  iar din 1990 compania functioneaza sub forma de societate comerciala pe actiuni in conformitate cu Hotararea Guvernului 1213/1990, prin incorporarea integrala a patrimoniului fostului combinat chimic. OLTCHIM devine o companie publica in anul 1997 prin listarea la Bursa de Valori Bucu_resti.

Premisele amplasarii OLTCHIM:

  • Existenta, in zona, a multiplelor resurse minerale: sare, calcar, titei si gaze de sonda, carbune. Sarea este materia prima de baza a tehnologiilor de pe platforma chimica; zacamantul salin, situat la aprox. 8 km distanta, are o rezerva de exploatare estimata la cca 100 ani.
  • Existenta unei importante surse de apa, raul Olt la o distanta de 0,7 km.
  • Surse apropiate de aprovizionare cu etilena si propilena, principalele materii prime pentru produsele OLTCHIM, prin doua conducte subterane de cate 60 km lungime.
  • Acces facil la caile de transport rutier si calea ferata - conexiune directa cu porturile de la Dunare si Marea Neagra.

OLTCHIM beneficiaza de avantajul unei bune pozitionari geografice in promixitatea tarilor in cu_rs de dezvoltare, care ofera un potential semnificativ de crestere a vanzarilor. Avand in vedere necesitatea dezvoltarii infrastructurii si insuficienta capacitatilor de productie din zona, OLTCHIM este in masura sa ofere produse care intrunesc trei criterii esentiale de competitivitate:

Pret avantajos, avand in vedere statutul de producator integrat si costurile logistice reduse;
 Calitate, prin cele trei dimensiuni ale sale:

inovativa (produsele OLTCHIM incorporeaza elemente de noutate tehnica si tehnologica);

  • tehnica (produsele OLTCHIM sunt conforme documentatiei tehnologice);
  • de marketing (desi actioneaza pe o piata extrem de competitiva, OLTCHIM este un brand puternic);

 Servicii prompte si de calitate: servicii asociate procesului de vanzare si servicii post-vanzare.

Inca de la infiintare, OLTCHIM a parcu_rs un proces continuu de modernizare a capacitatilor de productie si de diversificare a portofoliului de produse.

 CLOROSODICE
   - Clor
   - Acid Clorhidric
   - Hipoclorit de Sodiu
   - Soda Caustica Lichida
   - Soda Caustica Solida (bloc, fulgi si perle)

OXO - ALCOOLI
   - I-butanol
   - N-butanol
   - Octanol

PLASTIFIANTI (Dioctilftalat)

ANHIDRIDA FTALICA

PROPENOXID

MONOPROPILENGLICOL. DIPROPILENGLICOL

POLIOLI POLIETERI
   - Polioli polieteri pentru spume flexibile
   - Polioli polieteri dioli
   - Polioli polieteri trioli pentru aplicatii speciale (glicerine propoxilate)
   - Polioli polieteri polimerici (polioli grefati)
   - Polioli polieteri pentru spume rigide

AMESTECU_RI POLIOLICE PENTRU SPUME RIGIDE

CLORURA DE VINIL

POLICLORURA DE VINIL
   - PVC tip S pentru prelucrari plastifiate si rigide uz farmaceutic si alimentar
   - PVC plastifiat
   - PVC rigid
   - PVC OFFGRADE

http://www.oltchim.ro/index.

 


Musafir

#39594 Re: eu....TOT PT. TINE EU,POTI SA I RASPUNZI LA FOTA?

2015-06-08 06:15:53

#39575: EU - eu 

ZI MA RAHATULE DE CE S A TAIAT CONDUCTA  SPRE OLTCHIM,CA DOAR A.NASTASE AL VOSTRU A PRIVATIZAT PETROMUL,LA VINDUT LA OMV,LA PATRICIU ALT NEMERNIC.