Vrem să ne lăsăm de fumat! Ajutaţi-ne !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Vrem să ne lăsăm de fumat! Ajutaţi-ne !


Musafir

#51 Re: Corect!

2014-06-02 08:47

#48: Ciota Emil -

Da, taxa pe viciu a fost intre 1mld si 1.5 mld lei noi, dintr-un total de 4,5-5,5 mld bugetul Sanatatii. Unde s-au dus banii? Au fost palmati, ca si cei din taxa de poluare!


Musafir

#52 Re:

2014-06-02 08:53

#50: -

Multa sanatate, dar asta dovedeste ca nu taxarea in plus rezolva ceva, ci vointa. Toti cei care s-au lasat de fumat pe care-i cunosc au facut-o fie prin vointa pur si simplu, fie cu tigara electronica. Stiu 2 care au incercat cu programe medicale si medicamente, singurul rezultat a fost ca s-au simtit rau de la medicamente si fumeaza in continuare.


Musafir

#53

2014-06-02 15:35

de mult imi doresc acest lucru dar nu am vointa ar trebui sa se creeze centre gratuite unde sa aiba acces oamenii saraci sa fie ajutati sa scape de acest viciu

Musafir

#54

2014-06-02 15:46

Trebuie sa ne lasam de fumat!!!

Musafir

#55

2014-06-02 17:28

Activitatea de educaţie se realizează pe niveluri cu oportunitatea de evaluare şi intervenţie.
• Cognitiv(cunoştinţe, concepţii şi conştientizarea factorilor de risc) - chestionarea asupra cunoştinţelor specifice şi asupra factorilor de risc cu modificarea lor.
• Atitudinal(convingeri, intenţii şi disponibilitatea de schimbare)evaluarea atitudinilor, credinţelor, disponibilităţi pentru schimbare. Conştientizarea emoţiilor, construirea angajamentului pentru schimbare. Metode de stimulare a interesului.

• Comportamental(comportamente), motivează şi întăreşte comportamentul.
• Social(reţeaua de suport social) mobilizarea suportului social şi a resurselor.
Pot sa fiu implicata in formula asta,daca sunteti de acord!

Musafir

#56

2014-06-02 19:26

Fumatorii ar trebui sa aiba bun simt si sa fumeze in aer liber macar si nu in spatii inchise in care au acces si altii, care pana la urma sunt obligati sa inhaleze fumul...
Fumator

#57 Re:

2014-06-02 19:41

#56: -

Asta sunt de acord, dar pentru asta exista deja lege si e foarte rau daca unii n-o respecta. Nu ai voie sa fumezi in spatii publice inchise altele decat cele amenajate ca loc de fumat sau in localurile unde fumatul este permis.


Musafir

#58

2014-06-03 08:52

Vrem să ne lăsăm de fumat! Ajutaţi-ne !

Musafir

#59 Re:

2014-06-04 10:13

M-am lasat de 2 luni si jumatate cu ajutorul pastilelor Champix. Am fost la ei la Spitalul Nasta, am participat la prima sedinta de informare apoi m-am programat atat la d-na doctor cat si la psiholog si am urmat cu sfintenie toti pasii recomandati de ei. Te ajuta foarte mult iar cu pastilele este perfect, nu ai probleme de sevraj. Daca doresti sa te lasi, poti. intr-adevar m-am ingrasat 6 kilograme dar acestea se pot da jos apoi. Si nimeni nu a murit pentru faptul ca are cu 6 kg mai mult dar se moare din fumat.

PS: cu tigara electronica nu te poti lasa de fumat deoarece iti intretine ticul fizic de a face ceva cu mainile si de a avea tigara in gura. Cine sustine contrariul ori minte ori a fost foarte motivat sa se lase de fumat si il felicit dar din pacate acest lucru este foarte rar in general.

???

#60 Re: Re:

2014-06-04 13:54

#59: - Re:

Si ce conteaza ca are ticul fizic de a face ceva cu mainile si a avea tigara-n bot, cata vreme nu mai baga otrava-n el?


Musafir

#61 Re: Re: Re:

2014-06-04 14:52

#60: ??? - Re: Re:

Otrava de nicotina tot si-o baga... Iar ticul de a duce tigara electronica in locul celei normale tine pana intr-o zi, cand "ïncurca" obiectele intre ele... si asa reincepe "normalele".  E doar chestie de timp:)


Musafir

#62 Re: Re: Corect!

2014-06-04 14:55

#51: - Re: Corect!

Asa este, au fost palmati catre oamenii cu cancer, catre cei cu infarct miocardic, catre ambulante...

Cititi pe site-ul www.ms.ro despre cum s-au cheltuit banii din taxa pe viciu


Musafir

#63

2014-06-04 15:33

Sint fumatoare de 44 ani si nu am avut destula putere sa ma las de fumat.Mi-a povestit cineva de existenta programului -stopfumat-.Am fost, am vazut,si m-am lasat cu ajutorul celor de acolo care te primesc cu toata caldura .Nu te critica, nu te judeca ci numai te ajuta .Sint in timpul tratamentului si sint tare mindra de mine ca nu am fumat de 3 saptamini.Ce se intimpla daca centrul nu aveau bani pentru medicamentele
necesare?Nu aveam ocazia sa ma ajute cineva.
Lasati-va de fumat,oameni buni,cit mai aveti timp
Bogdan

#64 Re: Re: Re: Re:

2014-06-04 19:44

#61: - Re: Re: Re:

"Exista lichide de fumat cu nicotina de diverse concentratii, pana la concentratie zero. Scazi concentratia progresiv, pana ajungi la zero nicotina. " Asa si este, eu asa am facut. Am ramas cu un tic, sa trag din tigara electronica, fara nicotina, fara gudroane, fara monoxid de carbon. Si? Am incercat inainte cu programele stop fumat, n-a mers la mine.


Musafir

#65

2014-06-05 08:24

Stop fumat=Stop cancer!

Musafir

#66

2014-06-05 15:07

Imi doresc foarte mult sa nu mai fumez dar nu reusesc, eu zic ca am vointa dar nu reusesc
ciresar

#67 fumatul

2014-06-05 15:08

Ajutati-ne sa scapam de acest viciu toxic
talpa tarii

#68

2014-06-05 19:45

....macar de s-ar interzice vânzarea tigarilor in magazinele alimentare. Guvernantii n-au nici un interes in problema fumatului, multi fumeaza oriunde vor, masurile antifumat nu sunt populiste., producatorii de tutun sunt mai "convingatori". Legislatia, cata e , nu se aplica.
Ionut Cretan

#69 stop fumat

2014-06-10 13:45

E bine ca va laudati cu un program demarat in capitala dar solicitati sustinere din partea intregii tarii...am trimis un mail pentru a afla unde ma pot adresa in cluj napoca pt indrumare si ajutor si am fost tratat cu raceala...sa va fie rusine.adresa mea este ionut.cretan@yahoo.com

Musafir

#70

2014-06-11 14:48

Doresc sa fiu ajutata, si eu si sotul meu. sa ne lasam de fumat


Musafir

#71

2014-06-13 12:58

Prea multa blandete pentru cei care ne spurca aerul.
Oana

#72 Accize tutun

2014-06-13 14:24

Statul este direct interesat in comercializarea tigarilor datorita accizelor aplicate la produsele din tutun, deaceea le e mai greu sa accepte suplimentarea fondurilor pentru acest program...
Acum, ar mai trebui sa evalueze cat costa (decontat de stat) tratarea bolilor sustinute si agravate de fumat si cat castiga din tigarile fumate pe persoana respectiva...

Musafir

#73

2014-06-16 09:09

Baga-ti pula in ele tigari!

Musafir

#74

2014-06-17 08:24

Îmi place sa fumez, dar vreau sa ma las.

Musafir

#75

2014-06-19 19:10

Ar fi pacat sa fie sistat acest program, in conditiile in care bolile pulmonare secundare fumatului sunt intro crestere spectaculoasa.
Din pacate asta e modelul romanesc, MS si CAS mai bine cheltuie bani multi pe tratarea bolilor in loc sa sustina si sa promoveze programele de preventie.