Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Anonim

#126

2015-01-21 19:04

Daca am avea acelasi salariu care ar fi diferenta dintre postliceala si Facultate?Deaia e facuta.altfel nu ar mai face-o nimeni.


Musafir

#127

2015-01-21 19:10

Sustin echivalarea asistentelor medicale cu postliceala!
musafir

#128 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 19:22

#122: Anonim - Re: Re: Re: Re:  

 Nu-ti bate capul cu cei care fac totul automat, si care au ao astfel de parere despre asistentii medicali. Sper sa nu aiba nevoie de o "proasta de asistenta care sta dupa fundul medicului' Daca nu era cazul de as med licentiati, nu-si mai "pierdeau timpul" profesori conferentiari, sefi de sectii si de clinici sa ne predea noua.

Noi sa fim sanatosi sa demonstram ca se merita facultatea!(si nu doar pt bani)

Anonim

#129 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 19:26

#128: musafir - Re: Re: Re: Re: Re:  

Asa e,de fapt noi(cu facultate) trebuie sa luptam pt dreptul nostru de a fi platiti mai bine decat ei,meritam din plin dupa 4 ani de albit parul din cap de stres la examene.Ce-i intereseaza pe ei? II doare in fund.

Un om realist

#130 Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 19:29

#120: - Re: Re: Re:  

 Oare iti dai seama pe cine jignesti? Pe cineva care ti-ar putea fi coleg(a) sau asistent(a). Pana nu ai trecut nu prin 4 ani de facultate, ci macar printr-o sesiune si nu ai vazut cum e, mai bine te abtii. Inainte sa faci astfel de afirmatii, pune-te in urmatoarea situatie: ajungi in upu sau ai nevoie de o ambulanta, tu sau altcineva drag tie,(Doamne fereste!)...ce faci, refuzi asistentii medicali cu studii superioare? 

musafir

#131 Re:

2015-01-21 19:33

#101: -  

 O schimbare foarte eficienta ar fi desfiintarea scolilor postliceale sanitare. Sa se pastreze cele tehnice. Sau, mai simplu, desfiintarea facultatilor: asa, toti cei care nu promoveaza Bac-ul din primele 3-4 sesiuni, sa poata iesi medici/avocati/profesori :))

Anonim

#132 Re: Re:

2015-01-21 19:37

#131: musafir - Re:  

 pai da,bravo.bine spus!.desfiintati fratilor facultatiile,renuntam noi la ele si ne ducem si facem si noi postliceala,si se alege praful de tara asta.Iti dai seama ce ar fi? :))

Anonim

#133 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 19:41

#129: Anonim - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Pai, daca noi tacem? De ce nu ne unim si noi(si am avea si sustinerea medicilor, cadrelor didactice universitare) pt a stopa aceasta dezbinare? Fiecare sa-si ia plata dupa efortul intelectual depus(si financiar, chiar, fiindca 4 ani de facultate costa). Simplu: studii diferite, salarizare diferita!

Un om realist

#134 Re: Re: Re:

2015-01-21 19:48

#132: Anonim - Re: Re:  

 Tocmai cei cu postliceala, care ne acuza pe noi de dat spaga pt promovarea examenelor: 2 090 persoane au semnat această petiție. Semnăturile provin de la 1 864 adresa IP diferite. Au semnat de 2 ori, sa fie siguri ca se valideaza si nu-i furam noi! :))

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-21 20:23


Anonim

#136 Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 20:34

#134: Un om realist - Re: Re: Re:  

 Pai hai sa ne unim si noi!Nu putem sa acceptam asa ceva!Ce,noi facem de prosti facultatea?

Anonim

#137 Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 20:50

#134: Un om realist - Re: Re: Re:  

 Habar nu au ei ce revolta se va isca cat de curand cand vor afla toti.

IuliaC

#138 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 20:58

I#133: Anonim - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Voi nu va dati seama ca la mijloc sunt interese materiale! Medicii care va predau sunt platiti. Cei care predau si la postliceala sunt tot medici. Daca se desfiinteaza o forma de invatamant, dintre cele doua,  multi medici ar pierde niste venituri. Totul se invarte in jurul banilor si a locurilor calde ale unor persoane.

Suntem foarte multi care n-am avut privilegiul de a alege o forma sau alta de invatamant. Am facut forma care era la vremea respectiva. Nu e vina noastra. E vina sistemului ca, in momentul in care a infiintat facultatile de asistenti,  trebuia sa desfiinteze postlicealele. Nu este normal ca pentru aceeasi meserie sa existe doua forme de invatamant. De fapt munca este identica pentru toate! 

Spunea cineva mai sus ca voi stiti sa explicati pacientului orice va intreaba. In mod normal, tu, ca asistent medical, ii explici pacientului doar manevrele pe care le efectuezi tu, personal. Restul, orice te-ar intreba, n-ai voie sa ii spui pacientului. Este treaba medicului sa faca acest lucru. Nu ai voie sa-i spui pacientului interpretaea unei analize, tu doar ii spui cum efectuezi recoltarea acelei analize. Mai departe e treaba medicului sa explice.  

Eu doresc ca pentru aceeasi munca sa fiu platita la fel. Altfel, sa ne diferentieze la indatoriri, iar cele licentiate sa efectueze manevrele mai elaborate, care necesita cunostintele invatate in plus fata de cele de la postliceala.

Chiar daca vreau sa fac si facultatea, distanta pana la cea mai apropiata este de 140 km. Este imposibil sa merg la cursuri, sa merg la serviciu si sa am grija si de familie.

Si, de curiozitate, va este rusine sa va semnati cu numele real? Anonimele nu se iau in considerare! De ce va ascundeti in spatele unui anonim?

Anonim

#139 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 21:06

#138: IuliaC - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 De ce ar conta numele nostru? si cu numele nostru si fara e acelasi lucru.Cum am spus de nenumerate randuri,explicati-mi de ce exista aceste facultati?facultatile in general nu neaparat aceasta?Vad ca nimeni nu poate sa raspunda la aceasta intrebare pentru ca nu are ce sa zica. De ce sa fac o facultate unde invatam de ne spargem ca sa fiu platita la fel cu cei cu postliceala ?nu inteleg scopul.Suntem platiti in functie de studii.Mai lasati-ne cu motive de genul"nu pot sa fac facultatea" ma repet,avem colege-asistente cu ani vechime in spate..care fac naveta nujt cati km ca sa vina la cursuri si stagii!Si invata,nu cum spun amatorii,chiar mai mult decat noi cei care nu lucram.Am spus,inclusiv mama mea face facultatea ca sa fie platita mai bine,si nu vreau sa faca o facultate de 4 ani si sta toata ziua cu nasul in carti,ca domne noua ne dau carti intregi de invatat pentru cele 10 examene,si sa isi distruga sanatatea si asa mai departe, ca voi cu postliceala sa aveti acelasi salariu.Asta se numeste nesimtire pe fata.Asta nu e o justificare ca facem aceasi munca,si in alte domenii este fix aceasi treaba,omul mai pregatit primeste mai mult!e absolut normal nu inteleg de ce va ofensati atat.

Anonim

#140

2015-01-21 21:08

Mai bine ati zice mersi ca se mai accepta postlicealele astea,care in curand nu vor mai avea valoare chiar deloc la cum se procedeaza in cursul lor si cati o termina.Pe cine intrebi,a terminat postliceala si nu stie nimic,si vorbesc mai ales de ultimii ani.Cele care stiti ca lucrati de multi ani continuati-va studiile cum fac si celalalte nu unii sunt mai prosti si invata si altii sunt mai "destepti" si stau acasa.

Anonim

#141

2015-01-21 21:15

Nu poti face o facultate si sa fi platit la fel ca cel cu postliceala,diferenta de studii e enorma,nu este vorba doar de 1 an in plus,este cu totul altceva in cadrul facultatii,e totusi facultate a Universitatii de Medicina si profesorii au pretentii foarte mari de la noi.Este logic ca daca s-ar aproba asa ceva,toata lumea ar renunta la aceasta facultate,e ca si cum ea nu ar avea nicio valoare.


Musafir

#142 Re:

2015-01-22 06:13


Musafir

#143 Re: Re:

2015-01-22 06:15

#108: - Re:  

 Frumos limbaj de absolvent al unei facultăți .......


Musafir

#144 Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 06:20

#134: Un om realist - Re: Re: Re:  

 Daca o sa cazi vreodată in strada , tu, sau un părinte al tau si chemi salvarea , sa refuzi un asistent cu postliceala , te rog!!!!

Anonim

#145 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 07:58

#144: - Re: Re: Re: Re:  

 In primul rand,nu imi fac griji in aceasta privinta,mama lucreaza pe ambulanta de 20 de ani,a facut liceul sanitar,a facut inca 1 an de postliceala ca sa poata echivala,echivalarea a fost posibila pentru faptul ca diferenta dintre liceul sanitar si postliceala era mica si s-a rezolvat printr-un an de postliceala,dar Doamnele mele ce vreti voi sa echivalati este strigator la cer..diferenta postliceala-facultate(cer-pamant);cursuri la serviciu se fac in fiecare an pt a fi pregatiti continuu iar acum este studenta in anul 2 la facultate,si nu se mai plange!Oare de ce e nevoiita sa o faca?Nu tot ca sa primeasca mai mult?Pai ce facem,unii cu studii superioare primesc acelasi salariu cu ceilalti?Stati linistiti,asistentii de pe ambultanta sunt mult mai bine pregatiti chiar   si cei care au doar postliceala pt ca ei chiar trebuie sa stie sa faca de toate!De cei cu facultate nici nu se mai pune problema.Si clar,nu e de acord cu ce vreti voi sa faceti.Cum altii pot,puteti si voi.

Anonim

#146

2015-01-22 08:10

Eu nu vorbesc de cei de pe ambulanta,stiu foarte bine potentialul lor daca prin zona lor ma invart si eu.Eu vorbesc de asistentele din spitale.M-am saturat sa-mi racesc"gura" de pomana,ca voi oricum aveti niste pretentii..nu stiu de unde vine acest tupeu fantastic,tot o dati inainte cu echivalarea cu facultatea,pai ce fratilor veniti voi si dati vreo 80 de examene + licenta in locul nostru?Cand voi la postliceala aia nu dati niciun examen.

Anonim

#147

2015-01-22 08:15

A,ca ati vrea un salariu mai mare si ni s-ar mari automat si noua,aia ar fi altceva nu ar avea nimeni nimic de zis,dar nu sa aveti pretentia la acelasi salariu.Pentru ca da,sunt salariile mici pt munca de o faceti(toti) nu conteaza unde lucrati,dar nu puteti fi platiti la fel cu studii diferite.De asta sunt si postliceale si facultati,Mastere si asa mai departe,cat mai sus posibil.Orice in plus conteaza.


Musafir

#148 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 09:08

#130: Un om realist - Re: Re: Re: Re:  

 si tu ce faci, refuzi pe cei cu postliceala??????

Anonim

#149

2015-01-22 09:21

Mai oameni buni aici nu e vorba de refuzat,ca tu nu`l intrebi pe ala daca are postliceala sau nu,aici se vorbeste doar despre salarizare ce n-ati inteles?!Noi nu suntem de acord cu salarizarea la fel,fiecare sa primeasca pt cat a "studiat".

Anonim

#150

2015-01-22 09:27

asistent medical

#3

2015-01-22 09:46

 

Nu este normal ca un asistent medical care a facut scoala postliceala sa fie echivalat cu un asistent medical cu studii superioare.Acel asistent medical cu studii superioare a muncit pentru acea diferenta de salariu,a sustinut niste examene, a muncit la o lucrare de licenta cum puteti cere o echivalare cu un an de zile.Daca doresc un salariu mai mare sa puna mana sa invete sa faca sacrificiile pe care le-au facut cei cu studii superioare.Nu este normal si corect ceea ce se  cere de catre sindicalistii din sanatate.

Asta este o alta perere a unui asistent medical cu studii superioare.