Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#36140 HOTUL STRIGA HOTIIII! SOV ACUZA ... ASTAZI SI PONTA ...

2015-04-09 15:05

http://sov.ro/2015/04/08/capitolul-13

Capitolul 13 – Iohannis toarna temelii, Ponta zburda, Basescu tremura de frica

In timp ce Iohannis se odihneste, Ponta zburda in inimile si buzunarele romanilor; le da cu o mana si le ia cu cealalta. Reducerea TVA la alimente, o manevra de alba-neagra, menita sa acopere noile impozite si taxe cuprinse in viitorul Cod fiscal promovat de guvern. Impactul acestor noi impozite si taxe este devastator pentru bugetul personal al fiecaruia dintre voi. Ceea ce veti economisi la alimente veti cheltui cu asupra de masura pe utilitati, pe impozite pe locuinte, terenuri si consum exagerat de lapte praf (chestia cu laptele praf a fost o gluma). O critica aplicata asupra acestui Cod fiscal o voi face abia in postarea de saptamana viitoare, si nu acum, pentru a nu va strica definitiv Pastele.

Revenind la Ponta si zburdalniciile lui, este clar ca la ora actuala este singurul actor politic care conteaza. A reusit sa treaca in mod miraculos peste pierderea alegerilor si sa ramana atat premier, cat si presedintele PSD-ului. Imediat dupa alegeri, impreuna cu sponsorul si, se pare, seful lui, Ghita, s-a dus in Dubai. Scopul nu era acela de a-si linge ranile, ci de a-si asigura sumele imense de bani pe care le avea sub diverse nume in conturile din Dubai.

Sume provenite intr-un fel sau altul din banii statului roman, ori din licitatiile trucate in favoarea lui Ghita, ori din santajele asupra diversilor oameni de afaceri, ori din traficul de influenta facilitat de legaturile exagerat de stranse dintre el si Ghita.

Odata banii securizati, cei doi se intorc in tara, mimeaza o rupere a relatiilor si dau impresia ca nimic nu-i mai leaga. In acest mod, Ponta incearca sa acrediteze ideea potrivit careia cea mai importanta vulnerabilitate a sa – Ghita – a disparut. In tot acest timp, treaba i-a fost facuta in mod involuntar de DNA si Iohannis.

Iohannis a numit-o pe Alina Gorghiu sefa PNL, o domnisoara draguta si atat (sa ma ierte domnul Bogdan Olteanu), iar DNA-ul a continuat seria terifianta de arestari a tuturor liderilor importanti atat din PSD, cat si din noul PNL. Asa se face ca Ponta a ramas si va ramane premier pana cand DNA-ul va decide ca a sosit momentul sa-l aresteze pe Ghita, iar acesta sa-l toarne, fara niciun fel de scrupul, pe Ponta.

In acel moment, Ponta va ramane si fara guvern, si fara partid; altfel, cu toti liderii PNL arestati, cu toti liderii PSD arestati, cu un Iohannis imbatat de propria lui devenire si fara vreo idee politica sau economica, Ponta va domni linistit si dupa anul 2016.

Arestarea lui Ghita pare pentru moment imposibila din cauza lui Coldea, a fricii acestuia ca Ghita nu se va limita la a-l turna doar pe Ponta, ci si pe el. Mi-e greu totusi sa cred ca Laura Codruta Kovesi va mai putea multa vreme sa reziste presiunilor probelor care atesta furtul unor uriase sume de bani de catre Ghita si acolitii acestuia. Sunt multi subalterni care stiu si multi altii care ii vor locul. Nu cred ca doamna Kovesi isi va risca intreaga credibilitate pentru unul ca Ghita.

Sa aveti un Paste Fericit!

Sorin Ovidiu Vantu

Raspunsuri


Musafir

#36141 SA MI O LINGETI CU PIPEREA,TALPASANU SI AVRAM?

2015-04-09 15:17:19

#36140: - HOTUL STRIGA HOTIIII! SOV ACUZA ... ASTAZI SI PONTA ...  

 HOPAAAAAAA,VA E FRICA DE FOTA?     .......APAI LASA TATA CA O SA MI O SU...GETI CU MAMICUTELE VOASTRE,GHIOCA,CORNESCUL MU...ISTUL TUGURIN SI BIDIN,MULT NU MAI DUREAZAAAA,,,TIC TAC GAOZARULEEEEEEEEEEEEEEE.