Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#15743 ptr 15.729

2014-01-19 19:24

Imi place copile cum gandesti ! Sunt-ala-care scrie Dumnezeu cu "d"-mic.Ia baga un pic la tertecuta, analistule ! Cum au creat GHIOCA si CERNEV, haos ? Intreaba-l pe ILINESCU , STIE EL MAI MULTE. Sau , intreaba-l pe BURDOAZA-de ce i-a parasit pe acesti "luptatori" de gherila. Cine i-a tolerat pe acesti victoriosi? Pai Coclet si Balan i-a facut sa creada ca sunt dracu pe pamant! Ce zici, am dreptate ? Sunt acesti indivizi purtatori de virus politic ? Pai astia sunt lideri de sindicat , cand ei, mancau porci mistreti la protap pe la Bujoreni si acum, ne dau lectii de moralitate ? Revenind la greva, sa-mi spui tu mie-au fost amendati sau chiar pe punctul sa li se faca dosar penal unora care -zic ei-au blocat drumul ? Au fost mancatori de rahat, care i-au dat in primire. Ii stii si tu ! La astia faceam referire, copilas ! Tu faci acum conexiuni , ca vine fostul director, asta cu scenaritele las-o moarta. Dar ca sa-ti dau un raspuns, retine : toti privatii , vor sa le conduca afacerile, niste profesionisti. Care or fi aia, vom vedea! CA RASPUNS FINAL : AI DREPTATE-CU TOTII-VREM CA OLTCHIMUL SA FIE PUS PE PICIOARE.

Raspunsuri


Musafir

#15744 Re: ptr 15.729

2014-01-19 20:01:42

#15743: - ptr 15.729

Imi place copile cum gandesti !

asta e bine, dar te exprimi tendentios, daca nu ai face treaba asta poate am reusi sa scoatem un dialog constructiv...cred;

 

Sunt-ala-care scrie Dumnezeu cu "d"-mic.

asta e rau; sa zicem ca nu conteaza in virtutea discutiilor, dar asta poate spune ceva;

Ia baga un pic la tertecuta, analistule !

am ajuns la "a mea e mai mare", deci sterila discutia pana aici;

 

Cum au creat GHIOCA si CERNEV, haos ?

ma intrebi pe mine? sau e retorica? parca eu ceream lamurirea asta;

Intreaba-l pe ILINESCU , STIE EL MAI MULTE.

eu nu intreb pe nimeni; daca reusesti sa faci niste clarificari cu subiect si predicat, bine, daca nu, las-o asa;

 

Sau , intreaba-l pe BURDOAZA-de ce i-a parasit pe acesti "luptatori" de gherila.

sa zicem ca sunt in tema; posibil ca dumneata sa fii un pic pe langa subiect; dar cum spuneam mai sus, eu nu intreb pe nimeni, te-ai aruncat sa faci o demonstratie, pai du-o pana la sfarsit!

 

Cine i-a tolerat pe acesti victoriosi? Pai Coclet si Balan i-a facut sa creada ca sunt dracu pe pamant! Ce zici, am dreptate ?

mai, asta e o chestie relativa; si daca nu ii "tolerau" cum spui dumneata, ce se intampla? Cernev si Ghioca sunt alesi legal si democratic si juridic si cum vrei de niste oameni; adica asta cu toleratul e cam trasa de par, deci nu tine; e, cum spuneam cam aceeasi idee cu tolerarea timp de 20 de ani a unui mare lider intitulat pe viata diculoiu -  deci, ca sa-ti raspund direct la intrebare : NU , nu ai dreptate.

 

Sunt acesti indivizi purtatori de virus politic ?

asta e mai degraba retorica si bagata la deruta - oricum, suna binisor, dar atat;

 

Pai astia sunt lideri de sindicat , cand ei, mancau porci mistreti la protap pe la Bujoreni si acum, ne dau lectii de moralitate ?

asta cu moralitatea , ce sa zic, las-o deoparte, zau, cred ca nu prea e nimeni in masura sa arunce cu pietre - si, inteleg ca sustii ideea ca lupta sindicala si carnea de porc sunt grele?

 

Revenind la greva, sa-mi spui tu mie-au fost amendati sau chiar pe punctul sa li se faca dosar penal unora care -zic ei-au blocat drumul ?

nu stiu, au fost? stiu ca erau niste discutii

 

Au fost mancatori de rahat, care i-au dat in primire. Ii stii si tu !

chiar nu ii stiu; din cate imi amintesc, oamenii nostri au fost insotiti de jandarmi, banuiesc ca nu trebuia sa-i toarne nimeni - oricum, o situatie urata, neplacuta, personal nu sunt de acord cu ea.

La astia faceam referire, copilas !

s-a notat, ti-am raspuns, banuiesc ca de asta nu s-a mai iesit la alte greve, nu? - adica mai bine ne cautam niste scuze

 

Tu faci acum conexiuni , ca vine fostul director, asta cu scenaritele las-o moarta.

eu poate am niste informatii, e vreo problema ca fac conexiunile astea? te deranjeaza?

 

Dar ca sa-ti dau un raspuns, retine : toti privatii , vor sa le conduca afacerile, niste profesionisti. Care or fi aia, vom vedea!

m-ai luminat, inteleg unde bati

eu pot sa-ti fac un scurt rezumat pe subiectul loby-urilor de catre profesionistii ancorati politic la care se face referire, da' stii ceva, ma cam plictisesc discutiile astea asa, cu oameni care sunt convinsi ca adevarul lor este cel suprem - ca idee, profesionistii sunt aia care aduc un plus, financiar in primul rand.

pe banii statului pot fi si eu un bun profesionist si macar electroliza as lasa-o functionala la capacitate rezonabila

 


mai mult de atat personal sunt interesat ca societatea asta sa mearga cel putin tot atatia ani cat a mers pentru voi; stii, Combinatul Chimic inventat de unii care combinat a mers strict cat ati tras voi din el. V-ati imbogati si rasimbogatit voi si politicienii din jurul vostru si copiii copiilor vostri. Cand a venit momentul sa-l lasati pentru generatia urmatoare (cum l-ati primit si voi), ce sa zic, STOP JOC - extraterestrii au adus combinatul pe muchie de prapastie; nu noi, altii.

 

deci, la voi sunt orgoliile, la noi, "copilasii " astia sunt locuri de munca, conditia de a nu fi nevoiti sa plecam "afara" si, de ce nu, pensiile parintilor nostri

 

pricepi ceva?

 

CA RASPUNS FINAL : AI DREPTATE-CU TOTII-VREM CA OLTCHIMUL SA FIE PUS PE PICIOARE.

macar aici cadem de acord si, cred ca in toate discutiile ar trebui sa plecam de la acest punct comun si cu ceva mai multa decenta in comunicare; opinii diferite nu inseamna dusmanie, asta trebuie retinut, asta e de fapt unitatea aia la care faci referire, dezbinarea o faceti prin afirmatiile astea.....restul... povesti