Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Quoted post

IuliaC

#138 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 20:58

I#133: Anonim - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Voi nu va dati seama ca la mijloc sunt interese materiale! Medicii care va predau sunt platiti. Cei care predau si la postliceala sunt tot medici. Daca se desfiinteaza o forma de invatamant, dintre cele doua,  multi medici ar pierde niste venituri. Totul se invarte in jurul banilor si a locurilor calde ale unor persoane.

Suntem foarte multi care n-am avut privilegiul de a alege o forma sau alta de invatamant. Am facut forma care era la vremea respectiva. Nu e vina noastra. E vina sistemului ca, in momentul in care a infiintat facultatile de asistenti,  trebuia sa desfiinteze postlicealele. Nu este normal ca pentru aceeasi meserie sa existe doua forme de invatamant. De fapt munca este identica pentru toate! 

Spunea cineva mai sus ca voi stiti sa explicati pacientului orice va intreaba. In mod normal, tu, ca asistent medical, ii explici pacientului doar manevrele pe care le efectuezi tu, personal. Restul, orice te-ar intreba, n-ai voie sa ii spui pacientului. Este treaba medicului sa faca acest lucru. Nu ai voie sa-i spui pacientului interpretaea unei analize, tu doar ii spui cum efectuezi recoltarea acelei analize. Mai departe e treaba medicului sa explice.  

Eu doresc ca pentru aceeasi munca sa fiu platita la fel. Altfel, sa ne diferentieze la indatoriri, iar cele licentiate sa efectueze manevrele mai elaborate, care necesita cunostintele invatate in plus fata de cele de la postliceala.

Chiar daca vreau sa fac si facultatea, distanta pana la cea mai apropiata este de 140 km. Este imposibil sa merg la cursuri, sa merg la serviciu si sa am grija si de familie.

Si, de curiozitate, va este rusine sa va semnati cu numele real? Anonimele nu se iau in considerare! De ce va ascundeti in spatele unui anonim?

Raspunsuri

Anonim

#139 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 21:06:19

#138: IuliaC - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 De ce ar conta numele nostru? si cu numele nostru si fara e acelasi lucru.Cum am spus de nenumerate randuri,explicati-mi de ce exista aceste facultati?facultatile in general nu neaparat aceasta?Vad ca nimeni nu poate sa raspunda la aceasta intrebare pentru ca nu are ce sa zica. De ce sa fac o facultate unde invatam de ne spargem ca sa fiu platita la fel cu cei cu postliceala ?nu inteleg scopul.Suntem platiti in functie de studii.Mai lasati-ne cu motive de genul"nu pot sa fac facultatea" ma repet,avem colege-asistente cu ani vechime in spate..care fac naveta nujt cati km ca sa vina la cursuri si stagii!Si invata,nu cum spun amatorii,chiar mai mult decat noi cei care nu lucram.Am spus,inclusiv mama mea face facultatea ca sa fie platita mai bine,si nu vreau sa faca o facultate de 4 ani si sta toata ziua cu nasul in carti,ca domne noua ne dau carti intregi de invatat pentru cele 10 examene,si sa isi distruga sanatatea si asa mai departe, ca voi cu postliceala sa aveti acelasi salariu.Asta se numeste nesimtire pe fata.Asta nu e o justificare ca facem aceasi munca,si in alte domenii este fix aceasi treaba,omul mai pregatit primeste mai mult!e absolut normal nu inteleg de ce va ofensati atat.

Anonim

#151 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 10:17:02

#138: IuliaC - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Daca ar fi doar interese materiale, nu ne-ar mai chema si in afara orelor de curs/stagii :-)

Tocmai asta e problema: NU este aceeasi munca prestata! Nu in timpul pregatirii profesionale. Nu poti compara 4 ani de facultate cu 3 de postliceala, difera si ca forma de invatamant(studii superioare vs studii medii), dar si ca programa, metodologie, etc...nu e doar un an de scoala in plus pt care se castiga cateva sute de lei. Pt cei care doresc facultate, nu vad de ce sa fie distanta o problema: 2/3 din studentii centrelor universitare sunt din afara orasului in care studiaza.