Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

pratmin

#203 Re: Re: Care este problema voastra domnilor?

2014-02-13 18:33

#200: Vlad Carabisi - Re: Care este problema voastra domnilor?

In primul rand, daca nu este in RAN nu este sit arheologic, din punctul de vedere al oricarui cetatean care are dreptul la informatii.

Revenind la cazul Zlatna, din cate stiu dl. Ponoran a luat legatura cu un arheolog inca de la primul mormant. Pe de alta parte, faptul ca a avut norocul sa ajunga in acel loc si sa gaseasca/predea muzeului asa ceva, cred ca este de laudat si nu de acuzat. Eu as acuza in special chiar aceasta relatie intre detectorist si arheolog, care ar putea fi mai constructiva. Ar putea exista la fiecare muzeu judetean din tara, macar anual, cateva ore de lectii de arheologie, pentru a evita pe viitor eventuale probleme.

In ceea ce priveste investitiile noastre in aces hobby, fiecare are bugetul lui, insa important este ca nu cerem nimic in schimb. Personal, pentru descoperirile izolate (cate un celt bronz sau inele) nu am cerut recompensa (ca majoritatea dintre noi de altfel), insa in cazul in care descopar un tezaur ca cel gasit de Iulian Enache, sper sa nu fiu blamat pentru drepturile pe care mi le ofera legislatia.

 

Raspunsuri

Vlad Carabisi

#208 Re: Re: Re: Care este problema voastra domnilor?

2014-02-13 19:02:32

#203: pratmin - Re: Re: Care este problema voastra domnilor?

Aici va aflati in eroare, dupa cum scrie in Ordonanta 43/2000

Art. 2, alin. 1, lit. b) patrimoniul arheologic reprezintă ansamblul bunurilor arheologice care este

format din:

1. siturile arheologice înscrise în Repertoriul arheologic naţional, cu

excepţia celor distruse ori dispărute, şi siturile clasate în Lista

monumentelor istorice, situate suprateran, subteran sau subacvatic, ce

cuprind vestigii arheologice: aşezări, necropole, structuri, construcţii,

grupuri de clădiri, precum şi terenurile cu potenţial arheologic reperat,

definite conform legii;

2. bunurile mobile, obiectele sau urmele manifestărilor umane, împreună

cu terenul în care acestea au fost descoperite;

...

k) prin zonă cu potenţial arheologic evidenţiat întâmplător se înţelege terenul în

care existenţa bunurilor de patrimoniu arheologic s-a evidenţiat, în mod

neprevăzut, ca urmare a:

1. acţiunilor umane, altele decât cercetarea arheologică atestată, cum ar

fi: lucrări de construcţii, lucrări de prospecţiuni geologice, inclusiv

teledetecţie, lucrări agricole, precum şi alte tipuri de lucrări şi cercetări

efectuate subteran sau subacvatic;

 

Art. 5, alin. (8) În cazul zonelor cu patrimoniu arheologic evidenţiat întâmplător şi delimitat

conform prevederilor art. 2 alin. (1) lit. k) se instituie, din momentul descoperirii de

bunuri arheologice, pentru o perioadă ce nu poate depăşi 12 luni, regimul de protecţie

pentru bunurile arheologice şi zonele cu potenţial arheologic, în vederea cercetării şi

stabilirii regimului de protejare.

 

Greseala d-lui Ponoran este ca s-a intors a doua zi si a mai sapat patru morminte, chiar daca a luat legatura cu un arheolog.

 

 


Musafir

#269 Re: Re: Re: Care este problema voastra domnilor?

2014-02-14 06:42:14

#203: pratmin - Re: Re: Care este problema voastra domnilor?

@pratmin

Tu spui: "In primul rand, daca nu este in RAN nu este sit arheologic, din punctul de vedere al oricarui cetatean care are dreptul la informatii".

Gresit! Tu te informezi sa ce? Sa practici hobby-ul? Din pacate, invocati doar dreptul la informatie, dar nu aveti cunostinte despre legislatia in domeniu.

S-a mai spus aici, sa nu invocati RAN-ul, ca siturile sunt delimitate si apar si in alte documente.

 

INTREBARE: Daca spui ca practici acest HOBBY, fiecare cu bugetul lui, ce se intampla cu artefactele descoperite?

Daca vorbin de recompensa, atunci si ARHEOLOGUL, trebuie sa primesca acele drepturi "pe care mi le ofera legislatia"?