Apărați statul laic, domnule președinte Iohannis

Quoted post


Musafir

#53

2014-12-19 07:06

BOR are suficiente lăcaşuri de cult în care să propăvăduiască...TOATE acele lăcaşuri au fost construite ŞI cu banii celor care sunt liber cugetători sau care, măcar, care că NU E FIREASCĂ o aşa opulenţă din partea BOR. În concluzie CRED CĂ AR TREBUI IMPOZITATE VEBNITURILE B.O.R !!!

Raspunsuri


Musafir

#91 Re:

2014-12-20 09:03:37

#53: -  

Află că sunt impozitate. E o lege fiscală în ţara asta. Care tratează pe fiecare categorie de persoană juridică altfel în funcţie de ceea ce face. Dacă este să moară şi capra vecinului şi să fim egali, atunci nici ONG-urile să nu mai aibă facilităţi. Unele dintre ele au beneficii de sediu şi/sau scutiri de impozit. Se spune că sunt de utilitate publică. Oare toate? Sau cine decide?

Înghiţi cămila şi strecori ţânţarul. Dacă am salariu lunar de 3000 lei, iar soţia aduce 100 din venituri pasagere, şi eu vreau să-mi cumpăr ţigări sau băuturi sau alte lucruri casre par inutile, iar soţia strigă CĂ DIN BANII COMUNI SĂ NU IAU, PENTRU CĂ SUNT ŞI BANII EI, tu ce spui?

Bine că vedem unde se duc 0,02% din buget ( din care 0,0000001% ai ateilor) şi nu vedem ce se face cu alţi circa 20-30% din această economie prost gestionată.