Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#76

2015-01-17 13:28

Perfect legal,susținem petiția dar Doftoroania cea mai mare si a amintit proverbul din bătrâni care spune ca sluga te omoară .,si cu una cu doua nu poți fi in locul ei decât daca o iei de la capăt cu studiile

Musafir

#77

2015-01-17 15:16

Ar trebui sa se treaca la o singura forma de invatamant, asa cum s-a facut in Spania si sa se termine odata cu tigania asta. Nu niste cursuri de echivalare te fac un asistent bun, ci miile de ore de practica in care te staduiesti sa acorzi ingrijiri intr-un mod cat mai profesionist. Stiu ca sunt interese si ca multi si-ar pierde scaunul de sub fund ( si ma refer aici la cei din invatamant) dar cei din sanatate pentru asta ar trebui sa se lupte.

Musafir

#78

2015-01-17 15:45

Am absolvit Scoala Posliceala Sanitara in Cluj in anul 1993,fiind prima promotie care a absolvit dupa re-infiintarea scolilor postliceale sanitare in Romania de dupa Revolutia din 1989.In 1994 am imigrat in Canada si dupa o evaluare a studiilor facute in Romania de catre Colegiul Asistentelor medicale din Ontario (College of Nurses of Ontario ),Canada am avut posibilitatea sa scriu examenul de certificare (RN certification exam )care imi dadea dreptul sa lucrez ca si asistenta medicala in Ontario fara sa trebuiasca sa urmez curs de re-calificare deci cu alte cuvinte studiile mele au fost "echivalate" si declarate competitive cu cele canadiene .In baza acelor studii continuu sa profesez ca si asistenta medicala in Canada pentru ultimii 16 ani .Am facut acest comentariu ca sa aveti o idee cum merg lucrurile cu echivalarile si in alte parti din lume .

Musafir

#79

2015-01-17 16:23

De acord cu petitia

Musafir

#80

2015-01-17 19:56

sper sa scapam de atatea discriminari si sa se faca o data dreptate!
O persoana realista

#81 Cata ipocrizie

2015-01-17 21:35

Doamne cate minciuni se pot scrie aici!Nu-mi vine sa cred!!Cum puteti sa spuneti ca voi cei cu postliceala stiti sa faceti de toate si ca noi studentii la Universitatea de Medicina "nu stim sa facem macar o injectie"?!In primul rand ca noi facem 4 ani de facultate,si spre deosebire de postliceala unde te cam duci cand vrei,noi chiar trebuie sa ne ducem;2)Avem cate 10 examene pe semestru si ni se arunca teancul de foi de invatat sau mai bine zis teancul de carti la fiecare materie si au pretentia sa stim lucruri care nu intra in atributia Asistentului si invatam de ne ies pe urechi si aveti tupeul sa spuneti toate prostiile astea?Daca va credeti asa tari duce-ti si faceti facultatea ,daca sunteti in stare bineinteles pt ca o postliceala o termina oricine(studii medii).Ca drept dovada,foarte multe asistente de varsta a2a vin si isi fac facultatea domne,si invata si se straduiesc sa plece de la serviciu pt aceasta facultate,bravo lor,sunt mandra de ele,inclusiv de mama mea care urmeaza aceasta facultate.NU veti fi platite niciodata la fel ca noi ca altfel nu s-ar mai fi facut facultatea,toata lumea ar face rasul de posticeala si am termina balciul.Sa numai zic faptul ca eu cunosc persoane cu postliceala terminata si isi trimit copii la mine sa le fac injectii si asa mai departe pt ca ei nu stiu nici macar sa faca o injectie intramusculara.Despre ce vorbim?!NOI invatam asa ceva din anul I de facultate si doctorii care ne pregatesc in cadrul facultatii si mai ales in cadrul spitalelor sunt cei mai buni,cei mai bine pregatiti si ne obliga sa invatam teoria apoi facem practica chiar pe dansii!.Mult noroc si bafta in continuare!Lasati invidia la o parte,nu toata lumea e capabila sa faca o facultate de acest nivel.O seara frumoasa!

      O studenta a Facultatii de Moase si Asistenta Medicala Craiova


Musafir

#82 Re: Cata ipocrizie

2015-01-17 21:43

#81: O persoana realista - Cata ipocrizie 

 Ai foarte mare dreptate,daca vrei sa devi asistent / asistenta medicala faci facultatea nu o postliceala pe care o termina absolut oricine... cu postliceala mai rau omorati oamenii,nu ii ajutati.

O persoana realista

#83 Re: Re: Cata ipocrizie

2015-01-17 21:46

#82: - Re: Cata ipocrizie 

 Multumesc,e normal sa fie frustrat cineva cand vede ca altul este platit mai bine,si i se pare normal sa fim platiti mai bine din moment ce invatam atat de mult.Practica ai tot timpul din lume sa o faci,daca nu sti teorie OMORI OMUL!

revoltat
Musafir

#84

2015-01-17 22:44

Este trist si revoltător faptul că mulţi din cei cu facultate au fost la cursuri în timpul serviciului
iar noi le-am făcut şi munca lor. Au luat salariul ca și cum ar fi fost prezenti , cursurile le-au frecventat după chef iar acum au o diplomă cu care se laudă si un salariu discriminatoriu . Asta se poate întâmpla numai în România!


Musafir

#85 Diferenta de salariu prea mare !Nu au nici o responsabilitate in plus!

2015-01-18 06:08

Lucrez in UPU-SMURD de 18 ani si mi se pare nedrept sa ia salariu cu 800 lei mai mult facand aceeasi munca si avand aceleasi responsabilitati ,chiar mai putine uneori,,,,


Musafir

#86

2015-01-18 06:47

Va multumim ca sunteti alaturi de noi! N-am avut privilegiul de a beneficia de timp sa putem frecventa cursurile facultatii de la Arad sau Bucuresti. Ganditi-va ce s-ar fi intamplat, ca toti asistentii dintr-o sectie sa plece la cursuri! Ce s-ar fi intamplat cu actul medical? Multumesc.

Musafir

#87

2015-01-18 07:17

Multumim dragilor ca ne ingrijiti si ma rog la bunul Dumnezeu sa va dea puterea sufleteasca de a face aceasta meserie din suflet ,gandindu-va ca sunteti direct raspunzatori in fata Domnului pentru ajutorul dat.Iisus cand a zis :,,Veniti de mosteniti imparatia Tatalui meu pentru ca bolnav am fost si m-ati ingrijit la cei ca voi s-a referit,,Nu va mai certati pentru ca cearta si nervii nu sunt din mintea divina ,ci din mintea lumii acesteia.

Musafir

#88 Re: Re:

2015-01-18 09:07

#16: Musafir - Re:  corect100%. tură ușoară!

 

 

Anonim

#89

2015-01-18 11:53

Oameni buni,aceasta facultate de asta e infiintata,pt a avea studii superioare,De CE nu desfiintati toate facultatile si sa facem  toti postliceale  in loc de facultati daca nu va convine?Nu va este rusine sa aveti pretentii,noi de ce facem aceste facultati,de prosti?Voi terminati postlicealele alea fara sa va duceti deloc si habar nu aveti sa faceti nimic si spuneti de noi ca nu stim sa facem o injectie,sunteti de rasul lumii.Ne distrugem sanatatea in sesiuni!ca spre deosebire de voi noi avem o gramada de examene pe semeestru si pe voi va doare in fund.NUmai in Romania se putea asa ceva.E ca si cum ai pune un om sa devina MEDIC prin postliceala!Aceasta Facultate e recunoscuta la nivel european,diploma nu este de asistent medical(cum suntem vazuti in Romania ) ci NURSE(in Europa) asta este inca o dovada de diferenta dintre voi cu postliceala si cei  cu facultate.Daca sunteti in necunostiinta de cauza mai bine taceti.Numai comparati studiile medii cu studiile superioare.Este la mintea cocosului ca un om mai bine pregatit trebuie platit mai bine.Asta e valabila in orice domeniu nu doar in medicina,in orice domeniu daca esti mai bine pregatit esti platit mai bine.Puteti sa spuneti voi ce vreti,faptul ca suntem mai bine pregatiti decat voi se vede de la o posta!Este normal sa doara adevarul.Eu una daca as fi urmat o postliceala sanitara,sau orice fel de postliceala nu as fi avut tupeul sa vorbesc despre asa ceva,as fi stat in banca mea si imi vedeam de treaba daca nu sunt capabila de mai mult.Cum spuneam daca nu va convine faceti facultatea sa fiti si voi la acest nivel!Iar chestia cu nefrecventarea nu prea e valabila,mai ales la Craiova unde te duci indiferent ca esti asistent sau nu.


Musafir

#90

2015-01-18 12:28

Pacat,ne pierdem in birocratie si pierdem cei mai buni as.medicali datorita proastei salarizari, proastei organizri a sistemului de sanatate,lipsei de personal .Incet,incet cei mai buni dinte as.medicali vor migra catre locuri in care sunt respectati si remunerati la adevarata lor valoare, unde nu se mai tine cont de studii superioare. Si ca o paranteza cei cu postliceala de multe ori sunt mult mai profesionisti,lund cele mai rapide decizii.



Anonim

#91 Re:

2015-01-18 12:41

#90: -  

 DE unde profesionisti?din postliceala pe care nu au frecventat-o? hai sa fim seriosi.Sunt foarte multi care nu se duc deloc si nu stiu s afaca absolut nimic dar au diploma domne! :)Cum spuneati,plecati in strainatate daca credeti ca e mai bine,dar si acolo daca vine unul cu facultate este acelasi lucru.Pace!

Anonim

#92 Re:

2015-01-18 12:51

#23: -  

 Oare cine e frustratul?tu sau noi?Daca esti asa de tare,dc nu faci facultatea?iti spun eu de ce,pt ca nu esti in stare.Nu peste tot merge cu spaga draga,chiar trebuie sa inveti,si iti spun eu ca inveti destul de mult.Daca ai incerca pt cateva zile sa te duci la facultate sa vezi ce e acolo n-ai mai comenta atat.Sunteti prea invidiosi pe ce putem noi sa realizam.Sunt mandra ca sunt studenta la aceasta facultate unde am invatat in nici 2 ani de facultate cat n-au invatat altii in 3 ani de postliceala,dar e prea frumos spus,pt ca postliceala e "facultativa" exact invers si iesi cu diploma in mana fara sa sti sa faci o injectie!RUSINE sa va fie.Nu veti fi niciodata la acelasi nivel cu facultatea.Daca zici ca facultatea e pt doctori,dc s-au mai facut celalalte facultati?ati ramas in urma din picate,vine lume mai pregatita decat voi si va simtiti inferiori,frustratilor,va e teama sa nu va pierdeti locul de munca dar acolo se va ajunge daca nu treceti la urmatorul nivel.


Musafir

#93

2015-01-18 13:02

Ce pot spune trebue facut ceva si sa nu fim desciminati noi cei care nu am putut face facultate din anumite motive. Cred ca si Postlicealele sanitare daca nu erau bune nu trebuiau infiintate.

Musafir

#94

2015-01-18 18:58

Va felicit pentru demersurile pe care le faceti!Era si timpul ca cineva sa ia atitudine.Din pacate multi din cei care ne reprezinta ma refer la capii OAMMR si multi lideri de ne pastoresc au ales sa-sicontinue studiile universitare pe "sestache"in cadrul unei universitati unde pentru ei a fost posibila"farafrecventa".Mai intreb si eu cum este posibil sa absolvi una ,doua facultati la zi si sa semnezi condica normal in fiecare zi?cind tragi linie diferenta la salariu poate fi de 500-1000ron si statul plateste ,nimeni nu intreaba cum este posibil.Diferenta este mare pentru aceeasi munca1
florin

#95 Re: Re:

2015-01-18 19:40

#72: - Re:  

 pentru ca legea e lege, primul pas spre principii morale solide nu este o uniune a nemultumitilor impotriva sistemului de invatamant care are si el destule minusuri.Cu echivalarea de salarizare sunt de acord dar cu echivalarea academica ... domnilor si doamnelor sa nu comparam experienta de la locul de munca cu un sistem universitar. Om fi noi cei care le stim pe toate dar nu stim chiar tot... Multumesc


Musafir

#96

2015-01-19 07:46

lucrez de 21 de ani pe ambulanta nu stiu ce echivalare ar mai trebui .am facut zeci de cursuri care nu conteaza
Anonim

#97 Re:

2015-01-19 08:44

#96: -  

 Si mama lucreaza pe ambulanta de 20 de ani si face facultatea in acelasi timp cu mine

Anonim

#98 Re:

2015-01-19 08:48

#93: -  

 Care sunt acele motive pt care nu puteti face facultatea? Si altii lucreaza si tot o fac.Si nu prin plecarea de la serviciu asa cum spun unii,fara sa stie.Mama mea invata pe rupte ca sa treaca examenele printre zilele in care nu este la serviciu,invata mai mult decat mine chiar daca are timp mai putin si ia si bursa de studiu,asa ca va rog frumos numai cautati scuze,scuzele nu exista."NU exista nu pot,exista nu vreau!"


Musafir

#99

2015-01-19 13:33

Este necesara aceasts echivalare a studiilor.

Musafir

#100

2015-01-19 13:56

Pentru asistentii medicali cu Sc Postliceala sa se reia procedura de echivalare inceputa in anul 2008.Au existat AMG care si-au echivalat in acest fel studiile au   mai facut 2 ani echivalare la nivel de Facultate de Asistenta Medicala Generala.