Vrem să ne lăsăm de fumat! Ajutaţi-ne !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Vrem să ne lăsăm de fumat! Ajutaţi-ne !


Musafir

#101

2015-02-14 20:22

vreau sa renunt la

Musafir

#102

2015-02-23 13:15

Nu am ce comentariu sa fac. Suntem in 23 februarie 2015 si nu mai fumez din 6 februarie 2015. Am fumat 38 ani cate 2-3 pac pe zi.
102

#103 102

2015-02-24 07:45

A mai trecut o zi.


Musafir

#104

2015-03-17 07:28

buna ziua..sunt o fumatoare inraita cam 1pak./zi ..am 50 ani si fumez de 30 ani..am doi baieti care sunt impotriva fumatului si doresc si vreau sa ma las definitiv..doresc sa ma las de fumat..pe d-na doctor(medic de familie)am intrebat-o si mi-a spus ca TREBUIE SA AM VOINTA..asa este !?
cu respect,
sevghin
anda

#105 democratie de 25 ani

2015-03-21 08:35

vreti democratie dar habar nu aveti ce e aia


Musafir

#106

2015-03-27 10:51

ptr. ca doresc mult sa ma las de fumat

Musafir

#107

2015-04-07 12:29

Am semnat pt ca imi doresc din toata inima sa renunt la fumat

Musafir

#108

2015-04-10 21:01

Sunt fumatoare de 30 de ani si imi doresc sa ma las de fumat dar nu am reusit pana acum. Am incercat de mai multe ori, dar din pacate am reicidivat. Am nevoie de ajutor.Ma puteti ajuta?

Musafir

#109 Re: 102

2015-04-21 11:33

#103: 102 - 102 

 total 75 zile


Musafir

#110

2015-04-22 17:20

Buna seara. Vreau in primul rand sa ma ajut pe mine insumi sa ma las de acest viciu dar si pe altii. O seara buna.

Musafir

#111

2015-04-29 06:05

Am incercat in mai multe randuri sa renunt la acest viciu, fumatul, insa ori nu am vointa necesara ori nu sunt suficient de pregatit sa renunt. Doresc sa primesc consiliere in ce priveste renuntarea la fumat.

Musafir

#112

2015-05-03 17:59

Era si timpul

Musafir

#113

2015-05-03 18:00

Parerea mea este ca fumatorii ar trebui sa inteleaga ca nu li se interzice sa fumeze putand sa faca aceasta in afara localurilor publice ci li se cere mai degraba sa respecte pe cei care nu fumeaza in acest fel, de la copii, ceilalti clienti si angajatii care lucreaza in aceste locuri publice. In plus isi si lor un bine fumand mai putin. Cat despre pierderile de locuri de munca din industria tutunului acestia trebuie sa inteleaga ca aceasta profesie este una criminala, ei participa in mod voit la imbolnavirea si otravirea a milioane de oameni in propria tara. Mai degraba ar trebui sa o ia ca un semn bun, un semn al schimbarii si de ce nu a unui nou inceput, poate mai bun. Tot in aceasta ordine de idei aparitia pe posturile de televiziune a unei psiholoage care sustine ca populatia nu este pregatita pentru aceasta schimbare este aberanta, sa ne gandim putin la taxarea bacsisului in baruri sau inchiderea localurilor daca se gaseste o suma de bani in plus in casele de marcat. Nu s-a considerat necesara intrebarea unui psiholog daca populatia este pregatita pentru aceasta lege, nu-i asa? Daca este sa gandim pe aceleasi principii nu i se cere bolnavului de vicii sa renunte la boala sa ci sa nu mai inbolnaveasca si pe altii. Cat tine de economia tarii sa ne gandim cate persoane vor intra de acum in localurile publice pe care le-au evitat pana acum din cauza fumului de tigara si cresterea vanzarilor prin infuzia de noi clienti. Este compensatoriu pentru guverna pentru ca acum, daca nu se fumeaza voi intra si eu sa servesc masa sau sa dansez intr-un club.


Musafir

#114

2015-05-11 13:21

Vreau sa ma las de fumat,am aflat abia saptamana trecuta de pastilele Champix de la o prietena care s-a lasat datorita campaniei si a primit si gratis pastilele,unde sa ma adresesz si eu sa le primesc?va multumesc

Musafir

#115

2015-05-25 07:36

Am semnat aceasta petitie pt ca sunt unul din milioanele de oameni care vor sa renunțe la fumat.Mc.

Musafir

#116

2015-06-04 20:28

Semnez și ei această petiție pentru ca să se găsească cineva să le dea o ideie guvernanților să oblige producătorii de țigări să bage în pachet soluții și ghiduri de renunțare la fumat
Nico

#117 Re:

2015-10-02 08:05

#12: -  

 As fii mai atent la ce spun in locul tau. Se pare ca fie nu esti fumator, fie esti asa cum ii acuzi pe altii a fii.

Nicotina este DROGUL cu cel mai rapid efect si cu o perioda de injumatatire extrem de mare.

In prezenta nicotinei se elibereaza dopamina, iar in absenta ei nivelul dopminei scade brusc si conduce la disfunctii chimice ale creierului.

Odata prins in capcana fumatului, inconstient de efectele sale pe termen lung (ii vezi pe strada cand esti tanar pe cei ce fumeaza si nu au nimic... nu-ii vezi plimbandu-se pe cei morti), generezi o dependenta chimica majora si una psihica la fel de dramatica; o persoana care se drogheaza cu droguri ilegale nu isi baga 20-30 de jeturi de drog pe zi in corp. Fumatorul face lucrul asta constant si fara sa constientizeze ca alimenteaza acelasi tip de adictie, dar o face utilizand un drog legal.

De vreme ce se vand in magazine aceste droguri numite tigari, tinerii au tendinta sa nu inteleaga ca sunt la fel de periculoase ca drogurile ilegale, de aici se infiripeaza un gand in subconstient, ca nu ar fii ceva grav, ci ceva "nevinovat" cum si este devreme ce nu exista o informare coerenta.

As aborda problema PREVENTIV in primul rand prin programul Stop Fumat, de exemplu ca in Germania: acolo nu se vand tigari in magazine, ci strict de la automate unde nu sunt vizibile pachetele "macho" de tigari, ci doar textul marcii de tigari in litere cum sunt cele cu care scriu eu.

In plus, nu poti cumpara cu bani, ci ai nevoie de un tip de card, emis doar catre persoanele de peste 18 ani prin primariile locale, dupa ce nefumatorul, care este pe punctul de a face un pas dramatic, este constientizat activ ca fumatul este cel mai mare criminal in ziua de astazi. Formalitatile pentru a obtine acel card sunt de asemenea complicate si nefumatorul are tendinta sa inteleaga din prima ca este un risc pe care nu are sens sa si-l asume fiind la acel moment sanatos.

De exemplu eu la 40 de ani cand merg in Germania am o problema sa-mi cumpar tigari deoarece nu am cum sa detin acel card. La mine fumatul este deja o boala, dar la nefumator inca nu este, deci nu se va milogi la unul sau altul sa foloseasca cardul altuia pentru a avea acces la automatul de tigari. De aici PREVENTIA.

Desigur ca programul Stop Fumat trebuie sa se ocupe in aceeasi masura si de cei IMBOLNAVITI deja, cum sunt eu, dar si in aceasta chestiune, dincolo de subfinantare, problema este ca doctorii asociati acestui program folosesc pachetele (finantate chiar de fumatori prin taxa pe tutun), pentru a-i atrage la cabinete in schimbul sumei de 100 RON pentru "consultatie".

Trec acum prin momente finaciare critice si am incercat sa obtin asa zisele medicamente gratuite. Explicit am cerut medicului AJUTOR deoarece trec prin momente ifioratoare de sevraj chimic si psihic. Raspunsul medicului e ca "pe dansul nu-l ajuta cu nimic daca nu am bani sa platesc" ceea ce s-ar vrea un ajutor pentru un bolnav.

Ce nu inteleg de asemenea este: O persoana care foloseste droguri ilegale beneficiaza de suport medical prin casa de asigurari pentru a invinge sevrajele.

In schimb pentru a beneficia de asistenta medicala fumatorul nu este subventionat prin asigurarea de sanatate, desi este cunoscut statistic, ca fumatul ucide de departe mai multi oameni decat toate celelalte vicii posibile la un loc.

Pana acum fumtul a ucis mai multe persoane decat toate razboiaiele din istorie, dar nu este tratat prin casa de asigurari ca o problema medicala se pare, desi ucide in nestire!


Musafir

#118

2015-10-18 11:45

Am sanatatea precara si 56 ani.

Musafir

#119

2015-11-03 08:14

De ce trebuie ca Nefumătorii să suporte si sa inhaleze tonele de fum in plămâni ????
Boală curată !

Musafir

#120

2016-01-04 10:05

Doar asa ma voi lasa de fumat....

Musafir

#121

2016-01-13 11:15

Apreciez ca este una dintre formele prin care nefumatorii pot lupta impotriva tupeului maxim al fumatorilor care fumeaza peste tot, indiferent daca e interzis fumatul sau nu. Aceasta nesimtire fara limite trebuie oprita. Culmea este ca in general autoritatile statului indreptatite sa ia masuri nu fac absolut nimic.

Musafir

#122

2016-02-07 17:43

pentru ca mam convins ca nu e buna tigara dupa 18 ani de fumat incontinu

Musafir

#123

2016-02-11 14:24

Doar cu ajutor pot sa ma las de fumat