Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

Ene

#328 Impotriva unei petitii false

2014-02-15 17:34

Sunt unul dintre cetatenii acestei tari care s-ar alatura oricand semnatarului unei petitii ce vizeaza un demers onest.
Sunt in putinul meu timp liber si detectorist amator,posesor al unui detector de metale onest,pe care cei mai multi detectoristi il detin si care identifica un obiect metalic la maxim 30 cm.in sol,in cazul unei tinte marisoare.
Comunitatea pasionatilor de detectie legala si autorizata s-a constituit in jurul unui forum care ulterior din cazuza unor interese neimpartasite de toti forumistii s-a scindat in trei.
Marea majoritate a iubitorilor de detectie sunt si pasionati de istorie si chiar patrioti.
Regulile care stau la baza acestor forumuri vizeaza respectarea legislatiei,detectia departe de zonele reperate si protejate arheologic,predarea eventualelor artefacte gasite,de multe ori identificate ca artefacte prin afisarea pe forum.Eu sunt membru pe forumul initial dar si al celorlalte doua si posesor de detector de aproape doi ani.Alaturi de ceilalti membri am fost martori ai filmului descoperirii tezaurelor descoperite de colegi ai nostri,cel mai mediatizat fiind al colegului Iulian.Va rog sa retineti,au fost gasite MAI MULTE TEZAURE,PREDATE autoritatilor,acestea fiind facute publice pe forumuri,fotografiate si catalogate INAINTE de a intra pe mana unora ca semnatarul acestei petitii.In ultimii ani nu doar tezaure,ci artefacte de o valoare inestimabila au fost descoperite si predate legal,descoperitorii lor impartasind cu noi etapele descoperirii si predarii lor.
MAREA MAJORITATE A ARTEFACTELOR AU FOST GASITE IN PADURI,acolo unde arheologii nu ar cauta in principiu niciodata,nefiind locatia unui eventual sit si detectoristul neavand posibilitatea sa stie ce se ascunde acolo pana nu este scos afara,in general obiecte pierdute la vanatoare,in batalii,in refugiu.
In momentul in care am citit petitia domnului Teodor am avut un sentiment de revolta fata de un om frustrat care a insailat o sumedenie de minciuni si a aruncat cu noroi in munca,entuziasmul si cinstea unor oameni.
Ii rog pe eventualii semnatari ai petitiei sau chiar si pe cei care au semnat deja petitia sa acceseze aceste forumuri de detectie si sa traga propriile concluzii cu privire la aceasta activitate.
Ceea ce pot sa va spun este ca "tagma"detectoristilor legali,autorizati lupta impotriva braconajului arheologic practicat de detectoristi ilegali si arheologi vanduti intereselor tarii sau propriilor interese.

Raspunsuri


Musafir

#380 Re: Impotriva unei petitii false

2014-02-15 21:35:22

#328: Ene - Impotriva unei petitii false

Iaca si Ene preocupat de frustrare. Sunteti multi frate, procupatii astia. Sau mai de graba sunteti multe postari. Eu ma distrez numarandu-va


Musafir

#383 Re: Impotriva unei petitii false

2014-02-15 21:37:11

#328: Ene - Impotriva unei petitii false

Cetateanul Detector de frustrari. Inca unul.