Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#101

2015-01-19 14:28

Se impune o schimbare in acest sens

Musafir

#102

2015-01-19 18:52

trist foarte trist! ar trebuit sa plec demult acolo unde suntem cu adevarat apreciate!

Musafir

#103

2015-01-19 19:15

E minunat sa ai pe cineva alaturi atunci cand lupti pentru un drept al tau,muncit dealtfel.E minunat sa vezi ca nu esti singur;doar uniti ne vom putea recastiga demnitatea unei profesii care pe vremuri era nobila.Doar solidari vom reusi!Si vom reusi!!!

Musafir

#104

2015-01-19 22:01

Ma intreb din ce categorie fac eu parte! Am terminat postlicealul la "Ana Aslan" Timisoara in august 2009. Lucram deja in SCJUT Timisoara din aprilie 2007 -2 ani la urologie, infirmiera si aproape 3 luni la Ambulatoriu ca si registrator medical. Dupa examen nu mi s-a schimbat incadrarea pentru ca numai cat se blocasera posturile in sistemul de sanatate. Am mai lucrat in tara pana in august 2011. Din ce categorie fac parte eu? Am cele 4600 de ore, am certificat de competente.
A

#105

2015-01-20 09:10

.............


Musafir

#106

2015-01-20 09:19

Nu dorim o echivalare directa. Vrem sa sustinem diferentele pe care le considera organele autorizate.
Nu vrem sa mai fim nedreptatite.
Lucram de ani buni in sanatate (20) iar noii absolventi au salarii mai mari decat noi.
Suntem noi de vina ca pe vremea noastra era postliceala si nu exista ca forma de invatamant facultatea ?
E corect ca la aproape 50 de ani sa ne inscriem la facultate atata timp cat noi profesam aceasta meserie de atatia ani ?
E corect ca facand aceeasi munca sa fie aceasta diferenta de salarizare ?
Rugam pe cei competenti sa ne raspunda si sa ne sprijine in rezolvarea acestor probleme.
Multumim si speram ca vor fi corecti in luarea deciziilor.
DE ce nu se aplica legea 284 ?
Macar e o diferenta rezonabila intre ps si ss.
De ce nimeni nu vrea sa ne sustina ?



Musafir

#107

2015-01-20 10:17

Sunt absolventa de Postliceala iar in Uk unde muncesc acum mi s-au recunoscut/ echivalat studiile ca fiind conforme cu cerintele Europene. Ce se va intampla cand ma voi intoarce in tara voi fi mai putin asistenta decat colegele mele cu Facultate? Experienta mea ca asistent medical de peste 11 ani este nimic? Doar in Romania se poate intampla asa ceva.

Musafir

#108 Re:

2015-01-20 14:48

#23: -  

 bai fraiere stii tu ca se ia spaga??? nu se ia nici un leu la examene macar ia si invata,si lasa pretentiile de a avea aceleasi drepturi ca noi

 


Musafir

#109

2015-01-20 17:50

nu doresc decat sa se faca dreptate,ar trebui sa se tina cont ca oricum muncim mult prea mult peste normativul normal din cauza lipsei masive de personal








``

Musafir

#110 Re:

2015-01-20 17:57

#77: -  

 corect!!!!


Musafir

#111

2015-01-20 21:35

si eu sunt eleva a unei scoli postliceale si cand m.am incsris nu am stiut de diferenta de salariu ...ce e drept nici nu m.am informat nici nu credeam ca poate fi posibil asa ceva.....in plus noi elevii scoliloe poaticeale facem mai multa practica decat studentii .....si din punct de vedere al aptitudinilor practice avem un "atu"... iar teorie facem si de asta destula .....eu am intalnit studenti la medocina in anii3-4 care nu stiau sa masoare nanuam un puls sau o tensiune ....asa ca un vad rpstu diferentei de salariu ....pt ce sunt platite cadrele medocale sa salveze vieti sau sa ajute oamenii sa moara mai repede ????

Musafir

#112

2015-01-21 05:38

Succes in tot ceea ce va-ti propus !


Musafir

#113 Re: Re:

2015-01-21 09:07

#92: Anonim - Re:  

 Ce idioata!!!! Ce infatuata!!!!Puah!!!

 


Musafir

#114

2015-01-21 09:24

Nu este corect,ca un asistent medical sa fie penalizat ,si obligat mereu sa refaca ani de studii,fiindca se schimba mereu modul de scolarizare(liceu,postliceala,facultate),fiecare la timpul sau ,a urmat cursurile scolii acreditate pentru aceasta profesie,suntem in situatia in care un asistent medical ajunge sa parcurga 10 ani de scoala ,iar un medic 6,aparte cursurile de pregatire permanenta,obligatorii.Iesim la pensie si nu mai terminam scoala de asistent medical.Corect este sa se poata face echivalare,si sa se ia in considerare experienta ,si cursurile urmate ,faptul ca am superat un examen de asistent medical principal.Multumesc!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-21 11:25



Musafir

#116 Re:

2015-01-21 11:30

#111: -  

 Sper sa nu ramai in tara daca privesti atat partea materiala! Du-te in Occident unde iti cere doar aceasta multa "practica" efectuata in cei 3 ani! Tocmai aici e diferenta: in facultati, se imbina teoria concomitent cu practica(la stagii studentul nu se limiteaza doar la injectie si punct). Si, chiar asa, ce aptitudini practice detine un elev care nu se prezinta decat la teste si proiecte iar la final primeste diploma? E o diferenta enorma intre sesiunile cu cel putin 10 ex si modul de testare al postlicealelor!

Da, se predau multe informatii care, la prima vedere, par inutile pt un as. med., insa tocmai de asta se numeste "asistent"-sa aiba acelasi limbaj cu medicul, sa stie sa-i  transmita intr-un mod profesionist datele, iar daca e intrebat de pacient un lucru banal(ce semnifica o analiza, o tehnica imagistica, sa nu-i raspunda ca e treaba medicului). Tot d.p.d.v. al asa numitelor "atu-uri" sa se faca o diferenta intre nr de ore din 4 ani(stagii, garzi, ambulatoare, practica de specialitate in spital, practica de vara+cursuri) si cei 3 ai postlicealelor. Apropo: ziua unui student pe bancile scolii incepe la 7:30 si se termina in cel mai fericit caz la 17(19):30

Desigur, exista o diferenta intre cei care au terminat postlic. acum cel putin 10 ani si cei de acum(care aleg meseria de as med doar ca o alternativa financiara si nu din pasiune). Tocmai din acest motiv se si zbat atat pt "egalitate salariala. Daca si-ar iubi profesia, s-ar stradui sa fie admisi la facultate, si chiar si la buget.


Musafir

#117 Ale

2015-01-21 14:27

Discriminare ce sa zic, toti absolventii fara bacalaureat fac postliceala nu mi se pare corect. Iar nivelul la care a ajuns medicina necesita si niste baze teoretice nu doar practica in spital pentru ca oricine poate invata sa faca o amarata de injectie. Mie nu mi-ar placea sa fiu tratata de o asistenta care habar n-are ce si de ce administreaza un medicament. 


Musafir

#118 P

2015-01-21 14:41

oricum toate postlicealele in ziua de azi sunt fabrici de facut diplome

Anonim

#119 Re: Re:

2015-01-21 14:43

#116: - Re:  

 Ma bucur ca nu sunt singura studenta de facultate care isi impune punctul de vedere,oricum noi vorbim degeaba,ca ei o tin tot pe a lor,ei chiar au impresia ca e mai bine cu postliceala,sau cel putin asta vor sa arate,dar in sufletul lor stiu foarte bine ca nu ai cum sa compari o amarata de postliceala cu FACULTATEA.M-am saturat sa aud"ei nu stiu sa faca nimic.,noi facem o"gramada" de practica la postliceala. Ma nene,despre ce vorbim??!Habar n-au cu se mananca medicina dar vor aceleasi drepturi.Daca le pui o intrebare banala nu stiu sa-ti raspunda la ea.


Musafir

#120 Re: Re: Re:

2015-01-21 16:17

#119: Anonim - Re: Re:  

 Degeaba te tot consideri buricul pamântului....Daca erai in stare sa inveti,faceai Medicina si nu alegeai sa ramâi doar o proasta de asistenta,in subordinea medicului.Cine nu-i in stare sa fie actor,devine critic.Auzi.....Facultate de Asistente!!!! Pai bine toanta ce esti,de ce n-ai vrut sa fii medic????Simplu:la facultatea fundului,dai spaga,ghicesti sau deduci raspunsurile,iei examenul si te crezi desteapta.La Medicina,ar fi trebuit sa inveti cu adevarat si ti-ar fi fost peste puteri. 


Musafir

#121

2015-01-21 16:21

Liceul Sanitar era un liceu de elita la vremea respectiva.
Anonim

#122 Re: Re: Re: Re:

2015-01-21 17:08

#120: - Re: Re: Re:  

 Bai"buricul pamantului" du-te si fa-i o facultate si dupa comenteaza,intai treci pe acolo sa vezi despre ce este vorba,vorbesti din filme probabil cu a spaga,tu ai impresia ca asa iei examenele?bai frate vezi-ti de treaba,ramai la postliceala ta de rahat,ca mai mult oricum nu poti,altfel te-ai fi dus sa faci o facultate,dar daca atat poti,acolo ramai.Doar nu avea pretentii daca sti ca esti 0 barat.Facultatea asta e mult peste puterile tale se pare,nu vreau sa devin medic,decat sa dau indicatii mai bine stiu sa fac de toate ca am de unde sa invat,de la cei mai buni medici si de aproape din familie..,zici de noi ca daca suntem asa destepti dc nu facem medicina,tu nu esti in stare sa faci o facultate dar discuti despre altii?spre deosebire de tine eu fac facultatea la buget ,am dat admitere ca sa intru la aceasta facultate care e recunoscuta in Europa ,si pt cultura ta generala se intra cu medie foarte mare,ultima media la buget a fost 9,71 fata de alte facultati unde intri vorba aia si cu 7-8 la buget poate chiar mai putin iar la taxa nu poti intra daca ai media sub 7,50 nu ca la voi unde va duceti si fara bac.Esti in necunostiinta de cauza taci dracu!Se gasesc sa vorbeasca toti prostii cu postliceala terminata pe nedus.E normal sa fi frustrat/a cand vezi ca altii pot mai mult,si da:) trebuie sa ai cap sa intri la o asa facultate!Hai pa

Anonim

#123

2015-01-21 17:20

Cand o sa ajungi la nivel de facultate atunci sa stai la discutii cu noi.Pana atunci du-te si studiaza intens ca ai unde sa bagi,aviz tutoror care tin diploma de postliceala in mana fara sa se fi dus pe acolo.(f multi)


Musafir

#124

2015-01-21 18:52

Buna ziua !Va multumim ca ne mai dati o speranta ca munca in spital a asistentelor ar putea fi mai umana ca volum de munca si salarizare .


Musafir

#125

2015-01-21 19:02

Felicitari si multumiri celor care au initiat aceasta petitie .Speram sa si auda cine trebuie si sa se poata face ceva pentru as. medicale cu PL, care din diferite motive nu au putut sa faca si facultate,dar au aceleasi atributii si lucreaza exact la fel ca cele cu studii superioare.Diferenta fiind doar la salariu.