Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului

Quoted post


Musafir

#185

2014-12-15 06:49

Buna ziua si Doamne Ajuta ca Parintele Arsenie Boca sa fie canonizat si pomenit in randul Sfintilor universali !

Cu mine , Parintele Arsenie Boca a facut minuni , chiar daca nu l-am cunscut personal !

Prin Parintele Arsenie Boca L-am redescoperit pe Dumnezeu, pe Mantuitorul nostru , Isus Hristos si credinta mea a capatat putere .

L-am visat pe parintele Arsenie Boca , cand nu stiam nimic despre sfiintia sa , l-am visat cum stateam innaintea sa , imbracat in haina sa alba , si ma certa grozav...., iar eu , in genunchi , nu indrazneam sa ridic nici macar privirea ..

A doua zi am vizitat Manastirea Agapia dar eu m-am oprit la pangarul manastirii , la poarta , si am cautat cu infrigurare chipul celui care m-a dojenit aspru in vis , asa imi spunea sufletul , sa stau acolo si sa caut caci voi gasi raspuns ... Si l-am gasit , l-am vazut in haina sa alba , pe coperta cartii " Alte marturii despre parintele Arsenie Boca " .Am cumparat cartile , atunci erau editate numai doua si am plecat spre casa cu o nerabdare care imi mistuia sufletul , sa citesc si sa stiu cine este Parintele ...

Am citit si am plans toata noaptea , citeam , reciteam si plangeam , si constientizam cat sunt de pacatoasa , cat de mult am gresit la viata mea . Din aceasta prima citire am retinut , fara sa imi dau seama , una dintre rugaciunile pe care Parintele Arsenie Boca ne-a indemnat sa i le adresam dupa ce el nu va mai fi cu noi . Eu m-am adresat sfiintie sale cu apelativul "Sfinte Parinte Arsenie Boca ": Te rog , trimite-mi duhul tau paznic si daruieste-mi liniste si sanatate . Te rog , alunga de la casa mea necazurile si suferintele caci ai duh sfant " . Am retinut-o , repet , fara sa stiu de ea !

Intr-una din zilele urmatoare , cand inca ma mai intrebam multe si ma minunam in sinea mea , s-a intamplat sa trec brusc printr-o stare de rau fizic , general , dar atat de rau ca imi venea sa chem Salvarea . Dar trebuia deasemeni sa ajung sa rezolv una dintre problemele de srviciu la o institutie din oras . Am plecat dar cu spaima in suflet ca as putea face un accident de masina la tot pasul . Ajunsa la destinatie , m-am oprit la parterul cladirii , uitandu-ma ingrijorata ca trebuie sa urc la etajul II iar pe mine puterile ma lasasera definitiv , eram vlaguita si deabia puteam respira .Si brusc mi-a venit in minte rugaciunea Parinteleui arsenie Boca , rugaciune de care nu stiam sa o fi pastrat in memorie ..Si am inceput sa ma rog , si sa urc ... Poate ca am reusit sa o repet de patru ori , cert este ca pana sus , la etajul II nu am mai avut nimic !
MERGEAM SI MA MINUNAM SI MULTUMEAM PARINTELUI SI BUNULUI DUMNEZEU SI IARASI PARINTELUI ....

Si asa am inceput sa merg pe aceasta Cale a Cedintei in Dumnezeu , datorita Parintelui Arsenie Boca , catre care ma rog adeseori si pe care il simt aproape de sufletul meu , mereu .

Cu stima ,

Cristina MICU, Focsani

Raspunsuri


Musafir

#190 Re:

2014-12-16 01:30:59

#185: -  

 Sarutmana! Multumim pentru marturie! Doamne ajuta!