Vrem să ne lăsăm de fumat! Ajutaţi-ne !

Quoted post


Musafir

#12

2014-05-30 19:47

Fumezi atunci cand n ai minte destul ... cand deja esti matur si inca fumezi esti un retardat!

Raspunsuri

Nico

#117 Re:

2015-10-02 08:05:56

#12: -  

 As fii mai atent la ce spun in locul tau. Se pare ca fie nu esti fumator, fie esti asa cum ii acuzi pe altii a fii.

Nicotina este DROGUL cu cel mai rapid efect si cu o perioda de injumatatire extrem de mare.

In prezenta nicotinei se elibereaza dopamina, iar in absenta ei nivelul dopminei scade brusc si conduce la disfunctii chimice ale creierului.

Odata prins in capcana fumatului, inconstient de efectele sale pe termen lung (ii vezi pe strada cand esti tanar pe cei ce fumeaza si nu au nimic... nu-ii vezi plimbandu-se pe cei morti), generezi o dependenta chimica majora si una psihica la fel de dramatica; o persoana care se drogheaza cu droguri ilegale nu isi baga 20-30 de jeturi de drog pe zi in corp. Fumatorul face lucrul asta constant si fara sa constientizeze ca alimenteaza acelasi tip de adictie, dar o face utilizand un drog legal.

De vreme ce se vand in magazine aceste droguri numite tigari, tinerii au tendinta sa nu inteleaga ca sunt la fel de periculoase ca drogurile ilegale, de aici se infiripeaza un gand in subconstient, ca nu ar fii ceva grav, ci ceva "nevinovat" cum si este devreme ce nu exista o informare coerenta.

As aborda problema PREVENTIV in primul rand prin programul Stop Fumat, de exemplu ca in Germania: acolo nu se vand tigari in magazine, ci strict de la automate unde nu sunt vizibile pachetele "macho" de tigari, ci doar textul marcii de tigari in litere cum sunt cele cu care scriu eu.

In plus, nu poti cumpara cu bani, ci ai nevoie de un tip de card, emis doar catre persoanele de peste 18 ani prin primariile locale, dupa ce nefumatorul, care este pe punctul de a face un pas dramatic, este constientizat activ ca fumatul este cel mai mare criminal in ziua de astazi. Formalitatile pentru a obtine acel card sunt de asemenea complicate si nefumatorul are tendinta sa inteleaga din prima ca este un risc pe care nu are sens sa si-l asume fiind la acel moment sanatos.

De exemplu eu la 40 de ani cand merg in Germania am o problema sa-mi cumpar tigari deoarece nu am cum sa detin acel card. La mine fumatul este deja o boala, dar la nefumator inca nu este, deci nu se va milogi la unul sau altul sa foloseasca cardul altuia pentru a avea acces la automatul de tigari. De aici PREVENTIA.

Desigur ca programul Stop Fumat trebuie sa se ocupe in aceeasi masura si de cei IMBOLNAVITI deja, cum sunt eu, dar si in aceasta chestiune, dincolo de subfinantare, problema este ca doctorii asociati acestui program folosesc pachetele (finantate chiar de fumatori prin taxa pe tutun), pentru a-i atrage la cabinete in schimbul sumei de 100 RON pentru "consultatie".

Trec acum prin momente finaciare critice si am incercat sa obtin asa zisele medicamente gratuite. Explicit am cerut medicului AJUTOR deoarece trec prin momente ifioratoare de sevraj chimic si psihic. Raspunsul medicului e ca "pe dansul nu-l ajuta cu nimic daca nu am bani sa platesc" ceea ce s-ar vrea un ajutor pentru un bolnav.

Ce nu inteleg de asemenea este: O persoana care foloseste droguri ilegale beneficiaza de suport medical prin casa de asigurari pentru a invinge sevrajele.

In schimb pentru a beneficia de asistenta medicala fumatorul nu este subventionat prin asigurarea de sanatate, desi este cunoscut statistic, ca fumatul ucide de departe mai multi oameni decat toate celelalte vicii posibile la un loc.

Pana acum fumtul a ucis mai multe persoane decat toate razboiaiele din istorie, dar nu este tratat prin casa de asigurari ca o problema medicala se pare, desi ucide in nestire!