Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului

George, un Hunedorean

#176

2014-12-13 10:38

Macar acum in al XII-lea ceas sa incercam sa ne recapatam demnitatea, sa fim cu fruntea sus si sa ne apreciem cum se cuvine tot ceeace inseamna cu adevarat valoare. In speranta ca ne vom putea recapata identitatea pierduta. NIHIL SINE DEO!


Musafir

#177

2014-12-13 10:42

Doamne Ajuta !
Nu se poate sa nu se poata !

Musafir

#178

2014-12-13 12:03

Un om diferit printre oameni - UN SFÏNT.
Alexandru BOCAN

Musafir

#179

2014-12-13 15:27

DOAMNE AJUTA

Musafir

#180

2014-12-13 16:37

eu si sotia mea dorim f mult ca Sf Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane sa ia ,in sfirsit in discutie canonizarea parintelui Arsenie Boca.

Musafir

#181

2014-12-14 18:20

sint convinsa ca aceasta actiune este de bun simt, caci parintele Arsenie Boca a fost de cind era petamint un sfint si nu putem crede alceva.Multumim pt. acesta actiune care este nimic mai mult decit un adevar

Musafir

#182

2014-12-14 18:24

dita maria\ timisoara basmului 1

Musafir

#183

2014-12-14 19:46

Dorim canonizarea parintelui nostru drag Arsenie
BOCA

Musafir

#184

2014-12-14 22:07

Desi sunt de acord cu canonizarea Sf.Parinte Arsenie Boca, stau si ma intreb daca nu cumva incalcam dorinta Sfitiei Sale, care a zis ca nu doreste sa fie miscat pana la a doua venire a Mantuitorului. Poate gresesc eu, dar am inteles ca aceasta ar fi fost una din dorintele Sfintiei Sale,inainte de trecerea la cele vesnice. Sincer va spun, din punctul meu de vedere,adevarata canonizare o face intreaga activitate din timpul vietii si de dupa a celui care se doreste a fi canonizat. Ori Sf Parinte Arsenie Boca a demonstrat atat in timpul vietii, cat si dupa trecerea la cele vesnice, ca tot ce face este demn de un MARE SFANT.

Musafir

#185

2014-12-15 06:49

Buna ziua si Doamne Ajuta ca Parintele Arsenie Boca sa fie canonizat si pomenit in randul Sfintilor universali !

Cu mine , Parintele Arsenie Boca a facut minuni , chiar daca nu l-am cunscut personal !

Prin Parintele Arsenie Boca L-am redescoperit pe Dumnezeu, pe Mantuitorul nostru , Isus Hristos si credinta mea a capatat putere .

L-am visat pe parintele Arsenie Boca , cand nu stiam nimic despre sfiintia sa , l-am visat cum stateam innaintea sa , imbracat in haina sa alba , si ma certa grozav...., iar eu , in genunchi , nu indrazneam sa ridic nici macar privirea ..

A doua zi am vizitat Manastirea Agapia dar eu m-am oprit la pangarul manastirii , la poarta , si am cautat cu infrigurare chipul celui care m-a dojenit aspru in vis , asa imi spunea sufletul , sa stau acolo si sa caut caci voi gasi raspuns ... Si l-am gasit , l-am vazut in haina sa alba , pe coperta cartii " Alte marturii despre parintele Arsenie Boca " .Am cumparat cartile , atunci erau editate numai doua si am plecat spre casa cu o nerabdare care imi mistuia sufletul , sa citesc si sa stiu cine este Parintele ...

Am citit si am plans toata noaptea , citeam , reciteam si plangeam , si constientizam cat sunt de pacatoasa , cat de mult am gresit la viata mea . Din aceasta prima citire am retinut , fara sa imi dau seama , una dintre rugaciunile pe care Parintele Arsenie Boca ne-a indemnat sa i le adresam dupa ce el nu va mai fi cu noi . Eu m-am adresat sfiintie sale cu apelativul "Sfinte Parinte Arsenie Boca ": Te rog , trimite-mi duhul tau paznic si daruieste-mi liniste si sanatate . Te rog , alunga de la casa mea necazurile si suferintele caci ai duh sfant " . Am retinut-o , repet , fara sa stiu de ea !

Intr-una din zilele urmatoare , cand inca ma mai intrebam multe si ma minunam in sinea mea , s-a intamplat sa trec brusc printr-o stare de rau fizic , general , dar atat de rau ca imi venea sa chem Salvarea . Dar trebuia deasemeni sa ajung sa rezolv una dintre problemele de srviciu la o institutie din oras . Am plecat dar cu spaima in suflet ca as putea face un accident de masina la tot pasul . Ajunsa la destinatie , m-am oprit la parterul cladirii , uitandu-ma ingrijorata ca trebuie sa urc la etajul II iar pe mine puterile ma lasasera definitiv , eram vlaguita si deabia puteam respira .Si brusc mi-a venit in minte rugaciunea Parinteleui arsenie Boca , rugaciune de care nu stiam sa o fi pastrat in memorie ..Si am inceput sa ma rog , si sa urc ... Poate ca am reusit sa o repet de patru ori , cert este ca pana sus , la etajul II nu am mai avut nimic !
MERGEAM SI MA MINUNAM SI MULTUMEAM PARINTELUI SI BUNULUI DUMNEZEU SI IARASI PARINTELUI ....

Si asa am inceput sa merg pe aceasta Cale a Cedintei in Dumnezeu , datorita Parintelui Arsenie Boca , catre care ma rog adeseori si pe care il simt aproape de sufletul meu , mereu .

Cu stima ,

Cristina MICU, Focsani


Musafir

#186

2014-12-15 10:37

SFANTUL ARDEALULUI , trebuie sa fie pus la locul cuvenit
Simtim oricum, puterea SFANTULUI , permanent
Daca ne respectam pe noi , ne respectam si SFINTII

Musafir

#187

2014-12-15 13:18

Am fost contemporani cu un adevarat trimis al lui Dumnezeu pe care sper ca vom sti sa il apreciem ca atare macar in ceasul al doisprezecelea!

Musafir

#188

2014-12-15 19:29

Vox populi, vox Dei !

Musafir

#189

2014-12-15 19:53

"Iata, eu ma tem si ma cutremur ca nu cumva Dumnezeu sa fi trecut prin Ierihonul romanesc si sa ne fi vorbit prin viata, cuvintelesi lucrarile Parintelui Arcenie, si noi sa nu fi sesizat indeajuns ! "Timeo DOMINE transeuntem" (din PARINTELE ARSENIE- OMUL IMBRACAT IN HAINE DE IN". PAG. 164)

Musafir

#190 Re:

2014-12-16 01:30

#185: -  

 Sarutmana! Multumim pentru marturie! Doamne ajuta!


Musafir

#191

2014-12-16 09:44

Sarbatori fericite si bunul Dumnezeu sa ne ajute la realizarea idealurilor nostre crestine. Doamne ajuta !

Musafir

#192

2014-12-17 05:15

canonizrea parintelui Arsenie Boca este un merit a unui sfint contemporan

Musafir

#193

2014-12-17 07:20

Pentru canonizarea Sfantului Parinte Arsenie Boca

Musafir

#194

2014-12-17 07:54

Doamne ajuta!

Musafir

#195

2014-12-17 11:03

Doamne ajuta!

Musafir

#196

2014-12-17 12:16

Confirm semnatura.

Musafir

#197

2014-12-17 17:20

Vă apreciez pentru demersurile pe care le faceţi pentru canonizarea PĂRINTELUI ARSENIE BOCA,şi e păcat că biserica nu a luat acastă hotărâre şi tace.

Musafir

#198

2014-12-17 17:23

Sunt sigura ca adunand semnaturile noastre ,,,,Sf,sinod ,ne aude si pe noi si purcede cat mai repede sa inceapa procedurile de Canonizare ,,, a SF, nostru drag.Aceasta deoarece ,,,Sf, nostru a fost asemuit cu parintele meu drag Porfirie al Kafsokalivia (din Sf, Munte ) care a fost canonizat anul trecut ,si care a trecut in imparatia lui Dumnezeu la 2 decembrie 1991,,,2 ani mai tarziu ,,,dacat ,,Sf, nostru drag...Doamne bun,,,pentru rugaciunile Sf, nostru ,,,ajuta acest neam ,,,oropsit ,,si haituit ,,din toate partile ,,,AMIN ,,,
Constantin
Musafir

#199

2014-12-17 18:02

Parintele Arsenie Boca m-a ajutat foarte mult, initial prin niste fragmente din scrierile sale, pe care le-am citit. Acelea mi-au "sfasiat" inima, in sensul ca mi-au relevat, fara ocolisuri, starea jalnica in care ma aflam. M-au cutremurat. M-au adus in situatia sa nu mai suport propria mediocritate, dar in acelasi timp, in mod tainic si inexplicabil, nu mi-au creat deznadejde. Am simtit prezenta Parintelui in sufletul meu si am simtit o mare dorinta sa scap de raul in care ma scaldam, dorinta de a-mi limpezi sufletul. Inca de la vremea aceea l-am indragit, fara sa stiu mai mult despre Sfintia sa decat numele de pe carticelele citite si niste foarte vagi si controversate informatii. De atunci am aflat mai multe, iar imaginea Parintelui si privirea sa ma urmaresc. Mi se face rusine si in acelasi timp mi se face dor cand ma uit in ochii lui limpezi si patrunzatori. Se simte mangaierea si limpezimea dragostei. Iata minunea.


Musafir

#200

2014-12-18 10:15

binecuvantari !...